Kiks AZ-a, Ajax "šesticom" preuzeo vrh

Josip Piršljin • nedjelja, 01.04.2012.

U 28. kolu nizozemskog nogometnog prvenstva došlo je do smjene na čelu poretka. AZ je kod Vitessea odigrao samo 2:2, a to je iskoristio Ajax koji je "razbio" finalista Kupa Heracles sa 6:0 i preuzeo vodeću poziciju.

Ajax je u velikoj formi. Kopljanici su u nacionalnom prvenstvu nanizali osam pobjeda, a to im je u 28. kolu donijelo prvo mjesto koje su dugo očekivali. Potvrda sjajnih igara došla je na Amsterdam Areni gdje je stradao Heracles, momčad koja je izborila nastup u finalu Nizozemskog kupa koje se igra na Uskrs.

Momčad Franka de Boera je visoko porazila ekipu iz Almela, a u strijelce se upisalo šest različitih igrača. Na poluvremenu je bilo tek 1:0, te se nije dala naslutiti katastrofa Heraclesa. Mrežu gostiju načeo je u 25. minuti Janssen. Nakon njega zabio je Ebicilio početkom nastavka, a samo pet minuta kasnije precizan je i Eriksen. Do kraja su nemoćni gosti primili još tri gola, a prilike su iskoristili redom Anita, De Jong i Sigthorsson.

AZ se nakon ovog kola više ne nalazi na vodećoj poziciji Eredivisije. Igrači Gertjana Verbeeka su nedavno neočekivano ispali u polufinalu Kupa, a snage su usmjerili na Europsku ligu gdje su u prvoj četvrtfinalnoj utakmici svladali Valenciju s 2:1. Na neugodnom gostovanju u Arnhemu AZ je izvukao samo bod.

Sve je počelo po planu za sastav iz Alkmaara. U 32. minuti početno vodstvo gostima donio je Amerikanac Altidore, ali samo tri minute kasnije rezultat je poravnao Kashia. Sedmoplasirana momčad prvenstva Vitesse poveo je početkom nastavka golom Van Ginkela, a bod kojim je AZ došao na drugu poziciju osigurao je Poulsen.

De Graafschap je upisao i šesti uzastopni poraz. U Nijmegenu ga je svladao NEC s 2:0, a golove vrijedne pobjede zabili su Schone i Zeefuik. Waalwijk se slavljem nad Den Haagom priključio borbi za europske pozicije, a minimalnu pobjedu osigurao je mađarski internacionalac Nemeth.