Palermo slavio na krilima Budana

Ivana Spahija • nedjelja, 29.01.2012.

Odigrani su susreti 20. kola Serie A koji nisu bili najsretniji za momčadi pretendente za naslov prvaka. Najveće iznenađenje kola priredila je slabašna momčad Leccea, koja je na domaćem terenu uzela sva tri boda Interu. Poraz je upisao i Napoli u gostima kod Genoe, koji unatoč furioznoj završnici nije uspio izbjeći poraz. Igor Budan junak je Palerma, svojim dvama pogocima Sicilijancima je donio bodove iz dvoboja s Novarom...

Junak dana u Palermu zove se Igor Budan, bivši hrvatski reprezentativac odigrao je glavnu ulogu u dvoboju Palerma i Novare u kojem je dvama svojim pogocima donio sva tri boda momčadi sa Sicilije. Palermo se ovom pobjedom uspeo na osmo mjesto na ljestvici, a za šestim, posljednjim "europskim" mjestom, zaostaje dohvatljiva četiri boda.

Što se same utakmice s Novarom tiče, Palermo je od početka preuzeo inicijativu i do vodstva je mogao doći u 29. minuti, ali je pokušaj Budana vratar Novare Ujkani jedva prebacio preko grede. Ipak, samo četiri minute kasnije Budan je nakon asistencije Miccolija pronašao put do mreže Novare i Palermu donio vodstvo od 1:0. Konačni je rezultat na 2:0 Budan postavio pogotkom u 72. minuti susreta, također nakon dodavanja Miccolija.

Vezane vijesti

Nogometaši Intera po lošem će pamtiti gostovanje u Lecceu, gdje su imali priliku uzeti sva tri boda istoimenoj momčadi. No, kao po nekom pravilu, to se nije dogodilo i slabašni Lecce, trenutno 19. momčad lige, s minimalnih 1:0 svladala je goste iz Milana i udaljila ih od prvog mjesta. Inter je nakon ovog poraza ostao na petom mjestu, a za vodećim Juventusom trenutno zaostaje devet bodova.

Prvu veliku priliku u susretu Inter je propustio u 11. minuti, Milito je potražio vrata Leccea, ali je lopta prohujala nekoliko centimetara iznad gola. Gosti su vratima Benassija ponovno zaprijetili u 24. minuti, ali je i udarac Sneijdera završio pokraj gola. Domaći vratar iskazao se i u 31. minuti odlično obranivši udarac glavom Samuela, a minutu kasnije zaustavio je i odličan udarac Pazzinija.

Brojni promašaji Interu su došli na naplatu u 40. minuti susreta. Giacomazzi je iskoristio rupu u obrani Intera i pronašao put do mreže Julija Cesara za vodstvo Leccea od 1:0. U drugom poluvremenu gosti su nanizali solidan broj prilika za izjednačenje, svoje udarce isprobali su Cambiasso, Maicon i Milito, Interu su poništena i dva pogotka postignuta iz zaleđa pa se rezultat zaustavio na konačnih 1:0 za veliko slavlje Leccea.

Loš dan imali su i nogometaši Napolija, koji su rezultatom 3:2 poraženi u gostima kod Genoe. Momčad Waltera Mazzarrija potpuno je podbacila u prvom te u otvaranju drugog poluvremena u kojima je primila tri pogotka, a unatoč buđenju i potpunoj ofenzivi u posljednjih desetak minuta, za potpuni povratak i preokret ipak je bilo prekasno. Napoli je nakon ovog poraza pao na sedmo mjesto i za vodećim Juventusom zaostaje 15 bodova.

Napoli je do vodstva mogao doći u osmoj minuti susreta, ali je Pandev iz izgledne pozicije loptu poslao pokraj gola. Genoa je pokušala uzvratiti u 13. minuti, ali je Sculli glavom gađao iznad grede. Tri minute kasnije ponovno su zaprijetili domaćini, dobro je gađao Palacio, ali je na visini zadatka bio vratar gostiju De Sanctis.

Pritisak se Genoi isplatio u 31. minuti susreta kada je Palacio lijepim pogotkom s 25 metara udaljenosti pronašao put do mreže Napolija za vodstvo Genoe od 1:0. Pet minuta kasnije ponovno se tresla mreža Napolija, Gilardino je glavom matirao De Sanctisa i povisio vodstvo Genoe na 2:0. To je ujedno i prvi pogodak Gilardina, bivšeg igrača Fiorentine, u dresu Genoe.

Drugo poluvrijeme donijelo je nastavak agresivnosti domaćina, što je urodilo plodom u 70. minuti susreta. Gilardino je odlično pronašao Palacija, koji je po drugi put u susretu matirao De Sanctisa za velikih 3:0 Genoe. Ipak, deset minuta kasnije Cavani je glavom pronašao put do mreže Genoe, a dvije minute nakon toga Lavezzi je svojim pogotkom smanjio prednost domaćina na 3:2, no za bilo kakav preokret je ipak bilo prekasno i Genoa je uzela puni plijen na Marassiju.

Pobjedu je zato ostvarila momčad Lazija, koja je bila uvjerljiva u gostima kod Chieva, gdje je s visokih 3:0 uzela sva tri boda i uspela se na četvrto mjesto te za Juventusom zaostaje osam bodova. Lazio je do vodstva došao u 21. minuti susreta, Rocchi je dobro uposlio Hernanesa koji je pronašao put do mreže Sorrentina.

Lazio je s inicijativom nastavio i u drugom poluvremenu, do drugog pogotka mogao je doći u 70. minuti, ali je Klose pogodio gredu gola Chieva. Ipak, Nijemac se za taj promašaj iskupio u 89. minuti susreta kada je nakon slaloma kroz domaću obranu s lakoćom matirao Sorrentina i Laziju donio vodstvo od 2:0. Samo minutu kasnije raspoloženi Klose ponovno se upisao u strijelce, lijepim pogotkom iz daljine postavio je rezultat na konačnih 3:0 za uvjerljivo slavlje Rimljana.

Iste sreće kao Lazio nije bila Roma, koja je na svom Olimpicu uzela tek bod Bologni rezultatom 1:1. Nakon prvog poluvremena koje je proteklo bez pogodaka, prvi su u vodstvo došli gosti pogotkom kapetana Marca Di Vaia u 56. minuti susreta. Bod Romi donio je pogodak Pjanića iz slobodnog udarca u 61. minuti, a unatoč nekoliko dobrih prilika s obje strane, do kraja dvoboja mreže su ostale netaknute. Roma je s novim bodom ostala na šestom mjestu, a Bologna se nalazi na 16. mjestu na ljestvici.

Od ostalih susreta, toskanski derbi između Fiorentine i Siene završio je pobjedom Viola od 2:1, koje su zahvaljujući pogocima Jovetića i Natalija uzele tri boda za uspon na deseto mjesto na ljestvici. Atalanta je autogolom Rossija odnijela puni plijen s gostovanja kod Cesene i s nova tri boda uspela se na 15. mjesto na ljestvici.