EP 2012., Završnica, četvrtfinale, 24.06.2012, 20:45 h, Olimpijski stadion, Kijev
Suci: Pedro Proença, Bertino Miranda, Ricardo Santos (svi Portugal)
Engleska
Engleska
2:4(0:0, 0:0, 0:0 pp, 2:4 pen) Italija
Italija

Ante Zovko • nedjelja, 24.06.2012.

Italija je posljednji polufinalist Europskog prvenstva. Potpuno zasluženo nakon što je nadigrala Englesku u utakmici bez golova. Na kraju su presudili jedanaesterci u kojima dva Engleza nisu bila precizna, Buffon je obranio jedan udarac i osigurao Azzurrima ogled s Njemačkom.

Andy Carroll
60'
7
Theo Walcott
61'
8
Jordan Henderson
94'
Alessandro Diamanti
78'
23
Antonio Nocerino
80'
2
Christian Maggio
90'+1'
Cesare Prandelli

Ni više od 30 udaraca na gol nije bio dovoljan Italiji da razbije obrambeni engleski blok koji je cijelo vrijeme čuvao svoj gol, a rijetko se otvarao u kontre u utakmici koja je ostavila najbolji dojam od četvrtfinalnih zbog otvorene, tečne igre začinjene odličnim suđenjem. Na kraju su presudili jedanaesterci u kojima je Engleska stekla prednost, ali je ispustila i nastavila svoj niz trauma lutrije zvane bijela točka.

Italija je potpuno nadigrala svoje suparnike. Nakon nešto boljeg engleskog početka, talijanska vezna linija preuzela je potpuno kontrolu i uglavnom su se nizale prilike pred vratima Joea Harta. Mario Balotelli promašio je niz sjajnih prilika i u prvom i u drugom dijelu, nisu se proslavili ni njegovi suigrači, ali na kraju su ljudi odluke bili oni od kojih se to i očekuje - Gianluigi Buffon koji je obranio ključni jedanesterac i Andrea Pirlo koji je pokazao čudesnu mirnoću pri izvođenju jedanaesteraca.

Nakon dobrog engleskog starta, Italija je preuzela konce igre u svoje ruke. No nedostajalo je preciznosti u završnici objema momčadima. Pogotovo se to odnosilo u prvom dijelu na Balotellija koji nanizao nekoliko prilika koje je lakše realizirati nego promašiti.

Igrač utakmice

Mogao bi to biti Joe Hart koji je napravio najviše obrana od svih vratara na Euru na jednoj utakmici, ali ipak je to Andrea Pirlo. Osim što je sjajno dirigirao talijanskom igrom, konstantno upošljavao suigrače, prijetio iz daljine, povukao je nevjerojatan potez na vrhuncu lutrije jedanaesteraca. Zabio je za 2:2 "panenkom" i izazvao ekstazu među talijanskim navijačima, a suigračima donio olakšanje i samopuzdanje. Englezi su potom promašili dva jedanaesterca, a Buffon i Nocerino dovršili posao.

Momčadi se praktički nisu ni zagrijale, a obje su imale dvije prilike za kojima su mogle žaliti. De Rossi sjajnim udarcem s tridesetak metara u četvrtoj je minuti pogodio stativu, a nakon prve engleske akcije Johnson se našao na vrhu peterca i mlako opucao, ali Buffon refleksnom reakcijom hvata loptu jednom rukom.

Engleski bočni igrači pronalazili su sve više prostora za opasne ubačaje i stvarali dosta problema talijanskoj obrani. Tako je Johnson pronašao Rooneyja koji glavom gađa preko okvira. Italija se potom konsolidirala, zatvorila gdje je curilo i pokušala u nekoliko prilika iz vanjskih pozicija.

Zatim je Balotelli odlučio isfrustrirati talijanske navijače. U 25. minuti upropaštava veliku šansu kad je krenuo sam na Harta, ali mu je Terry uklizao u ključnom trenutku. Montolivo u 31. minuti sjajno prebacuje englesku obranu, a Balotelli pokušava atraktivno, škaricama, no nedovoljno snažno da bi bilo opasno. Pirlo u 41. nabacuje na suprotnu stativu, Cassano vraća Balotelliju, no ovaj s neka četiri metra nekako prebacuje cijeli gol.

