Borna Rupnik • subota, 28.04.2012.

Ivan Perišić bio je i strijelac i asistent u pobjedi Borussije (D) kod Kaiserslauterna 5:2, Bayern je svladao Stuttgart, Schalke je osigurao treće mjesto, Mandžukić ubilježio asistenciju, a bitka za posljednje mjesto spasa vodit će se i u zadnjem kolu...

Krasimir Balakov i njegov Kaiserslautern ugostili su stare i nove njemačke prvake, momčad Borussije iz Dortmunda. Premda je autogol Santane dao nadu Crvenim vragovima, Kloppovi su igrači brzo okrenuli susret u svoju korist. Priliku je u sastavu Borussije dobio Barrios, koji je u 18. minuti glavom izjednačio, a potom na dodavanje Perišića s desne strane lagano pospremio loptu u mrežu za 2:1.

Bundesligaški Hrvati

Vedran Ćorluka (Bayer): Započeo je dvoboj u prvoj jedanaestorici, a izašao je u 84. minuti. Umjesto njega ušao je Oczipka.

Ivica Olić (Bayern): Odigrao je cijelu utakmicu.

Danijel Pranjić (Bayern): Igrao je od prve minute, a u 74. minuti umjesto njega ušao je Robben.

Mato Jajalo (Köln): Igrao je od prve do posljednje minute.

Ivan Santini (Freiburg): Cijeli je susret sjedio na klupi za pričuve.

Mladen Petrić (HSV): U svojoj posljednjoj utakmici u Hamburgu, dobio je priliku zaigrati u udarnoj postavi. Teren je napustio u 74. minuti, kada ga je zamijenio Sala.

Ivo Iličević (HSV): Zbog lakše ozljede aduktora ipak nije kandidirao za sastav.

Srđan Lakić (Hoffenheim): Ušao je u igru u 77. minuti umjesto Schipplocka.

Ivan Perišić (Borussia Dortmund): Igrao cijelu utakmicu uz sjajan učinak.

Andre Mijatović (Hertha): Zbog dugotrajnije ozljede ponovno nije bio u kombinacijama za momčad iz Berlina.

Mario Mandžukić (Wolfsburg): Igrao od početka do kraja, uz asistenciju za treći pogodak u samoj završnici.

U 33. minuti Götze postiže svoj prvi pogodak u drugom dijelu prvenstva, a tračak nade Kaiserslauternu vraća De Wit početkom nastavka, kada je smanjio na 3:2. Međutim, Barrios nakon greške vratara Sippela i dobre reakcije Perišića upotpunjuje svoj hat-trick za 4:2. Japanac Kagawa, koji je ovoga puta ušao s klupe, odlično je surađivao s Perišićem u 76. i 78. minuti. Prvi je put hrvatski nogometaš pogodio vratnicu, a drugi put pogodio za konačnih 5:2.

Bayern je na krilima plasmana u finale Lige prvaka zaigrao u "šarenom sastavu, a slavlje protiv Stuttgarta 2:0 osigurali su Gomez nakon pola sata igre i Müller u sudačkoj nadoknadi, na dodavanje Olića.

Treće je mjesto osigurao Schalke, uvjerljivom pobjedom na berlinskom Herthom i zahvaljujući remiju bez pogodaka Borussije iz Mönchengladbacha i Augsburga. Sastav iz Gelsenkirchena na pobjednički je kolosijek skrenuo Huntelaar u prvom dijelu, a vodstvo je u drugom udvostručio Holtby.

Na svom oproštaju od domaćih navijača Raul je bio strijelac za 3:0, a potom je Huntelaar dodao svoj drugi pogodak na susretu.

Od domaćih se navijača oprostio i Petrić, u susretu HSV-a i Mainza, no nije uspio uveličati svoj odlazak pogotkom. S terena je ispraćen pljeskom i ovacijama. Hamburžani su, kao i Augsburg, i matematički sačuvali svoj prvoligaški status.

Pogotkom Kiesslinga iz 75. minute Bayer iz Leverkusena svladao je Hannover i preskočio poraženi Stuttgart te u zadnje kolo ulazi s bodom prednosti.

Wolfsburg je pak u izravnom dvoboju preskočio Werder iz Bremena. Burno je bilo krajem prvog poluvremena, kada Salihamidžić i Rosenberg unutar samo pet minuta ispisuju 1:1 na semaforu. No, u drugom poluvremenu dva puta pogađa Helmes, jednom na asistenciju Vierinhe, a jednom Mandžukića, koji je potom zamalo zabio i četvrti pogodak Wolfsburga.

Nürnberg je s 3:2 uzeo sva tri boda na gostovanju kod Hoffenheima. Dvostruki je strijelac bio Pekhart, jedan je pogodak dodao Didavi, dok su za domaćine precizni bili Beck te Braafheid, u samoj završnici, samo minutu nakon što je ušao u igru.

Odluka o tome tko će se pridružiti Kaiserslauternu na putu u drugu ligu, a tko će u razigravanje za ostanak, past će tek u završnih 90 minuta. Uz poraz Herthe, poražen je i Köln. Freiburg je slavio 4:1, uz pogotke Mujdže, Guedea, Caligiurija i Freisa. Jedini strijelac za goste bio je Podolski.