Vodeni sportovi

Crnogorci potopili Srbe za četvrtfinale

Zvonka Keliš • ponedjeljak, 23.01.2012.

Europsko vaterpolsko prvenstvo u nizozemskom Eindhovenu stiglo je i do petog kola koje je u skupini B donijelo velik i važan ogled reprezentacija Srbije te Crne Gore. Zanimljivu utakmicu pružili su vaterpolisti ovih momčadi, a iako se Srbija nakon osjetnijeg vodstva Crne Gore pokušala vratiti to joj nije uspjelo. Stoga na koncu pobjedu nose Crnogorci s četiri pogotka prednosti (11:7) te osiguravaju nastup u četvrtfinalu.

Srbija - Crna Gora 7:11 (2.3, 1:3, 4:3, 0:2)

NIZOZEMSKA - Eindhoven, bazen de Tongelreep
Suci: G. Stavridis/M. Levin

Srbija: Soro, Šaponjić, Gocić 2, Udovičić 1, Ćuk, Pijetlović 2, Nikić, Aleksić 1, Rađjen, Filipović, Prlainović 1, S. Mitrović, B. Mitrović

Crna Gora: Radić, Brguljan, Pasković, Petrović 1, Klikovac 1, Radović, M. Janović 3, N. Janović 2, Ivović 3, Zloković, Gojković, Jokić 1, Šćepanović

Bazen De Tongelreep ovoga je ponedjeljka bio domaćin susreta petog kola vaterpolskog Europskog prvenstva. U bazenu su snage odmjerile momčad Srbije te Crne Gore, a boljom se većim dijelom susreta pa stoga i na samom kraju pokazala crnogorska momčad. Konačno, predvođena Mlađanom Janovićem te Aleksandrom Ivovićem Crna je Gora slavila 11:7.

Kao što to i priliči dvoboju ovih momčadi, napeto je bilo u prvoj četvrtini susreta između vaterpolista Srbije te Crne Gore. Nakon dvije minute susreta, dobrih obrana s obje strane te neiskorištenog crnogorskog peterca, prvi pogodak na utakmici postiže Vanja Udovičić za vodstvo Srbije 1:0. Na 2:0 potom povisuje Živko Gocić, no s druge strane to izjednačuju Mlađan Janović i Antonio Petrović. Do kraja prvog dijela Crna Gora stiže i do vodstva 3:2 za koje je zaslužan pogodak Aleksandra Ivovića.

Odličnom obranom srpskog vratara otvorena je druga četvrtina susreta i bazenu De Tongelreep u nizozemskom Eindhovenu, no na nju odgovor ima i crnogorski vratar koji zajedno s realiziranim petercem Nikole Janovića dovodi Crnu Goru na +2 i 4:2. Crnogorci, međutim, tu ne staju te ubrzo, drugim pogotkom Mlađana Janovića, odlaze na 5:2, dok na +4 i 6:2 povisuje Filip Klikovac. Iskusni Duško Pijetlović potom uspijeva smanjiti zaostatak Srba na tri pogotka razlike (3:6), a tim se rezultatom na koncu odlazi na predah.

Iako su Srbi treću četvrtinu otvorili pogotkom za 4:6, Crnogorci s dva uzastopna pogotka, Ivovića i Nikole Janovića, ponovno odlaze na velikih +4 (8:4). Nešto više od tri minute prije kraja trećeg dijela susreta Milan Aleksić smanjuje zaostatak Srba na tri gola razlike (5:8), na -2 Srbe dovodi Gocić. S druge strane Mlađan Janović uspješno realizira peterac za 9:6, dok Pijetlović za kraj treće četvrtine smanjuje na 7:9.

Brojna isključenja i obrane ponovno su obilježili sam start četvrtine, ovoga puta one četvrte i ujedno posljednje. Nakon tri minute igre prvi pogodak u ovom dijelu susreta postiže Predrag Jokić koji tako svoju momčad vraća na +3 (10:7), dok Ivović stavlja točku na i crnogorskom slavlju i postavlja konačnih 11:7.

Najefikasniji u redovima pobjednika bili su Mlađan Janović i Aleksandar Ivović sa po tri postignuta pogotka, dok su najbolji kod Srbije bili Živko Gocić i Duško Pijetlović sa po dva gola.

Pobjedom nad Srbijom vaterpolisti Crne Gore osigurali su nastup u četvrtfinalu te se Hrvatska sada može samo još nadati pobjedi ili remiju najlošije momčadi u skupini, Rumunjske, nad, odnosno, s Njemačkom.