Hrabre Hrvatice nezrele za veliku Englesku

Iz Vrbovca:Josip Tolić • subota, 31.03.2012.

Hrvatska ženska nogometna reprezentacija izgubila je od izabrane vrste Engleske 6:0 u utakmici šestog kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2013. godine. Bila je to potpuno jednostrana utakmica u kojoj je jedna od najboljih reprezentacija svijeta lakoćom slomila otpor borbenih, ali nemoćnih Hrvatica.

Hrvatska - Engleska 0:6 (0:5)

Kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2013., skupina 6, 6. kolo
Vrbovec, Gradski stadion, gledatelja: 1000
Sutkinje: Petra Chudá, Lisická, Pastoreková (sve Slovačka)

Strijelci: R. Williams 4', 15', Unitt 18', White 35', Houghton 45', 68'
Žuti kartoni: Valušek 36', Lojna 41'; White 22', Houghton 71'

Hrvatska: Vuk, Scurich, Petrović, Joščak, Perić (od 64' Martić), Kolar (od 33' Bulut), Landeka, Šalek (od 46' Juko), Lojna, Valušek, Žigić
Izbornik: Dean Klafurić

Engleska: Bardsley, A. Scott, Unitt, J. Scott, Bassett, Houghton, White (od 62' Aluko), F. Williams (od 46' Asante), R. Williams, Carney (od 46' Moore), Clarke
Izbornica: Hope Powell

Oko 1000 gledatelja u Vrbovcu uživalo je u demonstraciji moći doprvaka Europe, reprezentacije Engleske, koja je s visokih 6:0 svladala izabranice Deana Klafurića, no na kraju je zbog velike borbenosti ispraćena dugotrajnim pljeskom.

Da će ova utakmica ići samo u jednom smjeru, pokazalo je već prvih 20 minuta utakmice u kojima je Hrvatska primila tri pogotka. Već u trećoj minuti Rachel Williams sjurila se na hrvatski gol u protunapadu, no u situaciji "jedan na jedan" sjajno je reagirala hrvatska vratarka američkih korijena Nicole Vuk. Međutim, već iz udarca iz kuta koji je uslijedio ista igračica glavom s peterca neometana zabija za 0:1.

Pokušala je Hrvatska, koja je u ovim kvalifikacijama osvojila jedan bod iz pet utakmica odigravši 3:3 sa Slovenijom, ubrzo uzvratiti ubacivanjem Katarine Kolar za Martinu Šalek, no obrambena igračica Gordog Albiona Laura Bassett s peterca je u posljednji trenutak izbacila loptu.

Kazna je uslijedila u 15. minuti pogotkom nakon klasičnog prebrojavanja. Jessica Clarke ostala je sama na desnoj strani kaznenog prostora, domaće igračice blokirale su njen udarac, ali lopta je ipak uspjela preći gol-liniju. Hrvatska je sve više padala i nije mogla pratiti kretnje dobro uigranih Engleskinja, a to se pokazalo novim golom gošći već u 18. minuti, kada je Unitt s druge vratnice neometana glavom poslala loptu u mrežu na asistenciju Carney.

Druga ozbiljnija situacija pred engleskim šesnaestercem dogodila se po isteku pola sata igre iz ubacivanja kapetanice Ive Landeke, no suigračice nisu pratile njen centaršut. U 35. minuti drugoplasirani sastav skupine Engleska nastavila je zabijati, ovaj put nogom. Fara Williams uposlila je Ellen White koja smirenim udarcem vara Vuk i pogađa za 0:4, a u posljednjoj minuti prvog poluvremena Stephanie Houghton zabija peti gol na utakmici iz popravnog pokušaja, nakon što je Vuk obranila udarac Carney.

Otočka reprezentacija očekivano je smirila tempo u nastavku te dopustila Hrvatskoj da u nekoliko navrata stvori poluprilike za pogodak, od kojih je najizglednija bila slobodan udarac Landeke u 71. minuti. Laganiji tempo drugog poluvremena lijepim je pogotkom prekinula Houghton sjajnim pogotkom iz slobodnog udarca s preko 25 metara udaljenosti. Treba reći i da je hrvatska čuvarica mreže Vuk u nekoliko navrata pravim bravurama, na kojima bi joj i neki muški kolege mogli zavidjeti, spriječila teži poraz Hrvatske.

Kockaste su ovim porazom ostale na petom mjestu skupine s jednim bodom, a Engleska se primaknula vodećoj Nizozemskoj na dva boda zaostatka. Samo će jedna reprezentacija iz svake od sedam skupina izboriti nastup na završnom turniru u Švedskoj iduće godine. Iduću utakmicu Hrvatice igraju protiv Srbije 16. lipnja, također u Vrbovcu.