Ivana Karačić • petak, 04.05.2012.

Pet kola prije kraja nema promjena ni na vrhu ni na začelju ljestvice Premijer lige Bosne i Hercegovine. Vodeći dvojac, Željezničar i Široki Brijeg, nemilosrdno puni mreže svojih suparnika. Željo je deklasirao GOŠK iz Gabele 5:0, dok je Široki Brijeg napunio mrežu Leotara rezultatom 5:1. Sarajevo, Borac i Zrinjski nastavljaju borbu za Europu, dok je Olimpik kiksao i odigrao samo 0:0 protiv Veleža na Otoci. Uz Kozaru, koja je već sigurna za niži stupanj natjecanja, sve je bliže ispadanju prvi put u klupskoj povijesti i tuzlanska Sloboda.

Vodeći Željezničar korak je bliže naslovu prvaka BiH. Sarajlije su ovaj put visokim rezultatom 5:0 pobijedili oslabljenu momčad iz Gabele. Pet pogodaka za domaći sastav postiglo je pet različitih igrača, Muamer Svraka, Eldin Adilović, Kanađanin sa švicarskom putovnicom Patrick Nyema, Samir Bekrić i Zajko Zeba. Pogodak protiv GOŠK-a Adiloviću je bio 18. u sezoni i on je vodeći strijelac lige. Vratar Željezničara Adnan Gušo već 1.157 minuta je bez primljenog pogotka na prvenstvenim utakmicama, čime je za minutu pretekao bivšeg vratara Budućnosti iz Banovića Ibrahima Mujkića koji je do sada bio rekorder u BiH.

Kako je i Široki Brijeg visoko 5:1 porazio Leotara, i dalje je razlika između Željezničara i Širokog Brijega sedam bodova. Sarajevo je pobjedom u Travniku 2:1 zadržao treće mjesto i gotovo siguran put u Europu. Zanimljivo je da su Travničani sve do 80. minute vodili 1:0 pogotkom Elmedina Varupe. U 80. minuti kapetan Sedin Torlak Sarajlijama je donio izjednačenje, a četiri minute poslije bivši Dinamov junior Sulejman Krpić pobjedu.

Četvrto mjesto, koje također vodi u Europu, zasad drži Borac. Banjalučani su pobjedom nad Čelikom stigli do brojke od 45 osvojenih bodova. Nemanja Bilbija i Duško Stajić bili su strijelci za sigurnu pobjedu nad Čelikom, čiji je trener Vlatko Glavaš pred kraj utakmice isključen. Utakmica je odigrana pred praznim tribinama zbog kazne koja je Borcu izrečena poslije učestalih navijačkih izgreda u Banjoj Luci.

U utrci za Europu posustaje Olimpik. Odigrao je samo 0:0 protiv Veleža, što je najbolje iskoristio Zrinjski. Pobjedom nad Slavijom Plemići su zadržali zaostatak od tri boda za Borcem. U Mostaru je počelo šokantno za domaće; Dejan Rašević je već u prvoj minuti postigao pogodak za Slaviju. Imali su gosti poslije toga još dvije prilike za pogodak i pogođenu gredu, a Igor Žuržinov je u 43. minuti pogoditi uspio pogoditi za izjednačenje.

U nastavku je Zrinjski zaigrao bolje i pogocima Žuržinova i Elvisa Bibića došao do sigurne pobjede 3:1. Na klupi Zrinjskog sjedio je Draženko Bogdan, dok je novi trener Blaž Slišković utakmicu pratio s tribina. Slišković službeno priprema momčad za nastupe, no s klupe je ne može voditi jer još nije riješio spor s kineskim klubom Quingdao Jonoonom. Tako će Bogdan do daljnjega voditi Zrinjski po Sliškovićevim uputama.

Dok traje neizvjesnost borbe za Europu, vrlo je uzbudljiva i borba za ostanak. Pobjedom nad Kozarom 3:0 Rudar iz Prijedora praktično je u sigurnoj luci. Vedran Kantar bio je dvostruki strijelac za Rudar, a jedan pogodak postigao je Marinko Rastoka. Uz Kozaru sad je najbliža ispadanju tuzlanska Sloboda, koja je izgubila ogled sa susjedima iz Gradačca. Jedini pogodak za Zvijezdu postigao je bivši Dinamov nogometaš Dalibor Pandža, a Tuzlake je uoči utakmice napustio trener Darko Vojvodić pa je na klupu morao sjesti njegov asistent Vedran Kovačević.

Prvenstvo se nastavlja u subotu i nedjelju, a 26. kolo nudi zanimljiv dvostruki sarajevsko-mostarski ogled. Zrinjski je gost Sarajeva, a Željezničar Veleža. Široki Brijeg će na noge Čeliku u Zenicu. Borac gostuje u Tuzli.