Ajax u pohodu na vrh srušio i PSV

Josip Piršljin • nedjelja, 25.03.2012.

U najvećem derbiju nizozemskog nogometa Ajax je na Amsterdam Areni svladao PSV i time nastavio s odličnim rezultatima u Eredivisiji u zadnje vrijeme. Kopljanici su pobjedom od 2:0 pobjegli svojim rivalima na četiri boda i nastavljaju lov za vodećim AZ-om.

Ajax je sredinom prvenstva bio daleko od vrha tablice i već je bio otpisan u borbi za naslov, ali momčad Franka de Boera je u posljednjih šest susreta upisala isti broj pobjeda i sada je najveća prijetnja AZ-u koji je na čelu ljestvice.

Na Amsterdam Areni zasluženo su slavili protiv gostiju iz Eindhovena koji su pokazali premalo. U prvom poluvremenu nije bilo većih uzbuđenja, momčadi su se uglavnom koncentrirale na obranu, no zato je pogodaka bilo u nastavku susreta.

Ajax je zaigrao puno bolje i stvarao veliki broj prilika, a do početnog vodstva Kopljanici su došli u 56. minuti. Tada je Marokanac Aissati jako lijepim pogotkom usmjerio tijek utakmice i domaćim nogometašima je bilo lakše za igrati.

Sedam minuta kasnije momčad Phillipa Cocua pala je u još veći zaostatak kad je Brazilac Marcelo u svom kaznenom prostoru srušio Aissatija, a sudac je dodijelio jedanaesterac Ajaxu. Siguran realizator najstrože kazne bio je Siem de Jong.

Do kraja susreta mreže se više nisu tresle, no Ajax je imao još nekoliko dobrih prilika. U završnici su Kopljanici pokazali kako znaju zadržati loptu i izdržati presing PSV-a, te su mirno uspjeli privesti utakmicu kraju.

AZ se nakon ispadanja iz Kupa uspio vratiti na pobjedničke staze. Pred svojim je navijačima svladao Waalwijk, no nije to bila igra koju su igrači Gertjana Verbeeka prikazivali ranije ove sezone. Za nova tri boda bio je dovoljan pogodak Gudmundssona početkom drugog poluvremena, a asistirao mu je Amerikanac Altidore.

De Graafschap je upisao 11. poraz u posljednjih 12 susreta, a ovog je puta u Doetinchemu slavio Feyenoord s visokih 3:0. Premda rezultatski zvuči kao uvjerljiv nastup gostiju iz Rotterdama, utakmica je riješena tek u završnici susreta. Za početno vodstvo crveno-bijelih u 71. minuti zabio je Guidetti, velika nada nizozemskog nogometa. Nakon njega u strijelce se upisao i Schaken, a posao je u sudačkoj nadoknadi dovršio Cisse.

Heerenveen je nastavio s vrlo dobrim igrama u zadnje vrijeme, te je i protiv Venla upisao novu pobjedu. Na stadionu Abe Lenstra plavo-bijeli su slavili s 4:1, a dva je pogotka postigao Viktor Elm. Osim njega, za domaće su još zabili Đuričić i Dost, a Maguire je uspio tek ublažiti poraz Venla.

Twente je kiksao na gostovanju u Den Haagu odigravši s istoimenim domaćinom samo 1:1. Heracles je potvrdio sjajnu formu i nakon prolaska u finale Kupa pobijedio je i Utrecht. NAC i NEC su podijelili bodove, Roda se približila Vitesseu na tablici svladavši ga s 3:1, a Excelsior je još jednom poražen, ovaj put od Groningena.