Ivan Dominik • nedjelja, 13.05.2012.

Posljednje kolo prve španjolske nogometne lige donijelo je šokantno ispadanje velikog Villarreala iz najvišeg razreda španjolskog nogometa, dok su drugim zanimljivim susretima viđeni nešto očekivaniji rezultati. Rasterećeni Espanyol i Sevilla podijelili su bodove u Kataloniji, Levante je deklasirao demotivirani Athletic Bilbao za ulazak u Europsku ligu naredne sezone, a Osasuna je ispratila posljednje plasirani Racing u drugu ligu pobijedivši ga u Santanderu...

Villarreal - Atletico Madrid

Na El Madrigalu je sam o svojoj sudbini o prvoligaškom statusu iduće sezone odlučivao Villarreal u utakmici odluke protiv Atletico Madrida, novog osvajača Europske lige. Domaća je momčad ušla u susret sa 17. pozicije te je trebala pobjedu protiv Los Colchonerosa ukoliko bi slavlja upisali njihovi rivali za spas prvoligaškog statusa, Zaragoza i Rayo Vallecano. S druge strane je Atletico također bio motiviran za pobjedu u ovom susretu jer je u slučaju poraza Malage mogao doći do ulaska u Ligu prvaka na jesen. No, želje obje ekipe nisu se ostvarile.

Početak susreta dao je naslutiti težak susret s malo prilika jer su obje ekipe bile podjednako opasne, ali i pažljive u obrani svog gola. Kod gostiju je u početku najopasniji bio Eduardo Salvio, a kasnije u prvom poluvremenu je njegovu ulogu preuzeo Adrian, dok su u domaćoj momčadi, koja je ipak u prvih 45 minuta bila opasnija i bolja momčad, najbolji bili Javier Estrada i Marcos Senna. Međutim, niti jedna lopta se nije zakoprcala u mreži jedne od ekipa pa se na pauzu prije početka nastavka otišlo rezultatom 0:0.

Drugo je poluvrijeme ponovno bolje otvorio Villarreal, no nakon 20-ak minuta igre se "probudio" i Atletico. Gosti su lagano preuzeli inicijativu i terensku nadmoć što je više utakmica odmakla, a Žuta se podmornica teško snalazila u tim trenucima zbog pada u snazi. Prvu veću prigodu za Madriđane imao je Filipe koji je pucao u prečku gola Diega Lopeza. Nadmoć gostiju koji nisu prestajali napadati morala se isplatiti pogotkom, a on se dogodio tek u 88. minuti susreta.

Tijekom cijele utakmice samozatajni Radamel Falcao bio je pronađen u kaznenom prostoru domaćih od strane asistenta Diega, a Kolumbijac glavom zabija za 1:0 Atletica te baca u očaj gotovo 25.000 gledatelja na Madrigalu. Do kraja susreta, kao i tijekom drugog poluvremena, je domaći trener Lotina pokušao osvježiti svoju momčad zamjenama, no ništa nije pomoglo domaćima da se vrate u utakmicu. Ona je završena minimalnom pobjedom gostiju koji ipak nisu uspjeli dostići zonu koja vodi u Ligu prvaka, dok je Villarreal po prvi put nakon 12 godina ispao u drugu ligu poslije katastrofalne sezone prožete ozljedama najboljih igrača poput Giuseppea Rossija, budući da su u ovom posljednjem kolu i Zaragoza i Rayo upisali pobjede i tri boda vrijednih spasa.

Levante - Athletic Bilbao

Levante je uvjerljivom pobjedom nad nezainteresiranim Athleticom iz Bilbaa zadržao status novog španjolskog predstavnika u Europskoj ligi sljedeće sezone. U šansama siromašnom prvom dijelu ipak je domaćin uspio povesti i svoju prednost održati tijekom prvog dijela, a strijelac za 1:0 bio je Alžirac Abdelkader Ghezzal. Budući da je gol zabijen u 45. minuti, domaćima nije bio problem održati prednost do odmora što su i učinili, a u nastavak su ponovno ušli boljom igrom.

No, Athletic se odlično branio i u drugom dijelu, a bio je i opasan preko Ikera Muniaina i Gaizke Toquera. Međutim, budući da Baski nisu iskoristili svoje prilike, domaća je ekipa došla i do drugog gola na utakmici. Ponovno je strijelac bio Ghezzal, a ovog puta mu je asistirao Barkero. Do kraja susreta je Bilbao uspio samo skriviti i najstrožu kaznu iz koje je konačnih 3:0 postavio Francisco Farinos za oduševljenje navijača kluba iz predgrađa Valencije.

Espanyol - Sevilla

U Barceloni su se susrele 14. i deveta momčad Primere koje su rasterećen podijelile bodove na stadionu Cornelia - El Prat. Kao što i rezultat sugerira radilo se izjednačenoj i zanimljivoj utakmici u kojoj je viđen dobar nogomet, premda povoljan rezultat ni jednima ni drugima nije mogao donijeti znatno bolji ili vrjedniji plasman na tablici lige. No, prvi je ipak pred kraj prvog dijela poveo klub iz Andaluzije golom svog najboljeg i najopasnijeg pojedinca, Alvara Negreda, a s minimalnom prednošću Seville je završeno i prvo poluvrijeme.

Asistent za gostujući pogodak bio je i odlični hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić, koji ja u svojoj sjajnoj partiji za Andalužane odigrao svih 90 minuta. Međutim, u nastavku je "zube pokazala" i domaća ekipa koja je jurnula po pozitivan rezultat kako bi se pozitivnim rezultatom oprostila od svojih navijača za ovu sezonu. Do gola je Espanyol došao tek u 77. minuti kada je poentirao Phillippe Coutinho na dodavanje Joana Verdua. Time je Espanyol izjednačio na 1:1, što je nakon odlične Rakitićeve prilike u 85. minuti, koju Raketa nije iskoristio pucajući pored gola, ostao i konačan rezultat utakmice.

Racing Santander - Osasuna

Posljednje plasirani klub iz Kantabrije, Racing, u posljednjem je kolu lige za oproštaj od Primere i svojih navijača ugostio Osasunu. Klub iz Pamplone pokvario je dodatno oproštaj Santandera od najvišeg razreda španjolskog nogometa pobijedivši s visokih 4:2. Iako je domaćin poveo golom Stuanija već u drugoj minuti ogleda, a 1:0 je bio i konačni rezultat prvog dijela, ubrzo su u nastavku gosti iz Pamplone preokrenuli rezultat u svoju korist.

Već u 54. minuti izjednačio je Balde da bi Cejudo 14 minuta kasnije zabio za prvo vodstvo gostiju na utakmici. Efikasna i rasplamsana utakmica potom je dala još nekoliko golova, a prvi u nizu bio je pogodak Raula Garcije koji je nakon promašenog penala odbijanac zabio u mrežu domaćina. U samo se završnicu ušlo velikom prednošću Osasune, a utakmicu je ponovno "začinio" Samperio golom za 3:2. Međutim, Racingu taj gol nije bio od pomoći da izvuče barem remi jer je do kraja ostao poražen, budući da je konačnih 4:2 za goste postavio Roversio u posljednjim trenucima susreta.