Ajax slavio u Bredi, AZ vratio vrh

Branimir Markota • subota, 11.02.2012.

Večeras su odigrane četiri utakmice 21. kola nizozemske Eredivisie. Nogometaši Ajaxa pobjedom od 2:0 nad NAC-om u Bredi su se vratili na pobjednički kolosijek, AZ je preuzeo vrh pobjedom protiv Excelsiora, dok su domaće pobjede izborili Roda protiv NEC-a i Venlo protiv Groningena.

Kopljanici su večeras u Bredi nasušno trebali pobjedu nakon prošlotjednog debakla u Amsterdamu protiv Utrechta i to im je i uspjelo te su bar nakratko ušutkali kritičare i ostavili De Boera na životu.

Prvo poluvrijeme je završilo bez pogodaka. Ajax je imao blagu terensku inicijativu, no nisu uspjeli to pretočiti u vodstvo. NAC je prijetio iz kontre i imao je nekoliko lijepih prilika, no u završnici im je nedostajalo koncentracije.

Nastavak je ponudio puno više zanimljivosti. Ajax je od početka drugog dijela stvarao obruč oko gola domaćina i uspjeli su probiti NAC u 69. minuti preko Bulykina. Stasiti Rus je iskoristio ponuđeno. Prošetao se kroz srce domaće obrane i rutinski zabio za 0:1.

Do kraja utakmice Kopljanici su još jednom uspjeli zatresti mrežu i izboriti važnu pobjedu. Strijelac drugog pogotka za Ajax bio je 22-godišnji Urugvajac Lodeiro. De Boerova družina je pobjedom skočila na diobu četvrtog mjesta te bar na kratko kupila mir uoči važnih iskušenja koja ih očekuju.

Nakon što su u zaostaloj utakmici preko tjedna utrpali Den Haagu pola tuceta, nogometaši AZ-a večeras nisu bili toliko efikasni, no zabilježili su važnu pobjedu od 2:0 protiv davljenika Excelsiora i ponovno se vratili na sam vrh Eredivisie. Dvostruki strijelac za društvo iz Alkmaara, koje ponovno ulazi u formu, bio je Martens u 58. i 60. minuti.

Roda je na domaćem terenu minimalno pobijedila NEC iz Nijmegena. Jedini strijelac na utakmici bio je Malki u 56. minuti susreta. Posljednje plasirani Venlo je Bliztkriegom u prvom dijelu iznenađujuće pobijedio favoriziranog Groningena s 2:0. Goste iz Groningena su potopili Wildschut u 18. i Nwofor u 30. minuti. Twente je iznenađujuće izgubio od Heraclesa s 3:2 pred svojim navijačima.