Ante Zovko • nedjelja, 13.05.2012.

Manchester City osvojio je treći naslov prvaka Engleske u dramatičnoj završnici posljednjeg kola. S dva pogotka u sudačkoj nadoknadi svladao je Queens Park Rangerse 3:2 iako je s igračem više gubio 2:1. Manchester United pobijedio je Sunderland 1:0 i na kraju svoje utakmice bio prvak, no minute su ga odvojile od obrane naslova. Arsenal je sačuvao treću poziciju ispred četvrtog Tottenhama, a Bolton Ivana Klasnića treći je klub koji je ispao u Championship. Nikica Jelavić u pobjedi Evertona protiv Newcastlea postigao je osmi pogodak u prvenstvu.

U vjerojatno najdramatičnijoj završnici Premier lige u povijesti Manchester City osvojio je svoj prvi naslov prvaka nakon 1968. godine. Minute su ga dijelile od potpune tragedije jer su Queens Park Rangersi s deset igrača preokrenuli 0:1 na 2:1. No, pogocima Edina Džeke i Sergija Agüera u sudačkoj nadoknadi Građani su postali peti klub koji je osvojio Premier ligu.

Prvi put u povijesti Premier liga odlučena je gol-razlikom. Manchester United je pobijedio u Sunderlandu 1:0 i u nekoliko navrata tijekom 90 minuta bio prvak, no dramatična završnica odnijela je Crvenim vragovima 20. naslov.

Utakmica na Etihadu ponudila je pravu dramu s mnoštvom preokreta. Građani su u prvom dijelu uz ogromnu terensku premoć kružili oko QPR-ova šesnaesterca, no bez neke posebne ideje kako razbiti lokot. Zabaleta je uspio u 39. minuti kad ga je uposlio Toure i opalio prema Kennyju kojem lopta prolazi kroz ruke i od stative se odbija u gol.

Kako je rezultat bio nepovoljan po Rangerse, tj. slao ih je u Champiosnhip, gosti su krenuli agresivno u drugo poluvrijeme i odmah u 48. minuti iskoristili pogrešku Lescotta koji je glavom vraćao loptu prema Hartu. Na njegovu nesreću, udarac prema natrag bio je preslab, Cisse je dohvatio loptu i zakucao je pored nemoćnog vratara.

Novi preokret donio je Joey Barton s nekoliko ružnih scena u 53. minuti. Dohvatio se s Tevezom u situaciji u kojoj lopta nije bila ni blizu, zaradio izravni crveni karton, a onda potpuno izgubio kontrolu te koljenom udario Agüera, a onda i Kompanyja. Jedva je ispraćen s terena bez novog incidenta.

Kad se očekivalo da City iskoristi brojčanu prednost, dogodio se šok za navijače Cityja. Traore je u 65. povukao jednu od rijetkih gostujućih kontri, pretrčao pededesetak metara, svladao čuvara i pronašao Mackieja koji ne griješi glavom i donosi vodstvo koje im je donosilo komotan rezultat što se ostanka u ligi tiče.

Mancini je ubacio Džeku i Balotellija, svoje posljednje karte nakon zamjene De Jonga za Tourea krajem prvog dijela. Pritisak na gol Rangersa postao je konstantan, ali i bezidejan. City jednostavno nije mogao složiti akciju koja bi rezultirala čistom šansom, pa čak ni udarcem iz daljine.

Ipak, u 92. minuti Džeko uspijeva poravnati i bio je to signal za potpunu navalu na gostujući gol. Agüero je minutu prije kraja uspio iskoristiti višak prostora i nakon sjajne solo akcije zakucati za pobjedu i povijesni naslov. Oduševljeni navijači zauzeli su nakon toga travnjak Etihada.

Manchester Unitedu je više puta tijekom utakmice u Sunderlandu bio dovoljan i bod za naslov. Vragovi su potpuno nadigrali domaćina, pobijedili golom Waynea Rooneyja i čekali završetak utakmice u Manchesteru koji ih je na kraju negativno šokirao.

United je mogao voditi s bar tri pogotka prednosti do poluvremena. Nakon prvog, bilo im je to dovoljno za naslov. Rooney koristi izostanak obrambene reakcije u 20. minuti na Jonesov ubačaj i poentira u suprotni kut.

Iako je pritisak Uniteda malo popustio u odnosu na prvo poluvrijeme, inicijativa je bila na gostujućoj strani i broj pokušaja prema golu postao je dvoznamenkast. No, sve je bilo uzalud zbog razvoja događaja na Etihadu.

