Twente demolirao PSV na Philipsu

Branimir Markota • nedjelja, 04.03.2012.

24. kolo Eredivisie donijelo je spektakularan derbi na Philipsu između PSV-a i Twentea. Gosti su razbili crveno-bijelu vojsku domaćina sa čak 6:2 i nanijeli im jedan od najtežih, ako ne i najteži poraz u 99-godišnjoj povijesti. U sjeni derbija u Eindhovenu Ajax je upisao važnu pobjedu protiv Rode i vratio se u borbu za sam vrh.

Veliki derbi Eredivisie odigran je na Philips stadionu u Eindhovenu gdje su koplja ukrstili PSV i Twente. Gosti su lakše od očekivanog došli do važne pobjede te su se izjednačili s PSV-om na ljestvici na drugom mjestu, no treba istaći da Twente ima utakmicu manje te ako nju uspješno apsolvira izbit će na vrh kolone nizozemskih prvoligaša.

Pobjednik u Eindhovenu je odlučen već u prvom dijelu kada su raspoloženi gosti utrpali PSV-u čak četiri pogotka od čega se domaćin nije uspio oporaviti u drugom dijelu. Twente je došao u vodstvo preko Johna već u osmoj minuti susreta, a u 19. Janssen udvostručuje vodstvo Redsa. Šamaranje PSV-a nastavio je Wisgerhof u 35. minuti, da bi poluvrijeme iz snova za goste iz Enschedea zaključio Luuk de Jong u 40. minuti susreta.

Nastavak je ponudio malo bolju igru grogiranog domaćina, a vjerojatno je tome pridonijela i činjenica da su gosti od 51. minute igrali bez isključenog Douglasa. Ola Toivonen ublažava rezultat za domaćine u 55. minuti, no gosti unatoč brojčanom deficitu vraćaju prednost od četiri pogotka razlike u 74. minuti preko Fera. Toivonen se opet upisao u listu strijelaca u 81. minuti za 2:5, a konačnih 2:6 i pola tuceta golova u mreži PSV-a potpisuje Janssen u 87. minuti.

Nogometaši Ajaxa nastavili su uspješan niz te su uknjižili četvrtu prvenstvenu pobjedu u nizu. Poželjan gost na Amsterdam areni bila je Roda iz Kerkradea, iako prvo poluvrijeme nije tako sugeriralo. Naime, pogotkom Malkija iz 39. minute gosti su utišali Amsterdam te su na pauzu otišli s tri boda u džepu.

No, u nastavku Ajax se budi te u potpunosti okreće tijek utakmice u svoju korist. Posebno je inspirativan u drugom dijelu bio 20-godišnji Lorenzo Ebicilio koji je postigao tri pogotka (67', 89', 90') od ukupno četiri Kopljanika. Četvrti pogodak za Ajax djelo je Anite u 77. minuti. Ovo je Ajaxu čak peta pobjeda ove sezone s rezultatom 4:1, a već treća u nizu.

Feyenoord je na De Kuipu minimalno svladao Groningena pogotkom Clasiea u 43. minuti susreta, dok je Vitesse na domaćem terenu s dva gola kući ispratio davljenika De Graafschapa. Strijelci su bili Wilfried u 34. i Havenaar u 73. minuti. Miroljubivu nulu u Utrechtu odigrali su istoimeni domaćin i NEC iz Nijmegena.

U subotnjim susretima važne pobjede na domaćim travnjacima izborili su AZ protiv Heraclesa, Waalwijk protiv Excelsiora i Venlo protiv NAC Brede, dok su utakmicu u Haagu bez pogodaka odigrali Den Haag i Heerenveen.

• Obrisan korisnik05.03.2012. u 00:35
    A od ove utakmice u Eindhovenu sam očekivao nadigravanje, onako, rezultat oko neriješenog, ali ovo... To ni Twenteovi navijači nisu imali ni u primisli. Drago mi je za Ajax što se vratio u formu u zadnje vrijeme i danas u drugom poluvremenu pregazio Rodu. Želio bih da obrane naslov.
  • Obrisan korisnik05.03.2012. u 00:31
    Može biti divlja, ali je jako zanimljiva. I igra se napadački nogomet s puno golova. Još k tome, 6 momčadi može u utrku za naslov! 6! A vidim da navijaš za Milan pa ću ti reći da Italija nije nikad, ali nikad imala toliko "napadača" na Scudetto. Najviše 4. A ove sezone u Italiji postoje samo dvije... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik04.03.2012. u 19:31