Igor Šestak • utorak, 10.04.2012.

U prvim utakmicama 30. kola Bundeslige Stuttgart je stigao do važnih bodova u izjednačenoj borbi za plasman u Europsku ligu iduće sezone, Mainz je uvjerljivo slavio protiv Kölna, a Hertha se novim porazom još približila drugoligaškom društvu. Werder i Borussia (M) odigrali su zanimljivu utakmicu bez pobjednika.

Werder Bremen i Borussia Mönchengladbach remizirali su 2:2, a nešto zadovoljniji može biti Werder koji je od 27. minute igrao s igračem manje i gubio 2:1 od 66. minute.

Werder je poveo u 18. minuti, a strijelac je lijepim lobom preko vratara ter Stegena bio Marcus Rosenberg. Deset minuta nakon vodstva, domaći su ostali s igračem manje kada je prekršaj kao posljednji igrač obrane napravio Boenisch, a sudac Fritz mu pokazao put u svlačionicu.

Gosti brojčanu prednost nisu uspjeli iskoristiti već u prvom poluvremenu pa se na odmor otišlo s vodstvom domaćina 1:0. Do izjednačenja su zato uspjeli doći već nakon sedam minuta nastavka, a gol je preciznim udarcem uz pomoć stative postigao Mike Hanke.

Odličnu priliku za novo vodstvo Werdera propustio je realizirati Pizarro, a Borussia je do drugog pogotka stigla u 67. minuti nakon pogreške Nalda na sredini terena. Brazilski stoper je neoprezno izgubio loptu, a gosti su odigrali brzu kontru koju je svojim drugim golom završio Hanke. Ipak, Naldo je svoju pogrešku ispravio nakon samo sedam minuta pogotkom za 2:2. Junuzović je izveo slobodni udarac, a Naldo glavom vratio stvari na početak.

Borussia sve više zaostaje za Schalkeom u utrci za trećim mjestom. Razlika je sada četiri boda, a Rudari u srijedu na gostovanju kod Nürnberga imaju priliku pobjeći na sedam bodova prednosti. Werder trenutno drži šestu poziciju koja vodi u Europsku ligu, ali samo bod manje imaju Bayer i Hannover, a dva Wolfsburg.

Stuttgart je pobjedom kod Augsburga stigao do važna tri boda u borbi za petu poziciju na tablici i sada ima četiri boda prednosti ispred Werdera i pet ispred Bayera i Hannovera koji svoje susrete 30. kola igraju u srijedu.

Domaći su odlično krenuli u susret i zaprijetili već u drugoj minuti preko Baiera, a u vodstvo su došli iz kaznenog udarca u petoj minuti. Stuttgartov vratar Ulreich srušio je u kaznenom prostoru N'Djenga, a s bijele točke precizan je bio Nando Rafael. Ulreich se bacio u svoju desnu stranu i pogodio gdje će pucati Rafael, ali nije uspio zaustaviti precizan udarac.

Vodstvo Augsburga nije dugo trajalo. Stuttgart se vratio u utakmicu već u 22. minuti. Hajnal je izveo udarac iz kuta, najviši u skoku bio je Tasci i preciznim udarcem glavom svladao domaćeg vratara Jentzscha. Nešto više od deset minuta trebalo je gostima za potpuni preokret. Drugu asistenciju na utakmici upisao je Hajnal, a strijelac je ovoga puta bio Harnik.

U nastavku se rezultat nije mijenjao sve do 84. minute kada je pobjedu Stuttgarta potvrdio Ibišević svojim 13. pogotkom ove sezone.

Mainz je s visokih 4:0 pobijedio 16. Köln i pobjegao mu na sedam bodova prednosti. Pozicija koju trenutno drže, igrače Kölna vodi u doigravanje za ostanak u Bundesligi. Da bi izbjegli taj ili još gori scenarij imaju još samo četiri utakmice, a još ih očekuju susreti s Bayernom, Borussijom (M) i Stuttgartom. Mato Jajalo je drugu utakmicu zaredom počeo na klupi, a u igru je ušao u 56. minuti zamijenivši Ishaka.

Kao i u Augsburgu, domaći su poveli ranim jedanaestercem. Pred golom Kölna srušen je Szalai, a siguran realizator bio je Polanski. U 28. minuti dogodila se ružna scena kada su domaći navijači nepoznatim predmetom pogodili Podolskog u glavu. Utakmica je nakon nekoliko minuta nastavljena, a oporavio se i njemački reprezentativni napadač.

Samo nekoliko minuta kasnije Mainz je udvostručio svoje vodstvo preko Mohameda Zidana koji je Rensinga svladao prizemnim udarcem s ruba kaznenog prostora. Odlično poluvrijeme Mainza zaključio je Nicolai Müller pogotkom za 3:0 nakon što je izbio sam pred gostujućeg vratara. Igračima Mainza to nije bilo dovoljno pa su u istom tempu nastavili i u drugom dijelu, a na 4:0 je povisio Szalai golom iz blizine nakon asistencije Elkina Sota.

Hertha je bez ozlijeđenog Mijatovića ugostila Freiburg i izgubila četvrtu od posljednjih šest utakmica. Gosti su slavili 2:1, a oba su pogotka pala nakon velikih pogrešaka domaćih braniča. Freiburg je povelo autogolom Hubnika u sedmoj minuti. Branič Herthe je prilično neopasan ubačaj gostiju nespretno zahvatio i umjesto da izbije loptu, prebacio vlastitog vratara Krafta.

Odličnu priliku promašio je u 65. minuti Lasogga, a samo dvije minute kasnije Freiburg je udvostručio svoje vodstvo. Guede je glavom prenio jednu dugu loptu, a Freis nadmudrio dva Herthina braniča i vratara Krafta te poentirao za 2:0. Domaći su uspjeli smanjiti golom Hubnika koji se tako djelomično iskupio za autogol u sedmoj minuti. Samo minutu kasnije Lasogga je promašio još jednu dobru priliku kojom je mogao donijeti bod Herthi.

Četiri kola prije kraja, Berlinčani su na 17. mjestu s dva boda zaostatka za Kölnom, a još ih očekuju teška gostovanja kod Schalkea i Bayera te domaće utakmice s Kaiserslauternom i Hoffenheimom. Freiburg s 35 bodova drži 12. mjesto i bliže je sredini tablice, nego opasnoj zoni.