Ključni trenutak

Zapravo se dva komotno mogu proglasiti ključnima. Pirlov čudesni jedanaesterac u kad je Italija gubila 1:2 vratila je Talijanima samopouzdanje nakon promašaja Montoliva, a onda je Buffon donio potpuni preokret. Ashley Cole pridružio se plejadi svojih sunarodnjaka koji su postajali tragičari na velikim natjecanjima.

Italija je potupno zagospodarila terenom u drugom dijelu. Engleska je nastavila živjeti sretno na ovom Europskom prvenstvu kad je De Rossi iz blizine poslije kornera uspio promašiti zicer. Hart u 52. minuti odbija De Rossijev pokušaj s tridesetak metara ravno prema Balotelliju. Vratar ga sprječava u namjeri udarca, a Montolivo potom pod Johnsonovim pritiskom promašuje.

Slaba igra u obrani ofenzivaca Engleske nije promaknula Royu Hodgsonu. Ubrzo su izašli i Welbeck i Milner. Talijanska je dominacija malo popustila, ali engleski igrači nisu uspijevali zadržati loptu u svojem posjedu mnogo. Engleska je očigledno pokušavala održati "nulu" i čekati eventualnu kontru iz kojeg bi zadala kobni udarac.

Posljednju veliku priliku u prvih 90 minuta propustio je Nocerino koji je sjajno primio još bolje dodavanje Marchisija, no Johnson je blokirao udarac koji bi vjerojatno u drugom slučaju riješio susret. Uzvratila je Engleska s druge strane opasnom polukontrom, ali su na kraju Englezi spetljali opasnu situaciju.

Prvi produžetak nije donio promjenu odnosa snaga. Italija je potpuno nadigrala svoje suparnike, ali ništa nije htjelo u gol. Kao i Diamantijev nabačaj koji se pretvorio u udarac i odsjeo na stativi. Bio je to 30. udarac Italije prema golu, Engleska ih je imala devet.

Dok je umor radio za njih, Englezi su se nastavili organizirano braniti, ovaj put čekajući jedanaesterce. Umalo im se to osvetilo kad je Diamanti promašio s desetak metara u 114. minuti, a u 115. poništen je gol Nocerina glavom zbog pravilno dosuđenog zaleđa. Na kraju su morali presuditi jedanaesterci.

Balotelli zabija u donji lijevi kut. Hart je to pročitao, ali nije mogao doći do lopte.

I Buffon je pročitao identičan udarac Gerrarda, ali ni on nije imao šanse.

Montolivo promašuje, upućuje udarac pored lijeve stative.

Rooney šalje Buffona u desnu stranu, a sigurno zabija u desnu i dovodi Englesku u prednost.

Pirlo "panenkom" izjednačava na 2:2.

Young pogađa prečku i vraća Talijane u igru.

Nocerino vara Harta i lagano šalje loptu u lijevi kut za vodstvo 3:2.

Buffon brani Coleov slabašan udarac u desni kut za potpuni preokret.

Diamanti zabija i odvodi Italiju u polufinale.

• Obrisan korisnik25.06.2012. u 16:45
    kako se Hart nabrijavao na te penale haahaha, nije skinuo ni jednog, a Gigi ulovio loptu covjeceee
  • Obrisan korisnik25.06.2012. u 12:45
    Umjesto svih porazenih cetvrtfinalista trebali su igrati hrvatska, rusija, danska i svedska. Utakmice bi bile kvalitetnije. Imam osjecaj da ce portugal otici do kraja.
  • Obrisan korisnik25.06.2012. u 12:05
    ma nije ta italija ni toliko dobra koliko je engleska bila losa,jednostavno englezi nisu zelili igrati,uporno su forsirali taj nekakav bunker i nikako se i nisu ni pokusali suprostaviti otvoreno
  • Obrisan korisnik25.06.2012. u 11:42
    montolivo je sutiro previse livo..
  • crovitlaci25.06.2012. u 08:56
    Potpuno zaslužena pobjeda Italije, nadam se da sad pljuvači Hrvatske vide s kakvim smo repkama igrali u skupini, englezi užasni, Hrvatska je pružila za klasu bolji otpor Italiji.Što bi mi sad bilo drago da izbace bahate švabe.FORZA AZZURRI!