PSV i AZ visoko poraženi

Josip Piršljin • nedjelja, 19.02.2012.

U preostalim utakmicama 22. kola nizozemskog prvenstva vodeće dvije momčadi su uvjerljivo poražene. PSV je s 3:0 izgubio na gostovanju kod Groningena, dok je AZ istim rezultatom stradao kod Utrechta. Ajax nije imao previše problema na Amsterdam Areni protiv NEC-a, kao ni Twente protiv Vitessea.

Vrh nizozemske Eredivisie ostao je nepromijenjen nakon utakmica 22. kola. I PSV i AZ su upisali poraze, a najviše je profitirao Heerenveen koji se vodećem dvojcu približio na samo dva boda zaostatka. Izgleda kako će se do kraja sezone voditi velika bitka za prvaka pošto su prvih šest ekipa u razmaku od samo pet bodova.

PSV je neočekivano visoko poražen od Groningena, a domaća je momčad povela nakon pola sata igre kada je poslije jako lijepe akcije zabio Hyun-Jun Suk iz Južne Koreje. U drugom poluvremenu ekipa Freda Ruttena primila je još dva pogotka.

Najprije je u 51. minuti zabio Bacuna poslije brzog kontranapada kojeg je povukao Srbin Tadić. Treći gol došao je kao rezultat velike smušenosti obrane PSV-a i vratara Isakssona, a Hyun-Jun Suk je postigao drugi gol na utakmici za konačnih 3:0. Momčad iz Eindhovena je od 48. minute igrala bez isključenog Manoleva.

Ajax se uspio vratiti na pobjedničke staze nakon što je poražen od Manchester Uniteda u Europskoj ligi. Na Amsterdam Areni svladan je NEC s 4:1, a prvi gol pao je već u petoj minuti kada je De Jong napravio nered u gostujućoj obrani i asistirao Buljkinu za 1:0.

Samo tri minute kasnije Kopljanici su povećali vodstvo kada je nakon kornera glavom pucao De Jong, a lopta se odbila od Vertonghena u mrežu NEC-a. Rus Buljkin je drugi gol zabio u 27. minuti na lijepu asistenciju Özbiliza, a za 4:0 precizan je glavom poslije kornera bio De Jong. Udarcem iz kuta i NEC je došao do utješnog gola, a strijelac je bio Van Eijden.

AZ je na gostovanju u Utrechtu već u 15. minuti ostao s igračem manje poslije isključenja Moisandera koji je skrivio jedanaesterac. Precizan je bio Gerndt, a isti je igrač povisio na 2:0 pet minuta kasnije. Sve je bio gotovo i prije kraja prvog poluvremena kad je odmjerenim udarcem s ruba šesnaesterca konačnih 3:0 postavio Duplan.

Twente je slavio u Arnhemu kod Vitessea i približio se PSV-u i AZ-u na tri boda, te će se izjednačiti s njima ako pobijedi u zaostalom susretu 20. kola protiv De Graafschapa. Poveli su preko Fera već u šestoj minuti, a u drugom poluvremenu pogotke su postizali Luuk de Jong, John i Chadli. Počasni pogodak domaći su postigli u 88. minuti, a strijelac je bio Havenaar.