Ajax i dalje "razvaljuje", PSV posustaje

Josip Piršljin • srijeda, 11.04.2012.

U 29. kolu nizozemskog prvenstva nogometaši Ajaxa povećali su bodovnu prednost na čelu ljestvice deklasiravši Heerenveen na gostovanju 5:0 uz hat-trick Siema de Jonga. Kopljanicima su na ruku išli i rezultati iz ostalih utakmica u kojima su njihovi konkurenti kiksali. AZ i Twente su igrali neriješeno, PSV je nakon osvajanja Kupa izgubio, a Feyenoord je Rodi uzeo samo bod.

Kopljanici su u velikoj formi. Momčad Franka de Boera upisala je osam pobjeda zaredom u prvenstvu i u zadnjih pet utakmica nije primila niti jedan jedini gol, a postigla ih je čak 18. U prošlom kolu Heracles je stradao 6:0, a u ovom kolu nešto je bolje prošao Heerenveen koji gubi priključak s vrhom.

Susret na stadionu Abe Lenstra uvelike je usmjerio događaj iz treće minute. Tada je domaći vratar Vandenbussche skrivio jedanaesterac i dobio crveni karton, a s bijele točke precizan je bio Janssen. Do kraja poluvremena raspoloženi Ajax postigao je još tri gola, a strijelci su bili Aissati i dva puta Siem de Jong.

Najbolji ovosezonski strijelac amsterdamskog kluba hat-trick je upotpunio sredinom drugog poluvremena i došao do brojke od 14 golova u Eredivisiji. Kopljanici su stali na 5:0 premda su imali još dobrih prilika. Sada imaju tri boda više od AZ-a i na najboljem su putu da obrane naslov prvaka Nizozemske.

PSV je prošle nedjelje osvojio prvi trofej sezone svladavši u finalu Nizozemskog kupa Heracles s uvjerljivih 3:0, ali dobra atmosfera u svlačionici ekipe iz Eindhovena narušena je iznenađujućim porazom od devetoplasiranog Waalwijka. Crveno-bijeli su time pali na peto mjesto, te sada za vodećim Ajaxom zaostaju velikih sedam bodova.

U prvom poluvremenu mreže su mirovale unatoč blagoj dominaciji gostujuće ekipe, no sve se promijenilo u nastavku. Waalwijk je u samo dvije minute postigao dva pogotka preko Duitsa i Scheta i time usmjerio tijek susreta, a momčad Phillipa Cocua je do kraja uspjela tek ublažiti poraz. Četiri minuta prije isteka regularnog vremena za 2:1 precizan je bio Vennegoor of Hesselink.

AZ je protiv Twentea lovio pobjedu kako bi ostao "za vratom" Ajaxu, no ona mu je izmakla u posljednjim minutama. Sve je krenulo idealno za sastav Gertjana Verbeeka kada je već u trećoj minuti vodstvo donio Altidore. Do kraja prvog dijela rezultat je poravnao najbolji strijelac Twentea Luuk de Jong, a Amerikanac Altidore svoj drugi gol postiže u 70. minuti. Ipak, na stadionu AFAS domaće navijače rastužuje Bajrami izjednačujućim pogotkom u sudačkoj nadoknadi.

Feyenoord je na gostovanju u Kerkradeu nastavio s nizom bez poraza koji traje već pet utakmica, no Ronald Koeman neće biti previše zadovoljan jer su njegovi igrači protiv Rode odigrali tek 0:0. Ekipa iz Rotterdama došla je na četvrtu poziciju preskočivši PSV, no vodeći Ajax joj je pobjegao na šest bodova prednosti.

Heracles se uspio oporaviti od teškog poraza u finalu Kupa. Na gostovanju u Bredi pobijedio je domaći NAC i trenutno se nalazi na 11. mjestu. NAC je poveo preko Buijsa u prvom dijelu, ali u nastavku sastav iz Almela okreće na 2:1 preciznošću Gouriyea i nespretnošću Nemanje Gudelja koji je postigao autogol, a kasnije zaradio i crveni karton. U susretu koji je odigran u utorak NEC je u Rotterdamu pobijedio Excelsior 2:0 pogocima Schonea i Vadocza.