Klupa za nagradu

Piše:Bernard Jurišić • četvrtak, 12.04.2012.

Promjena na klupi Zagreba ipak nije donijela dramatičan preobražaj još uvijek aktualnih prvaka, štoviše - tri poraza u nizu Mrave su gurnula ispod crte za doigravanje. Cedevita, Split i Zadar ubilježili su očekivane pobjede, a Cibona je prvi dio zaokružila sa čistih 7-0...

Tri poraza u nizu, četiri u posljednjih pet utakmica Lige za prvaka zagrebačke Mrave gurnule su duboko ispod crte za doigravanje. Nakon Splita, Cedevite i Zadra, Zagreb je pobijedila i Cibona i to prilično lako i jednostavno. Sve su Vukovi u Trnskom riješili već u prvoj četvrtini, otišli na dvoznamenkastu razliku i lako sprječavali svaki pokušaj prijetnje svojih gradskih suparnika.

Sportnetov najbolji igrač Lige za prvaka - trenutni poredak

1. Miro Bilan (Cedevita) - 15
2. Markota (Zagreb CO) - 8
3. Simon (Zagreb CO) - 7
4. Subotić (Split) - 6
5. Kraljević (Zabok), Suton, Wright (Cibona), Vujčić, Sobin (Split), Vrbanc (Zadar) - 5
6. Žižić, Barbour (Cibona), Babić (Split), Draper (Cedevita), Kaštropil (Zadar) - 4
7. Bašić (Zabok), Ivanov (Zadar), Šarić (Zagreb CO), Koštomaj (Svjetlost), Mimica (Split) - 3
8. Rudež (Cibona) - 2
9. Mašić (Zagreb CO), Barać (Svjetlost) - 1

Zagreb je prvi dio Lige za prvaka zako završio porazima od svih svojih konkurenata za ulazak u doigravanje i trebat će im se puno toga "posložiti" u drugom dijelu kako bi se progurali poviše crte koja vodi u doigravanje i regionalnu ligu dogodine. Cibona je, s druge strane, sa savršenim omjerom završila prvi krug i u drugi dio ulazi bez ijednog "ožiljka".

Zadar je prvo od dva "A-1 gostovanja" uspješno prošao. U Šibeniku je pokleknuo u prvom dijelu sezone, no u Ligi za prvaka nije dozvolio Jollyju da ga još jednom iznenadi. Dugo je trajal bitka na Baldekinu, ali utakmicu je u zadarsku korist prelomio ulazak Franka Kaštropila, koji je zatvorio svoj reket, a "izbušio" protivnički. Na poluvremenu su Šibenčani imali osam poena prednosti, ali odlična treća četvrtina (23:8) okrenula je utakmicu na stranu gostiju.

Zabok je još jednom pokazao kako je težak protivnik svima u svojoj dvorani, namučili su i Zagreb i Split i Cedevitu, ali će prve bodove iznenađenja ipak morati tražiti protiv Zadra ili Cibone. Cedevita je utakmicu u Bedekovčini prelomila tek u zadnjoj četvrtini, još u zadnjoj četvrtini je bilo 80:84, ali Vitamini, opet na pogon Mira Bilana, ipak nisu dozvolili iznenađenje.

Nisu ga dozvolili ni Splićani protiv tvrdih Brođana, koji su se i bez ozlijeđenog Baraća poput Zaboka držali sve do kasne faze utakmice. Ipak, Žuti su i 14. domaću utakmicu ove sezone pobijedili i prvi krug završili s čistom peticom - pet pobjeda u sedam kola. Buja optimizam na Gripama, no dosta je još posla pred Žutima kako bi osigurali povratak među četiri najbolje momčadi u zemlji.

Igrač kola

Zachary Wright bio je motor Cibonine pobjede u Trnskom. Posljednja prinova u Repešinoj momčadi sve se više pokazuje kao pravo pojačanje, donijevši brzinu, obrambenu agresivnost, ali i napadačku racionalnost često nesvojstvenu američkim playmakerima. Zagrebu je za 24 minute na parketu ubacio 12 poena (šut 6/11), uz sedam asistencija, četiri skoka i jednu blokadu.

Petorka kola

Zachary Wright (Cibona) - 12 poena, 7 asistencija, 4 skoka (5 bodova)

Ivan Mimica (Split) - 17 poena, 4 skoka (2)

Antwain Barbour (Cibona) - 18 poena, 7 skokova (1)

Miro Bilan (Cedevita) - 17 poena, 5 skokova (3)

Franko Kaštropil (Zadar) - 10 poena, 11 skokova (4)

Zanimljivost kola

Tomislav Zubčić imao je otvaranje utakmice u Trnskom kao iz snova. U nešto manje od osam i pol minuta na parketu postigao je 14 poena uz nepogrješiv šut - 1/1 za dva i čak 4/4 za tri poena, dohvativši i dva skoka. Činilo se da bi ovo mogla biti njegova utakmica karijere, no nakon što ga je Repeša prvi put posjeo na klupu, više se 22-godišnji krilni centar nije vraćao u igru do kraja susreta. Repeša je tu odluku objasnio "željom da i drugim igračima otvori prigodu", iako ne bi bilo loše ni da je Zubčiću poklonio malo više vremena nakon što se ovaj odličnim ulazom u utakmicu za to izborio. Ispalo je kao da je za dobro otvaranje nagrađen - klupom.

Na drugoj strani bilo je lijepo gledati Darija Šarića 32 minute na parketu s učinkom od 13 poena, šest skokova i tri asistencije. 18-godišnjak je po povratku iz SAD-a djelovao vrlo motivirano i razigrano, dokazavši još jednom da je i dosad za njega bilo (više) prostora u Zagrebovoj momčadi.

Statistika

Na polovici Lige za prvaka prosječan indeks valorizacije na vrhu izdvaja iste igrače kao i Sportnetov Dnevnik - Mira Bilana (23.3) i Damira Markotu (22). S prosječnom valorizacijom preko 20 je još samo kapetan Splita Josip Sobin (21.3).

Najbolji strijelac u prvih sedam kola je Zagrebov Krunoslav Simon s prosjekom od 18.6 po susretu. Drugi je njegov suigrač Damir Markota s 18.1, treći Pankracije Barać iz Svjetlosti (17.8), Sobin je na prosjeku od 17 poena, Bilan i Mimica na 16.7.

Najbolji skakač je Denis Vrsaljko iz Jolly JB-a sa 7.9 skokova po utakmici, drugi je Zadrov Ive Ivanov (7.7), treći Markota sa 7.6. Najbolji bloker je Zabokov Filip Kraljević (1.3), a najbolji "kradljivac" Cedevitin Dontaye Draper (2.6).

Najbolje asistente ima Split, Srđan Subotić (6) je u ovom kolu preskočio Nikolu Vujčića (5.8) na vrhu, a treće mjesto dijele Jollyjev Ronald Ross, Zagrebov Damir Mulaomerović i Zabokov Ivan Tomas s po četiri asistencije u prosjeku.