Žutima "godila" Cedevita

Mišo Gulić • subota, 14.04.2012.

Žuti su u infarktnoj završnici, nakon 40 minuta odlične igre, upisali izrazito vrijednu pobjedu protiv Cedevite, jednog od favorita za naslov prvaka, čime su dokazali da i sami pripadaju vrhu hrvatske košarke, a pobjedom su praktički osigurali i jedno od prva četiri mjesta koja jamče doigravanje za prvaka.

Košarkaši Splita su veći dio utakmice kontrolirali zbivanja na parketu, međutim pri kraju treće i početkom četvrte četvrtine prednost se preselila na stranu gostiju, da bi borbom na granici fanatizma u uzbudljivoj završnici ipak došli do pobjede i tako "na sva zvona" najavili" povratak "prave" košarke u kultnu dvoranu na Gripama. Delirij koji je uslijedio na kraju, zaista je teško opisati riječima, a sve je ponovno podsjetilo na slavne dane s kraja 80-ih i početka 90-ih godina.

Splićani su odmah u uvodu pokazali da će biti težak protivnik gostima iz Zagreba, odlično je funkcionirala obrana iz koje se onda brzom tranzicijom dolazilo do povoljnih situacija i lakih koševa. Žuti su u tim trenutcima u nekoliko navrata imali po četiri koša prednosti, a na prvi dvominutni predah odnijeli su tri koša viška (21:18).

Koševima Vujčića i Subotića domaći su odlično otvorili drugi period, stigli do šest koševa viška (24:18), a nakon nove dvije minute igre semafor je pokazivao plus devet (32:23).

Počast generaciji europskih prvaka

Nakon što je počast i pljesak tribina protiv Zadra i Jollyja dobila generacija Jugoplastike koja je u klupske vitrine spremila prva dva europska trofeja, dva Kupa Radivoja Koraća 1975/76 i 1976/77, prije početka susreta s Cedevitom na krov dvorane na Gripama podignuta je prva od tri zastave europskih titula koje je splitski klub osvojio između 1989. i 1991.

Bio je to i okidač za goste iz Zagreba, proradili su Bilan i Warren, stoga se prednost Splićana polako počela topiti, da bi se na odmor otišlo s izjednačenih 44:44, čime su zadovoljniji mogli biti košarkaši Cedevite.

Nastavak susreta ponudio je izjednačenu predstavu, prednost se iz minute u minutu selila s jedne na drugu stranu, a kreativnu pauzu Žutih sredinom četvrtine Vitamini su iskoristili za bijeg na plus šest (53:59), međutim, tada stvari u ruke uzima Mimica i s pet koševa u nizu ponovno svoju momčad vraća u egal.

Da Žuti ne preuzmu vodstvo pobrinuo se dvjema uzastopnim tricama Draper, no imali su domaći spreman odgovor, stoga je pred odlučujućih deset minuta rezultat glasio 62:65.

U uvodnim minutama posljednje četvrtine Cedevita je diktirala ritam, konstantno su imali prednost od četiri-pet koševa, a Splićani su u tom periodu igre živjeli isključivo od učinka Mimice. Na sjajnu predstavu beka Žutih, četiri minute prije kraja, nadovezao se i Babić s tricom za vodstvo od 72:71, a polaganjem Vujčića minutu poslije prednost je narasla i na 76:73, međutim, trica Owensa vratila je stvari na početak.

U samu završnicu, dvije minute prije kraja, ušlo se s egalom (76:76), zatim Draper pogađa za dva, a na ulasku u posljednju minutu ubačaj Vujčića ponovno je vratio prednost na domaću stranu (79:78). U infarktnoj završnici Sobin je pogodio jedno bacanje za prednost od 80:78, što se pokazalo i kao konačan rezultat, nakon čega je nastalo neopisivo veselje igrača i oko 2500 prisutnih gledatelja.

Prvo ime u velikoj pobjedi Splita bio je Mimica sa 16 koševa, Babić je dodao 14, a Sobin 12, dok je na drugoj strani Bilan zabio 19, Waren koš manje, hrvatski reprezentativac Draper na kraju se zaustavio na 14 ubačaja.

• Obrisan korisnik16.04.2012. u 14:26
    ima tu 'štofa' u ovoj momčadi! babić, pa katić kad se oporavi, marinelli, vuković. sobin je već dokazano vrlo dobra četvorka. jedino mi nije jasno zašto mali reinholdt ne dobija nikakvu minutažu?! jel' ozljeđen ili što? ne zaboravimo i mladog bendera, izvrsnog centra (izdanak vujine škole, kao i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.04.2012. u 11:49
    Momci su sjajni... nisu dobili plaču mjesecima.. jesu li uopče ove godine?.. i dalje daju sve od sebe. Skidam im kapu. Samo tako. A suci ... nisam baš vidio da su bili naklonjeni ijednom klubu. Bio sam na utakmici i vidio sam čak neke sporne odluke i u našu korist .... ništa presudno i bitno da bi... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.04.2012. u 09:54
    Mir dečki:) uživajte u lijepoj pobjedi najsrčanije i najsiromašnije ekipe u HKL-u.
  • pikepiletina15.04.2012. u 22:01
    forum i služi da se iznesu svoja mišljenja. ako se ne slažeš sa mojim to ne znači da me imaš pravo vrijeđati i omalovažavati. ja sam pušio stošu još tamo osamdesetih i imam puno više odgledanih utakmica od tebe. zna se dobro kako je Zagreb pobjedio Zaboka i kako je Svjetlost došla do LZP. da nije... [više na forumu]
    pikepiletina
  • basketas15.04.2012. u 20:31
    Upravu si moja greška.Jebeni ti je argument navesti domacu publiku kao mjerodavne, mislim ono stvarno. Imas tlinajest godina? Kad je domaca publika bila zadovoljna? Bilo koja?12-13 pogriješaka kazes( kad si vec zapeo za pravopis) ??? Ti stvarno nisi cist. Naravno Cedeviti su poklanjali, a Splitu su... [više na forumu]