Splitska mladost proslavila pobjedu u Slavonskom Brodu

Bernard Jurišić • petak, 11.05.2012.

Splitska košarkaška mladost još je jednom obradovala svoje navijače. U Slavonski Brod Žuti su otišli bez Vujčića, Subotića, Mimice, Dijana, Katića i Reinholta, a vratili se s pobjedom, desetom u 14 kola Lige za prvaka...

Iako je Nikša Bavčević u Slavonski Brod poveo tek desetoricu igrača koji su, ne računajući Antu Grgurevića, imali prosjek od tek 20 godina, Splićani na Svjetlost nisu išli s "bijelom zastavom". Dapače, "golobrada" splitska momčad vratila se s neugodnog gostovanja s desetom pobjedom i još jednom potvrdila da na Gripama zaista ima zanimljivog košarkaškog materijala i potencijala.

Splitski prosjek godina - jedva 20

Splićani su zaista "golobradi" otišli na put u Slavonski Brod, ako se izuzme 37-godišnji Ante Grgurević, koji nekima od suigrača po godinama može biti otac, prosjek ostalih devet splitskih košarkaša jedva je prelazio 20.

Najstariji među njima bio je Mario Filipović (24), najmlađi 17-godišnji juniori Paolo Marinelli i debitant Marin Marić, koji je po prvi put bio među seniorima. U Slavonski Brod putovala bi još dvojica juniora, Ivan Bender i Ivan Jukić, ali su bez seniorskog debija ostali zbog školskih obveza.

Domaćini su bez Baraća bolje ušli u utakmicu, držali prednost tijekom prve četvrtine ostavivši splitskog kapetana Sobina bez ubačaja u prvoj četvrtini. No, kad je krenuo Sobin, situacija se na semaforu promijenila.

Sredinom druge četvrtine Svjetlost je držala 39:33, ali Splićani serijom od 10:2 preuzimaju vodstvo koje, ispostavilo se, više nisu ispuštali do završnog zvuka sirene. Na poluvrijeme se otišlo s prednošću Žutih 49:46, a treća četvrtina ponudila je još bolju gostujuću igru i već prilično ozbiljnih 71:61 na otvaranju posljednje četvrtine.

Upali su gosti u laganu krizu u posljednjoj četvrtini, iskusna trojka Koštomaj - Štimac - Šamadan uspjela je spustiti gostujuću prednost na minimum - 76:77 četiri minute prije kraja. No, najprije je Grgurević s četiri poena "obranio" prednost Žutih, a do kraja Luka Babić i društvo više nisu dozvolili Brođanima novu prigodu.

Golobrada splitska momčad s podignutim rukama i u zagrljaju dočekala je zadnji zvuk sirene, pobijedili su na gostovanju na kojemu su i kompletne Žute momčadi posljednjih sezona potpisivali poraze. Ligu za prvaka Splićani su tako završili s gotovo nestvarnim učinkom - 10 pobjeda u 14 kola, gubili su samo od Cibone (dvaput), te na gostovanjima kod Cedevite i Zadra. Brođani su sezonu završili s tri pobjede, od kojih je najvrjednija bila ona protiv Zadra.

Luka Babić bio je prvo ime susreta s 24 poena, osam skokova, četiri asistencije i dvije blokade, Sobin je postao još jedan splitski igrač kojemu je ove sezone malo nedostajalo za "triple-double" - 12 poena, 13 skokova, sedam asistencija. Brođane je predvodio Štimac s 30 ubačaja, od čega čak 14 s linije slobodnih bacanja.