Zadar bez šanse na Gripama

S Gripa:Bernard Jurišić • subota, 24.03.2012.

U lijepom ambijentu pred 2.000 gledatelja košarkaši Splita od prve do posljednje minute držali su prednost protiv Zadra i ostvarili važnu pobjedu protiv dirketnog rivala za ulazak u doigravanje. Dolazak brojnih velikana iz klupske povijesti i svečanost podizanja prve trofejne zastave kao da je dodatno motivirala borbene Splićane...

Bila je to uistinu krasna večer na splitskim Gripama. Ove sezone tribine nikad nisu bile punije nego večeras, a s puno pljeska domaći navijači pratili su pobjedu Splita nad svojim zadarskim rivalima.

Splićani su sjajno otvorili utakmicu, od prve minute zagospodarili su parketom i ni jednog trenutka nisu ispuštali prednost iz svojih ruku. U trećoj minuti bilo je 10:4, u sedmoj 22:11, a pred sam kraj prve četvrtine i dotad najviših 27:14.

Podignuta prva zastava

U lijepoj atmosferi među 2.000 gledatelja na Gripama bilo je i pedesetak pripadnika Tornada. Gostujući navijači izvjesili su transparent "Radiću odlazi", a dvorana je u jednom trenutku zajedničkim snagama tražila odlazak prvog čovjeka hrvatske košarke.

Prije početka utakmice lijepom svečanošću splitski klub priključio se brojnim klubovima koji su zastavama u dvorani prikazali svoje trofeje. Prva je podignuta zastava osvojenog Kupa Radivoja Koraća iz sezone 1975/76, uz veliki pljesak članovima te generacije koji su ispratili dizanje zastave.

Na video-zidu se tijekom čitavog susreta vrtio prigodni film o osvojenom trofeju iz sezone 1975/76, a osim Danka Radića i lošeg sudačkog trojca, zvižduke s tribina "popio" je i voditelj ceremonije podizanja zastave, sportski novinar Edo Pezzi.

Srđan Subotić sjajno je dirigirao napadima Splita, Zadrani nisu imali obrambeno rješenje za raspoloženog razigravača Žutih, koji su na otvaranju druge četvrtine dvjema tricama Babića otišli na najviših 33:18. tu se dogodila prva manja napadačka kriza domaćih, koju su Zadrani iskoristili tek za približavanje na 33:26. Prvi poeni Vujčića vratili su ponovno Splićane u značajnu prednost (40:26).

Zadar nije izgledao dobro, u napadu je tek Ivanov uspijevao održavati kakav-takav priključak, ostatak momčadi bio je prilično neraspoložen. U drugom poluvremenu Ivanovu se priključio Krapić, nešto agresivnija obrana gostiju rodila je spuštanjem zaostatka na 51:44 u 26. minuti i s jednakih minus sedam na kraju treće četvrtine.

Tri dobre obrane na početku posljednje četvrtine Zadrane su spustile do 57:54 i djelovalo je da bi se utakmica ipak mogla "zakuhati". No, za razliku od nedavne utakmice u Višnjiku u kojoj je Zadar uspio preokrenuti splitsko vodstvo u zadnjem periodu, ovog puta splitska je momčad imala puno više aduta i uspješno obranila svoju prednost.

Već do sredine posljednje četvrtine splitska je prednost opet porasla (65:56 u 36. minuti), a balans splitskoj momčadi opet je donio odlični Subotić. U 39 minuta Zadar je pogodio samo jednu tricu (Reed), a u zadnjoj minuti susreta Vrbanc je s tri "projektila" uspio barem malo "uljepšati" poraz svoje momčadi, koji je na kraju zaustavljen na 79:73.

Srđan Subotić je bio prvo ime susreta s 19 poena i devet asistencija, uz čak 11 pretrpljenih prekršaja. Sobin je ubacio 16, Mimica i Dijan po 11, Vujčić je uz četiri poena imao po šest skokova i asistencija. Kod Zadra je najbolji bio Ive Ivanov s 19 ubačaja i osam skokova, Vrbanc 15, od čega je devet zabio u posljednjoj minuti susreta.

• pikepiletina27.03.2012. u 17:38
    dragi moj pleniglacial, nije to baš tako. ako i budemo 4. nećemo igrati ABA ligu dogodine jer nema love za pozivnicu. jedino nas može spasiti treće mjesto, a to je malo nerealno očekivati.
    pikepiletina
  • Obrisan korisnik26.03.2012. u 15:16
    bravo za split! idu jedinim, ispravnim putem i to će im se kad-tad isplatiti! možda već ove sezone budu 4. i izbore ABA ligu dogodine! nadam se da će biti tako. zadar nije izgleda ništa naučio, kao ni cibona.....i dalje gomilaju igrače, mahom loše strance.
  • Obrisan korisnik25.03.2012. u 23:07
    Kuso jedina nada hahah, a jesmo i mi zadrani jadni. Reed ce bit dobar, al ocigledno tribamo još cekati da se neke stvari promine u klubu, da se još sazrije u omladinskom pogonu.... jer bez svojih igraca je iti jedan klub zak...c
  • Kit Karson25.03.2012. u 21:41
    Kuso spasi !!!
    Kit Karson
  • Obrisan korisnik25.03.2012. u 04:44
    stvarno je bia tragičan, pa bolje je zadnik od njega odigrane može se sudit igrača po jednoj utakmici, al ovo nikako nije dobar znak