Ajax 13. uzastopnom pobjedom potvrdio obranu naslova prvaka

Josip Piršljin • srijeda, 02.05.2012.

U pretposljednjem kolu nizozemskog prvenstva riješeno je pitanje prvaka. Do ukupno 31. titule došli su nogometaši Ajaxa koji su na svom terenu slavili protiv Venla. Ostale utakmice bile su dosta efikasne, visoku pobjedu upisao je PSV, a slavili su i Feyenoord i Heerenveen.

Prije 13 kola Ajax je bio daleko od vrha i Kopljanici su razmišljali jedino o hvatanju europskih pozicija. No, uslijedio je impresivan niz od 13 pobjeda, te je momčad Franka de Boera kolo prije kraja natjecanja u Eredivisiji osigurala obranu naslova. To im je pošlo za rukom 31 put, a izborili su i direktan plasman u Ligu prvaka sljedeće sezone.

Ajax je priliku za proslavu dobio na svojoj Amsterdam Areni pred vlastitim navijačima, a protivnik je bio 16. na tablici Venlo. Očekivano, domaći su od samog starta krenuli napadački prema gostujućim vratima u potrazi za što ranijim pogotkom, što im je i uspjelo.

Već u osmoj minuti Kopljanici su došli do početnog vodstva kada je najbolji strijelac Ajaxa ove sezone Siem de Jong postigao svoj 12. gol. Unatoč novima napadima, vratar Venla Gentenaar uspio je sačuvati svoju mrežu do kraja prvog poluvremena.

Gosti su se koncentrirali na obranu i kontranapadima pokušavali izjednačiti u borbi za poziciju više kojom bi izbjegli kvalifikacije za ostanak u ligi. Ipak, u 58. minuti pitanje pobjednika je riješeno kad je De Jong postigao svoj drugi gol na utakmici, a do kraja susreta više nije bilo promjene rezultata. Veliko slavlje u Amsterdamu moglo je početi.

Drugoplasirani Feyenoord nije imao previše problema protiv Heraclesa, finalista Kupa. Igrači iz Rotterdama slavili su s 4:1 i zadržali bod prednosti pred PSV-om u borbi za drugo mjesto i kvalifikacije za Ligu prvaka. Strijelci za crveno-bijele bili su Bakkal, Cabral, Cisse i Schaken, dok je utješni pogodak za goste iz Almela zabio Overtoom.

PSV je na svom stadionu Philips bio i više nego uvjerljiv protiv ADO Den Haaga. Žuto-zeleni su primili pet golova, no mogli su i više. Do isteka 45. minute za momčad Phillipa Cocua zabili su Lens i Toivonen. Šveđanin se još jednom upisao u strijelce početkom drugog dijela, a do kraja su još precizni bili Labyad i Mertens.

U vrlo efikasnoj utakmici sa sedam pogodaka slavili su nogometaši Heerenveena i s 4:3 protiv Twentea preuzeli četvrtu poziciju. Waalwijk je pobijedio Rodu i preskočio je na osmoj poziciji koja donosi doigravanje za Europsku ligu, dok je tri susreta završilo podjelom bodova. Izravni dvoboj posljednje dvije momčadi prekinut je kod 2:2 zbog vremenskih neprilika, no kasnije je nastavljen i završen istim rezultatom. Excelsior ima šanse spasiti se od ispadanja u posljednjem kolu, a Venlo je siguran za doigravanje.