Branko Barić • subota, 24.03.2012.

Svi košarkaški zaljubljenici koji su imali priliku gledati drugu četvrtfinalnu utakmicu najjačeg klupskog natjecanja na Starom kontinentu između Siene i Olympiakosa mogli su uživati u pravoj ljepotici. Uzbudljiv dvoboj riješen je tek u "penal" završnici, a presudna je bila McCalebbova ukradena lopta nekoliko sekundi prije kraja...

Georgios Printezis uspio je u samo dva dana proći put od junaka do tragičara grčke momčadi. Nakon što je u srijedu svojim šutevima potopio Sienu i doveo je do velikog iznenađenja, imao je priliku napraviti isto napraviti i 48 sati kasnije. Pet sekundi prije kraja na poen razlike za protivnika (81:80) lopta se našla u njegovim rukama u situaciji polukontre. Umjesto dodavanja bolje postavljenom Kešelju odlučio se na dribling, a spretni McCalebb je to iskoristio i krađom vratio seriju na 1-1 uoči putovanja u Pirej.

A 30 minuta praktički ništa nije dalo naslutiti kako bismo mogli gledati uzbudljivu i neizvjesnu utakmicu. Doduše, na krilima Pere Antića koji je ubacio prvih 11 gostujućih poena, Olympiakos je prvi poveo, ali brzo je momčad Simonea Pianigianija preuzela kontrolu susreta u svoje ruke. Predviđeni Lavrinovičem u drugoj četvrtini domaćini odlaze na +16, a na veliki odmor nose ugodnih 13 poena razlike.

Vezane vijesti

Po povratku iz svlačionice Ivkovićevi puleni pojačavaju intenzitet i uz seriju poena odličnog Kešelja uspijevaju se približiti na jednoznamenkasti zaostatak, ali već kod naznake prve male krize nezadrživi makedonski reprezentativac McCalebb uzima loptu u svoje ruke te uoči posljednje četvrtine vraća na 14 poena razlike. Pet minuta prije kraja Siena još uvijek ima velikih deset razlike, a onda kreće neobjašnjivi pad i serija gostiju 10:2 koju zaključuje Hines košem uz osobnu pogrešku za smanjenje na 75:73 minutu i pol do kraja.

Promašio je slobodno bacanje i odmah je započela serija osobnih pogrešaka s obje strane. Prvo Andersen pogađa oba slobodna bacanja za 77:73, ali Law odmah uzvraća s dva plus jedan za 77:76. McCalebb unatoč teškom padu na leđa prilikom prodora pogađa oba slobodna bacanja za 79:76 26 sekundi prije kraja, a Ivković uzima minutu odmora kako bi njegova momčad izvela loptu u suparničkoj polovici. Pianigiani se pomalo iznenađujuće odlučuje za taktiku pravljenja brzih osobnih pogrešaka kako bi spriječio mogućnost eventualne trice, pa Spanoulis 17 sekundi do kraja s crte slobodnih bacanja smanjuje na 79:78.

Nakon što je Andersen postavio 81:78 deset sekundi prije kraja čini se kako Sienini navijači mogu konačno odahnuti, ali McCalebb nakon samo tri sekunde šalje Printezisa na crtu slobodnih bacanja. On zabija oba i odmah radi pogrešku nad Rakočevićem koji je u igru ušao samo radi slobodnih bacanja. Srbijanski košarkaš potpuno neočekivano promašuje oba, Printezis hvata loptu i na središnjoj crti u tranziciju odlučuje se na dribling umjesto na dodavanje slobodnom Kešelju. McCalebb je to osujetio, uzeo loptu i spasio svoju momčad od suočavanja s 0-2 uoči dva gostovanja u Grčkoj.

Makedonski junak je s 21 poenom uz šut iz igre 8/11 predvodio domaćine, a Kšištof Lavrinovič nakon očajne utakmice u srijedu (0 poena i pet osobnih pogrešaka) ovog puta sudjelovao je s 18 poena i šest skokova. Tragičar Printezis na drugoj strani ubacio je 15, a Antić i Law dodali su po 11 poena.