Federerovo 33. uzastopno Grand Slam četvrtfinale, Đoković lako s Troickim

Vedran Babić • ponedjeljak, 02.07.2012.

S obzirom na kišu koja je poremetila raspored odigravanja mečeva muške konkurencije u Wimbledonu, u ponedjeljak su dovršena samo tri meča osmine finala. Prvi su se među osam plasirali Novak Đoković, Roger Federer i Mihajl Južnij...

Novak Đoković i Roger Federer nalaze se još samo jednu stepenicu udaljeni od svog međusobnog okršaja u polufinalu u kojemu će odlučivati o poziciji broj jedan na ATP ljestvici.

Aktualnoj "jedinici" bila je potrebna jedna nogometna utakmica (90 minuta) za pobjedu protiv sunarodnjaka Viktora Troickog 6:3, 6:1, 6:3. Protiv svog bliskog prijatelja Đoković je načinio samo 15 neprisiljenih pogrešaka i pogodio je 31 izravni poen.

Švicarac je sa 7:6 (1), 6:1, 4:6, 6:3 protiv Xaviera Malissea upisao svoju 850. pojedinačnu pobjedu u karijeri i po 33. put u nizu se plasirao u četvrtfinale na Grand Slam turnirima.

Bivši polufinalist predstavio se u dobrom svjetlu i nije dopustio Federeru lagani prolaz u oktet. Servirao je za prvi set kod 5:4, a početkom četvrtog seta imao je break od 2:0, no na koncu se ipak morao zadovoljiti sa samo jednim osvojenim setom. Poslije završetka prvog seta meč je zbog kiše bio prekinut na nešto više od pola sata.

Kod 4:3 u prvom setu Federer je napustio teren jer mu je trebala biti ukazana pomoć zbog problema s leđima. Situacija tada nije izgledala dobro, no ipak se uspio oporaviti. Zasigurno je pomogla i već spomenuta stanka zbog kiše.

"Osjetio sam leđa početkom prvog seta i onda odigrao nekoliko gemova. Možda je to bilo zbog dva dana pauze i hladnog vjetra, ali uspio sam izdržati do kraja. No, ne zamaram se previše time. Imao sam i prije problema s leđima pa bih se uvijek oporavio", poručio je Švicarac.

U svom 11. četvrtfinalu u All England Clubu Federer će igrati protiv Mihajla Južnija, 26. nositelja. Rus je poslije četiri sata i 16 minuta igre nadjačao nepostavljenog Denisa Istomina iz Uzbekistana 6:3, 5:7, 6:4, 6:7 (5), 7:5.

30-godišnjem Rusu to je prvi plasman u četvrtfinale Wimbledona nakon šest poraza u osmini finala. Istomin je nastupao u svojoj prvoj osmini finala na nekom Grand Slamu.

Federer i Južnij do sada su se sastali 13 puta i u svakom meču pobjednik je bio švicarski tenisač. Nedavno u polufinalu Hallea Federer je pobijedio 6:1, 6:4, a prošle godine u osmini finala Wimbledona 6:7 (5), 6:3, 6:3, 6:3. Južnij je u tom susretu osvojio jedan od ukupno tri seta koja je ukupno osvojio protiv Federera.

U dva meča koja su prekinuta početkom drugog seta francuski predstavnici nisu dobro krenuli. Jo-Wilfried Tsonga nalazi se u situaciji 4:6, 1:1 protiv Mardyja Fisha, a Richard Gasquet kod 3:6, 1:2 protiv Floriana Mayera. Pobjednik potonjeg dvoboja igrat će protiv Đokovića.

Mečevi Ferrer - Del Potro i Kohlschreiber - Baker nisu ni započeli.