Arsenal će sljedeće sezone igrati u skupini Lige prvaka jer je pobjedom 3:2 kod West Bromwich Albiona sačuvao treću poziciju zahvaljujući pogreškama domaćeg vratara Martina Fulopa. Topnicima je je trebala pobjeda zbog Tottenhamova slavlja protiv Fulhama.

Gosti su preokrenuli zaostatak od 2:1 kako bi spasili svoj cilj. Poveo je Arsenal na početku susretu preko Benayouna nakon Fulopova istrčavanja. 12 minuta kasnije Long je izjednačio, a Dorrans nakon pogrešaa u Arsenalovoj obrani donio vodstvo WBA-u. U posljednjoj utakmici Roya Hodgsona prije preuzimanja Engleske Andre Santos je postavio 2:2, a u 55. Fulop je pokušao izbiti jedan ubačaj iz kornera da bi gurnuo loptu prema Koscielnyju, a ovaj pogađa iz blizine za veliku pobjedu.

Tottenhaam se nakon 2:0 pobjede protiv Fulhama, pogocima Adebayora i Defoea, morao zadovoljiti četvrtom pozicijom koja ih zasad vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka. Međutim, ako Chelsea postane europski prvak sljedeće subote, Spursima će preostati Europska liga. Luka Modrić odradio je svih 90 minuta u domaćem dresu.

Everton je ugasio sve Newcastleove nade u Ligu prvaka pobjedom 3:1 na Goodison Parku, a Nikica Jelavić postigao je osmi pogodak u osam utakmica. Newcastle je trebao poraze Arsenala i Tottenhama, ali teorija je isparila već nakon prvih 45 minuta.

Pienaar je pogodio za vodstvo Toffeesa u 16. minuti, a hrvatski je napadač podebljao rezultat u 27. kad je pospremio odbijenu loptu, a činilo se da se prije toga poslužio i rukom. Heitinga je glavom zabio za 3:0, a Hibbert je u 73. ponudio malo utjehe navijačima Newcastlea autogolom. Newcastle je time osigurao petu poziciju i mjesto u Europskoj ligi. Zbog poraza Liverpoola 1:0 kod Swanseaja Everton je završio na sedmoj poziciji ispred gradskih rivala.

Uoči posljednjeg kola preostalo je pitanje novog, trećeg drugoligaša. Wolverhamptonu i Blackburnu, koji su ranije ispali, u nedjelju se pridružio Bolton Ivana Klasnića koji je odigrao 2:2 na Britanniji protiv Stoke Cityja, a trebala mu je pobjeda kako bi imao šanse za ostanak. Momčad hrvatskog napadača mogla je iskoristiti poraz QPR-a od Manchester Cityja, no domaćini su se pokazali pretvrdim orahom.

Chelsea se pobjedom 2:1 protiv novog drugoligaša Blackburna zagrijao za finale Lige prvaka protiv Bayerna u subotu. Terry je zabio za vodstvo Bluesa nakon pola sata, a Meireles je ubrzo udvostručio razliku. Pogotkom iz blizine smanjio je Yakubu.

Roberto Di Matteo odmarao je napadače Drogbu i Torresa, vratara Čecha te nekoliko drugih igrača na koje računa u prvom sastavu u Münchenu poput Lamparda i Colea.

• javasluk14.05.2012. u 20:12
    Uuuu, FIA je jako mnogo dobrih stvari realizirala, sva ova tehnička rješenja plus "otvaranje" za još 6-7 novih država po sezoni! Ne znam što o svemu kažu sami vozači, ali ovako kao predstava za mase jako dobro. I po drugim sportovima se korigiraju pravila, dok u nogometu jajo... [više na forumu]
    javasluk
  • Torca-Dubrava14.05.2012. u 18:28
    drama......za nevjerovati
    Torca-Dubrava
  • Obrisan korisnik14.05.2012. u 18:23
    boldano nije upućeno tebi konkretno nego masi ostalih koji konstantno plaču zbog city-eva naslova  poanta svega je da ti je trebaop baš jedan city da se popravi stanje u nogometu i da se taj jaz između enormno bogatih i prosječnih smanji ,  vidiš čim je šeik... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik14.05.2012. u 17:37
    Mislim da se ovakva drama neće skoro ponovit na sportskim borilištima, vrijedilo ju je proživjet iako navijam za "gubitnike". Čestitke Cityju, zaslužili su. Onaj tko deklasira Tottenham i United u gostima, pobijedi još jednom United i Newcastle kad je najbitnije zaslužuje... [više na forumu]