Vodeni sportovi

Njemačka tijesnom pobjedom izborila prolaz

Matej Milanović • ponedjeljak, 23.01.2012.

Vaterpolisti Njemačke u posljednjem kolu skupine B Europskog vaterpolskog prvenstva svladali su Rumunjsku s minimalnih 10:9 i potvrdili prolaz u četvrtfinale, što ujedno znači da će Hrvatska razigravati za plasman od sedmog do desetog mjesta.

Njemačka - Rumunjska 10:9 (4:2, 2:3, 2:2, 2:2)

Europsko prvenstvo, Eindhoven, Skupina B, 5. kolo

Rumunjska: Stoenescu, Radu 2, Negrean, Diaconu 3, Iosep 1, Busila, Matei, Chioveanu, Goanta, Georgescu, Ghiban 1, Kadar 2, Dragusin. Izbornik: Kovacs.

Njemačka: Čigir, Wollthan, Schrödter, Real, M. Stamm 2, Politze 2, Bukowski 1, Schüler 1, Kreüzmann, Oeler 2, Schlötterbeck 1, Rössing 1, Kong. Izbornik: H. Stamm.

Suci: Gomez (Italija), Bervoets (Nizozemska)

U posljednje kolo skupine B vaterpolskog prvenstva Europe Rumunji su ušli bez bodova i svjesni da će u razigravanje za mjesta od sedmog do 12., dok je Njemačkoj trebala pobjeda za nastup u četvrtfinalu. Svaki drugi rezultat donio bi četvrtfinale Hrvatskoj.

Nakon prve četiri minute igre rezultat je bio izjednačen, 2:2, a nakon toga su Nijemci prelomili utakmicu. Politze i Schlötterbeck doveli su rezultat na +2 za Njemačku na kraju prve četvrtine, 4:2. Od tog trenutka Rumunji više niti jednom nisu uspjeli uhvatiti priključak. U drugoj dionici zaostatak je čak bio tri razlike, kada je Schüler povisio na 6:3.

Do kraja poluvremena Ghiban i Kadar uspjeli su vratiti Rumunje na -1, no Njemačka je početkom treće dionice opet uzela dvostruko vodstvo. Ostatak četvrtine ponudio je još dva rumunjska i jedan njemački gol za novih jedan razlike, 8:7, s kojima se otišlo na posljednji odmor.

U tih zadnjih osam minuta ponovio se scenarij iz ostatka susreta. Njemačka je zabijala za dva razlike, a Rumunji vraćali na minimalan zaostatak. Imali su Rumunji nekoliko prilika za izjednačenje, među kojima i njihov posljednji napad, pri rezultatu 10:9 za Njemačku. No, suđen je prekršaj u napadu i Nijemci su bez većih problema zadržali loptu do kraja za pobjedu i plasman u četvrtfinale.

Njemačku su do pobjede vodili Stamm, Politze i Oeler s dva pogotka, a najbolji je kod Rumunjske bio Diaconu s tri zgoditka.

Ovaj rezultat ujedno znači da će Hrvatska u Eindhovenu ostati bez borbe za medalje i borit će se za plasman od sedmog do 10. mjesta. Idući će nastup imati tek u petak, protiv pobjednika susreta Rumunjske i petoplasiranog iz skupine A.