Damir Žbulj • nedjelja, 29.01.2012.

U posljednja dva susreta 19. kola njemačke nogometne Bundeslige Mainz je domaćom pobjedom nad Freiburgom barem privremeno pobjegao od opasne zone, dok je Borussia iz Mönchengladbacha nastavila svoju fantastičnu sezonu te je uvjerljivom pobjedom u Stuttgartu ponovno uhvatila priključak s vodećim trojcem lige...

Sezona iz snova i dalje traje u redovima Borussije iz Mönchengladbacha. U 19. kolu gostovali su kod Stuttgarta, koji je proteklog tjedna pojačao svoje napadačke redove bosanskohercegovačkim reprezentativcem Vedadom Ibiševićem. No, umjesto bolje i efikasnije igre, domaćin je na Mercedes- Benz Areni doživio neugodan i uvjerljiv poraz.

Uvodnih pola sata prošlo je bez pogodaka, no, upravo u 31. minuti gosti su stigli do prednosti. Fantastični Reus ubacio je iz slobodnog udarca lotu u kazneni prostor, gdje je najspretniji Mike Hanke, koji glavom lotu šalje u mrežu Stuttgarta.

Imao je domaćin lijepu priliku za izjednačenje u 39. minuti, no, na odmor se ipak odlazi minimalnim vodstvom gostujućih nogometaša.

u nastavku utakmice Stuttgart je zaigrao ofenzivnije, ušao je i Japanac Okazaki, ali pravu priliku za izjednačenje nisu uspjeli stvoriti.

Devet minuta prije kraja gosti su preko svog najboljeg igrača stigli do drugog pogotka i rješenja ove utakmice. Herrmann je uposlio Reusa, koji je hladnokrvno svladao vratara Ulreicha.

Samo tri minute kasnije, na asistenciju istog igrača, samo je strijelac bio novi, Borussia odlazi na 0:3. Akciju Reusa i Herrmanna, nakon ubacivanja s desne strane, zaključio je De Camargo, za konačnih i uvjerljivih, tri gola prednosti fantastičnog sastava iz Mönchengladbacha.

Borussia je ovom pobjedom stigla ponovno na bod zaostatka za vodećim trojcem, dok ih u idućem kolu očekuje novo gostovanje, kod Mandžukićeva Wolfsburga. Stuttgart idućeg vikenda gostuje kod Bayera u Leverkusenu.

Mainz se ove sezone bori za bundesligaški opstanak i svaka pobjeda mu je dobrodošla, pogotovo uvjerljiva, nad izravnim suparnikom. U 19. kolu ugostili su Freiburg, a sigurno najbitniji momenti ove utakmice dogodili su se u početnih šest minuta, na koje će vjerojatno gosti imati prigovora.

Mainz je na fenomenalan način otvorio dvoboj i u trećoj minuti stigao do prednosti. Soto se izborio za loptu na sredini terena, Polanski je brzinski pronašao Choupo-Motinga, koji s ruba kaznenog prostora pogađa mrežu Freiburga.

No, nije tu bio kraj početnim uzbuđenjima. Samo minutu kasnije jedanaesterac za Mainz. Diagne je krivac, a 'nagrađen' je i crvenim kartonom. Siguran realizator je Polanski, koji u šestoj minuti osigurava 2:0 domaćem sastavu.

S igračem više na terenu i dva pogotka viška na semaforu Mainz je mirno kontrolirao utakmicu te je u 17. minuti u potpunosti dokrajčio protivnika. Uspjeli su postaviti igru da iz kontre ugroze suparnička vrata, a s drugim pogotkom na utakmici Choupo-Moting je odlučio pitanje pobjednika, dok utakmica nije stigla niti do svoje 20. minute.

U nastavku dvoboja gosti iz Freiburga jedino su uspjeli zabiti počasni pogodak, ali pobjedu Mainza nisu mogli ugroziti. Domaćin je imao i svoje prilike za četvrti pogodak, ali je do kraja susreta ostalu 3:1.

Mainz je ovom pobjedom osvojio 21. bod te se priključio gužvi u donjoj polovici ljestvice, gdje osmi Hoffenheim i 15. Herthu dijele samo tri boda. U opasnoj zoni je 16. Kaiserslautern, koji za berlinskim sastavom zaostaje dva boda, dok je Freiburg posljednji s 16 upisanih bodova. U idućem kolu dočekuju Werder, dok će Mainz pokušati prirediti iznenađenje kod Schalkea.