Igor Šestak • nedjelja, 13.05.2012.

U posljednjem kolu talijanskog prvenstva raspodijeljena su mjesta koja vode u europska natjecanja iduće sezone. Udinese će imati priliku kroz kvalifikacije izboriti Ligu prvaka, a Lazio, Napoli i Inter će se morati zadovoljiti s Europskom ligom. Lecce je porazom u Veroni zapečatio svoju prvoligašku sudbinu i iduće će se sezone natjecati u Serie B.

Prije posljednjeg kola Serie A najveće šanse za osvajanje trećeg mjesta koje vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka imao je Udinese i igrači Francesca Guidolina su tu priliku iskoristili. Pobijedili su Cataniju s 2:0 i zadržali treću poziciju ispred konkurenata. Lazio je preokretom protiv Intera zadržao četvrtu poziciju i ostavio Nerazzurre na šestom mjestu prvenstvene ljestvice. Napoli je došao do pobjede protiv Siene, ali mu drugi rezultati nisu išli na ruku pa je prvenstvo završio kao peti.

Udinese je uspješno apsolvirao gostovanje kod Catanije i potvrdio plasman u kvalifikacije Lige prvaka. Gosti su poveli u 19. minuti nakon odličnog solo prodora Antonia Di Natalea. Do svog 23. ovosezonskog pogotka u Serie A, napadač Udinesea je stigao nakon što je zaobišao Catanijinog vratara Carizza i onda lukavo nadmudrio obrambenog igrača koji je pokušao spriječiti pogodak.

Catania je u 39. minuti imala odličnu priliku za izjednačenje, ali je Alejandro Gomez promašio vrata iz kaznenog udarca. Diego Fabbrini je zabio za 2:0 u 58. minuti i potvrdio pobjedu gostiju. Udinese je na početku ove sezone u kvalifikacijama za Ligu prvaka izbacio Arsenal, a sada će imati drugu uzastopnu priliku plasirati se u najjače europsko klupsko natjecanje.

Lazio i Inter su u odlučujuću utakmicu ušli s mnogo izostanaka pa Edoardo Reja među ostalima nije mogao računati na prvog vratara Marchettija, Diasa, Matuzalema, Hernanesa i Klosea, a Andrea Stramaccioni je morao složiti sastav bez Julia Cesara, Sneijdera, Forlana, i Stankovića.

Obje su momčadi od početka zaigrale dosta otvoreno tražeći pobjedu i napadi su se izmjenjivali na obje strane. Nakon dvadesetak minuta terensku inicijativu je preuzeo Inter. Po dva puta su opasno prijetili Freddy Guarin i Diego Milito, ali nisu pronalazili put do mreže. Dva puta ih je zaustavio vratar Bizarri, a dva puta vlastita nepreciznost.

Gosti su ipak došli do vodstva u prvom dijelu i to iz kaznenog udarca kojeg je u 44. minuti skrivio Ledesma. Svoj 24. pogodak u sezoni postigao je Milito pogodivši desni Bizarrijev kut. Argentinac je samo minutu kasnije imao priliku za 2:0, ali je Bizarri bio uspješniji.

Rimljani su u nastavku jurnuli po izjednačenje i do njega su stigli pogotkom Libora Kozaka glavom u 59. minuti. Asistirao mu je Ledesma ubačajem iz kuta. Samo tri minute kasnije Lazio je stigao do preokreta. Senad Lulić je probio po desnoj strani i uposlio Antonija Candrevu na rubu kaznenog prostora, koji je snažnim udarcem "probio" vratara Castellazzija.

Inter je tada krenuo po drugi pogodak, ali je većina njegovih napada završavala u obrambenom bedemu Lazija. Najbliže pogotku u drugom dijelu bio je Pazzini, ali je njegov udarac u 82. minuti zaustavila vratnica. U sudačkoj nadoknadi pobjedu Lazija je zapečatio Stefano Mauri. Lazio je tako zadržao četvrtu poziciju na tablici dok je Inter turbulentnu sezonu završio kao šesti i do Europske lige će se morati probiti kroz kvalifikacije.

