Josip Piršljin • nedjelja, 13.05.2012.

Prvi naslov nakon sezone u kojoj su bili drugoligaši igrači Juventusa proslavili su pobjedom nad Atalantom. Stara dama ostala je neporažena u svih 38 utakmica, a dvoboj u Torinu obilježio je i oproštaj Alessandra Del Piera. Drugoplasirani Milan preokrenuo je protiv novog drugoligaša Novare, dok su Fiorentina i Cagliari remizirali.

Nogometaši Juventusa u posljednjem su kolu šampionske sezone proslavili naslov pobjedom nad Atalantom pred svojim navijačima na Juventus Areni. Time su prvenstvo završili bez ijednog poraza, a u pobjedi 3:1 pogodak je postigao Alessandro Del Piero koji je odigrao zadnju utakmicu za Staru damu u Torinu.

Novi prvaci Italije ušli su vrlo angažirano u utakmicu i nošeni odličnom atmosferom na stadionu odmah krenuli po pogodak. Već u uvodnim minutama imali su veliku priliku kada je Del Piero vrlo lijepom asistencijom gurnuo Marca Borriella pred gostujućeg vratara Giorgija Frezzolinija, no napadač domaćih promašio je gol.

Juventus je do pogotka došao već u desetoj minuti poslije sjajne akcije. Borriello je u šesnaestercu petom proigrao Lucu Maronea koji je vrlo efektno snažnim udarcem pogodio gornji lijevi kut Frezzolinija. To mu je bio prvi pogodak ove sezone u samo tri dosadašnja nastupa.

Sastav Antonija Contea nastavio je s napadačkom igrom i nakon prelaska u vodstvo, a do novog gola čekalo se do 28. minute. Tada je na scenu stupio Del Piero koji je preciznim udarcem izvan šesnaesterca pogodio za 2:0 i na taj se način oprostio od svoje publike. Pokušala je Atalanta uzvratiti preko Germana Denisa, ali Argentinac je iz dobre pozicije pucao previsoko.

Početkom nastavka Juventus je malo usporio što je dalo više prostora igračima Atalante da se približe golu Marca Storarija. U nekoliko navrata su bili blizu smanjenja rezultata, no nisu bili precizni u završnici. U 58. minuti cijela se Juventus Arena naklonila velikom Alessandru Del Pieru koji je izlazio iz igre i najvjerojatnije odigrao posljednje minute pred svojom publikom u dresu Juventusa. Atalanta je do kraja ipak uspjela zabiti za 2:1 autogolom Stephana Lichtsteinera, no posljednji gol djelo je Andreje Barzaglija iz jedanaesterca.

Viceprvak Milan uspio je u zadnjoj utakmici prvenstva pobijediti na San Siru Novaru. I jednima i drugima ovaj susret nije ništa značio pošto se Rossoneri nisu mogli pomaknuti s druge pozicije, a gosti su već prije znali da ispadaju iz lige.

Milan je dosta loše igrao u prvom poluvremenu što je rezultiralo i vodstvom gostujućeg sastava. Rossoneri su u prvih 45 minuta dominirali terenom, no nisu uputili niti jedan udarac u okvir vratiju Alberta Marije Fontane.

Novara je do prednosti došla u 20. minuti utakmice kada je jednu odbijenu loptu u sredini kaznenog prostora domaćih primio Santiago Garcia i uz pomoć stative poslao je u mrežu za 1:0. Milan je pokušao uzvratiti, ali napadači nisu bili previše raspoloženi.

Pred sami kraj prvog poluvremena Milan je mogao izjednačiti i mirnije otići na predah. Djamel Mesbah je ubacio na peterac gostiju gdje se našao Alberto Aquilani, no vrlo je loše reagirao iz dobre situacije i propala je velika šansa domaćih, te se u drugi dio utakmice ušlo s minimalnom prednošću Novare.

Drugo poluvrijeme ipak je donijelo nešto bolju igru sastava Massimiliana Allegrija, a nakon desetak minuta u nastavku susreta Milan je uspio i poravnati rezultat. Za 1:1 zabio je Mathieu Flamini koji je još u prvom dijelu zamijenio Kevina Princea Boatenga. Za pobjedu na kraju sezone gol je postigao Filippo Inzaghi, vjerojatno posljednji u dresu Milana.

Fiorentina i Cagliari su odigrali utakmicu bez pogodaka, a na to je vjerojatno utjecala i činjenica kako su obje momčadi već prije osigurale ostanak u ligi, te im rezultat u posljednjem kolu nije bio od presudne važnosti.

U prvom dijelu gledatelji na stadionu Artemio Franchi u Firenci nisu vidjeli pogotke, ali ni previše uzbudljivu igru. Domaća momčad imala je podređenu ulogu, dok su gosti više pokušavali i bili bliže prelasku u vodstvo. O igri Fiorentine dovoljno govori podatak o samo dva udarca prema suparničkim vratima od kojih niti jedan nije išao u okvir gola.

U nastavku su se momčadi ipak malo otvorile, ali svejedno su mreže na obje strane ostale netaknute. Cagliari je više želio pobijediti i imao je više prilika za to, no napadači u sastavu Massima Ficcadentija nisu bili precizni.

• Obrisan korisnik14.05.2012. u 02:54
    Cini mi se da si malo uranio sa dvostrukom krunom....mislim da ce se tu morat pitat nesto i Napoli sta misli o tome!!!
  • Obrisan korisnik13.05.2012. u 21:51
    Forza Juve El Capitano Grande Gigi 30
  • Obrisan korisnik13.05.2012. u 21:50
    Šteta što nema slika sa oproštaja Milanovih igrača. Toliko emocija je bilo poslije utakmice, čudo jedno. Grazie Van Bommel, Gattuso, Seedorf, Pippo, Nesta, Zambrotta i Roma. Suze u vašim očima su pokazale koliko volite klub te iz koje institucije odlazite. Sretno vam bilo. P.S. čestitke... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.05.2012. u 21:22