PSV i Twente se priključili vrhu

Josip Piršljin • subota, 31.03.2012.

U prvim utakmicama 28. kola nizozemskog nogometnog prvenstva nije bilo iznenađenja. PSV i Twente su slavili s 2:0, a do sigurnih pobjeda stigli su i nogometaši Heerenveena i Feyenoorda. Borba za vrh i dalje je žestoka, a hoće li se stanje na tablici dodatno zakomplicirati otkrit će nam nedjeljni dvoboji Ajaxa i AZ-a.

PSV je nešto teže od očekivanog svladao na domaćem terenu Venlo, 16. momčad Eredivisije. Igrači Phillipa Cocua su tako ostali na četvrtoj poziciji i približili su se vodećem AZ-u na dva boda zaostatka, no sastav iz Alkmaara ima utakmicu manje.

Na Philips stadionu domaći su jako dobro otvorili susret. Do pogotka su uspjeli doći već u devetoj minuti, a vrlo lijep gol zabio je slovenski reprezentativac Tim Matavž koji se u strijelce upisao 13. put ove sezone za svoj klub. U prvom su poluvremenu dobre prilike za PSV imali još Jeremain Lens i Zakaria Labyad, no na predah se otišlo s minimalnom prednošću domaćina.

Ekipa iz Eindhovena je i u nastavku bila bolja, a veliku su priliku za povećanje vodstva propustili realizirati u 70. minuti. Tada je u svom šesnaestercu Ismo Vorstermans srušio Lensa, a sudac je pokazao na bijelu točku. Ipak, Ola Toivonen je poslao loptu iznad vratnice. PSV je do drugog gola došao u posljednjoj minuti, a strijelac je nakon odbijanca bio mladi Memphis Depay.

Twente se pobjedom nad Rodom barem na jedan dan vratio na drugo mjesto ljestvice. Osmoplasirana momčad iz Kerkradea se dobro držala, no pala je u drugom poluvremenu. Najprije je za 1:0 zabio Douglas u 55. minuti, a pobjedu je potvrdio pred kraj susreta Wesley Verhoek koji je ušao kao zamjena. Sastav Stevea McClarena ostao je time u borbi za naslov prvaka.

Feyenoord je protiv NAC-a iz Brede došao do četvrte pobjede u posljednjih pet prvenstvenih ogleda. Klub iz Rotterdama se i dalje nalazi na petom mjestu, ali nije daleko od samog vrha. Na De Kuip stadionu, gdje će se na Uskrs igrati finale Nizozemskog kupa, domaći su poveli već u trećoj minuti preko Otmana Bakkala, no sredinom prvog dijela izjednačio je Omer Bayram.

Ipak, crveno-bijeli su već do kraja poluvremena uspjeli postići dva pogotka i mirnije ući u nastavak susreta. Najprije je u 32. minuti za 2:1 zabio Ruben Schaken, a potom je prednost povećao Sekou Cisse dvije minute prije odmora. U drugom poluvremenu nije bilo golova niti na jednoj strani, te je Feyenoord upisao nova, vrlo vrijedna, tri boda.

I šesta momčad koja se ove sezone bori za naslov nizozemskog prvaka je došla do pobjede. Heerenveen je bio uspješan na gostovanju u Groningenu s 3:1 tako da se sad prvih šest momčadi Eredivisije nalaze unutar dva boda na tablici, no AZ i Ajax svoje susrete igraju u nedjelju.

Ponovno je za plavo-bijele bio raspoložen Bas Dost. Najbolji strijelac lige protiv Groningena je postigao svoj 24. i 25. pogodak ove sezone, te će ga teško Heerenveen zadržati u svojoj momčadi nakon prijelaznog roka. Za goste je još zabio Viktor Elm, a kod domaćih je bio precizan Srbin Dušan Tadić.

U petak su svoj dvoboj pun preokreta odigrali Utrecht i Excelsior, a gosti su upisali šesti poraz u zadnjih osam susreta. Poveo je Utrecht preko Mikea van der Hoorna, a preokret pretposljednjem Excelsioru donose Samuel Scheimann i Roland Alberg. Ipak, domaći odnose sva tri boda u posljednjih 15 minuta golovima Van der Hoorna i Tommyja Oara.