Walter Mazzari je u posljednjoj utakmici sezone bio lišen usluga prvog klupskog strijelca Edinsona Cavanija, ali to nije smetalo njegovoj momčadi da upiše pobjedu kojom je osvojila peto mjesto. Napoli je poveo već u trećoj minuti. Strijelac je bio Andrea Dossena, udarcem iz blizine u desni kut Sieninog vratara Farellija, nakon asistencije Hamšika. Gosti su izjednačili samo dvije minute kasnije kada je lošu reakciju Napolijeve obrane i vratara iskoristio Mattia Destro.

Novo vodstvo Napoliju je svojim drugim pogotkom donio Dossena s nekoliko metara od linije gola nakon što je Farelli kratko odbio loptu. Mreže se u drugom dijelu nisu tresle, a igrači Napolija mogu žaliti za ranije prosutim bodovima zbog kojih su ostali bez nove prilike u Ligi prvaka. Pred njima je još i finale Talijanskog kupa 20. svibnja, u kojem će se za trofej boriti protiv prvaka Juventusa.

Lecce se priključio Ceseni i Novari na putovanju u Serie B

Uoči posljednjeg kola Lecce je držao teoretske šanse za spas, ali su one nestale domaćom pobjedom Genoe nad Palermom. U prvom poluvremenu nije bilo golova, a domaći su do vodstva stigli nakon sedam minuta igre u nastavku. Marco Rossi je s desne strane odlično uposlio Alberta Gilardina koji nije imao težak posao svladati Brichetta. Na 2:0 je povisio Giuseppe Sculli i osigurao Genoi nastup u Serie A i iduće sezone.

Palermo je igrao bez svog najboljeg igrača, Fabrizija Miccolija, ali se zato u početnoj postavi našao hrvatski napadač Igor Budan i odigrao svih 90 minuta.

Lecce se od Serie A oprostio porazom u Veroni kod Chieva te će zajedno s Cesenom i Novarom iduće sezone kroz Serie B tražiti povratak u najviši rang talijanskog nogometa. Pogodak za Chievo postigao je Kamil Vacek nakon individualne akcije.

Sedmu poziciju osvojila Roma pobjedom u Ceseni

U ranijem terminu odigrane su dvije utakmice koje su odlučivale o sedmom mjestu. Njega je pobjedom 3:2 kod posljednje Cesene osigurala Roma i zadržala iza sebe Parmu i Bolognu. U sudaru tih klubova, s 1:0 je uspješnija bila Parma.

Roma je u posljednjem kolu prekinula niz od pet utakmica bez pobjede i osvojila tri boda prvi put nakon 11. travnja. Cesena se porazom oprostila od Serie A, ali je namučila Rimljane. Domaći su poveli u devetoj minuti golom Simonea Del Nera. Gosti iz glavnog grada su do poluvremena uspjeli preokrenuti golovima Bojana Krkića i Erika Lamele. Nakon samo četiri minute igre u drugom dijelu na 3:1 je povisio Daniele De Rossi, a Cesena je svoj posljednji ovosezonski pogodak zabila u 90. minuti preko Maria Santane.

Sedmo mjesto je pobjedom u Parmi mogla osvojiti i Bologna koja je uoči utakmice zaostajala samo dva boda za Romom. Ipak, Parma je upisala i sedmu uzastopnu pobjedu u Serie A i tako ostala na osmom mjestu, dok će se Bologna morati zadovoljiti s devetim. Pogodak odluke postigao je Jonathan Biabiany u 37. minuti utakmice.

• Obrisan korisnik15.05.2012. u 13:50
    @torrente. a sta ja kazem suprotno od toga sta si ti reko? moje razmisljanje je samo da jemorati glup i skrt do bola. stromacconi nemoze voditi ovako mlad ovako veliku momcad, pobjedimo milana, izgleda koda sedizemo pa onda izgubimo 3 1 od lacija, pobijedimo, neznam, udinese u gostima, pa izgubimo... [više na forumu]
  • LazialZD14.05.2012. u 13:34
    Nepričaj gluposti kad nisi dobro upućen. Ako nisi zna Lazio neigra LP jer samo tri Talijana imaju pravo igranja i njih čeka Europa liga a ti manje rise !