NAC i NEC pomogli Ajaxu i AZ-u

Josip Piršljin • nedjelja, 11.03.2012.

U 25. kolu nizozemske Eredivisie borba za naslov prvaka dodatno se zakomplicirala, a tu su veliku ulogu odigrali NAC i NEC. Istovjetnim pobjedama nad PSV-om, odnosno Twenteom pomogli su Ajaxu i AZ-u da ih preskoče na tablici, a momčad iz Alkmaara je sada vodeća.

Do kraja natjecanja u nizozemskom nogometnom prvenstvu ostalo je još devet kola, a izgleda da nas očekuje vrlo zanimljiva i neizvjesna borba za naslov prvaka do posljednjih utakmica. Naime, prvih šest momčadi na tablici je u razmaku od samo sedam bodova, a ove se nedjelje u igru potpuno vratio aktualni prvak Ajax koji je donedavno bio otpisan.

Nizozemski nogomet uvijek svojim gledateljima pruža atraktivan, napadački nogomet s pregršt golova, a tako je bilo i ovog vikenda. PSV je upisao drugi poraz zaredom i umanjio svoje šanse za naslov. Bolji od igrača Freda Ruttena bili su nogometaši NAC-a koji su u Bredi slavili s 3:1 iako je sastav iz Eindhovena poveo već u petoj minuti preko Wijnalduma.

Ipak, u sljedećih deset minuta domaća je ekipa uspjela doći do preokreta. Najprije je izjednačio Kolk, a potom je nakon lijepog prodora zabio Lurling. Prije kraja prvog dijela PSV je ostao bez Bugarina Manoleva koji je isključen, no i na drugoj je strani "pocrvenio" Schilder u nastavku susreta. Prije toga je Kolk zabio za 3:1, a crveno-bijeli se do kraja nisu uspjeli vratiti.

Ajax je upisao petu uzastopnu pobjedu u domaćem prvenstvu i time se potpuno uključio u borbu za naslov. Sastav Franka de Boera je na Amsterdam Areni bez većih poteškoća došao do slavlja nad Waalwijkom i drugog mjesta na ljestvici Eredivisie.

Kopljanici su do početnog vodstva došli u 26. minuti kada je zabio belgijski branič Vertonghen. S rezultatom 1:0 se otišlo na predah, a Ajax je u nastavku osigurao nova tri boda. Najprije je u 54. minuti bio precizan Siem de Jong, a pred sam kraj susreta konačnih 3:0 postavila je mlada nada Ajaxa Lorenzo Ebicilio.

AZ se ponovno vratio na čelo poretka. Igrači Gertjana Verbeeka su iskoristili rezultate svojih konkurenata za naslov pobjedom u Doetinchemu. Kod pretposljednjeg De Graafschapa slavili su nešto teže od očekivanog. U prvom dijelu nije bilo pogodaka, no početkom nastavka ipak je za AZ zabio Elm. U posljednjoj minuti potvrdu pobjede donosi Falkenburg koji je zabio i Udineseu u Europskoj ligi ovaj tjedan.

Twente je poslije niza uspješnih rezultata u nedjelju ipak posustao. Momčad Stevea McClarena izgubila je na gostovanju u Nijmegenu i prepustila vrh AZ-u. Domaći su igrali vrlo otvoreno, a do vodstva od 3:0 vodili su ih Schone, Conboy i Zeefuik. Utješni gol za Twente postigao je Plet.

U žestokoj borbi za vrh nalaze se i Heerenveen i Feyenoord. Momčad iz Rotterdama nakon domaćeg remija protiv Utrechta kaska za vodećima, no Heerenveenu i dalje sjajno ide. Neporažen je u zadnjih osam prvenstvenih utakmica, a u subotu je pobijedio "fenjeraša" Excelsior. Vitesse čvrsto drži sedmu poziciju pošto je svladao Groningena, a do posljednje pozicije koja vodi u kvalifikacije za europska mjesta došla je Roda koja je porazila Venlo. Den Haag se udaljio od zone ispadanja slavljem nad Heraclesom.