Ajaxu bod kod AZ-a

Branimir Markota • nedjelja, 22.01.2012.

Nakon jednomjesečne zimske stanke nizozemska nogometna elita nastavila je sa svojim uzbuđenjima. U derbiju kola u Alkmaaru, vodeći AZ i amsterdamski Ajax odigrali su 1:1, PSV je istim rezultatom kod Utrechta propustio preuzeti vodstvo na tablici, a iznenađenje dana je priredio Venlo koji je na domaćem terenu savladao Feyenoorda.

U samo četiri dana nogometaši vodećeg AZ Alkmaara i četvrtoplasiranog Ajaxa odigrali su dvije utakmice. Nakon što su se u srijedu sastali u kupu (pobjeda AZ-a 3:2), danas su snage odmjerili i u prvenstvenoj utakmici. Svakoj momčadi je pripalo po jedno poluvrijeme, a konačnih 1:1 čini se kao najrealniji ishod.

AZ je bio puno bolji suparnik u prvom dijelu. Lider prvenstva nametnuo je visoki presing i agresivnu igru De Boerovoj momčadi, a Kopljanici se nisu snašli u toj situaciji i nisu mogli složiti ozbiljnu akciju. AZ je okrunio svoju nadmoć u 37. minuti, nakon što je Elm neobranjivo pogodio iz slobodnog udarca i s tim rezultatom se otišlo na odmor.

U nastavku su Kopljanici zaigrali angažiranije, preuzeli su inicijativu i počeli su opasno prijetiti vrataru AZ-a Estebanu Alvaradu. AZ je uspješno čuvao prednost do 75. minute kada su Sulejmani i Lodeiro odigrali lijepu akciju po lijevoj strani AZ-ove obrane i prisilili Poulsena da ugura loptu u vlastitu mrežu.

PSV je na gostovanju kod Utrechta trebao pobjedu kako bi preuzeo vodstvo, no momčad Freda Ruttena odigrala je tek 1:1. Poveli su domaćini u 67. minuti preko Lilipalyja, da bi konačnih 1:1 postavio Toivonen četiri minute kasnije.

Iznenađenje kola kreirala je pretposljednja momčad Eredivisie, Venlo koja je na domaćem terenu anulirala vodstvo Feyenoorda iz 12. minute (Indi) te pogocima Linssena u 40. i Vorstermansa u 45. minuti napravila najveći podvig u ovom kolu. Isti rezultat i isti tijek igre bio je u Groningenu gdje je istoimeni domaćin pobijedio Heraclesa. Goste je u vodstvo doveo Plet u 16. minuti da bi utakmicu u korist domaćina okrenuli Texeira u 48. i Dijk u 61. minuti. Jedino današnje gostujuće slavlje ostvario je NEC, koji je u Arrnhemu savladao Vitesse s 1:0 golom Georgea u 75. minuti.

U jučerašnjim utakmicama Twente je utrpao Waalwijku pet komada, Excelsior je nadigrao NAC Bredu s 3:0 dok je Heerenveen slavio kod De Graafschapa s 2:0. U zanimljivoj utakmici odigranoj u petak Den Haag i Roda odigrali su 3:3.