Bogdanović na kraju produžetka pogodio tricu za pobjedu Hrvatske u Ukrajini

Bernard Jurišić • utorak, 21.08.2012.

Bojan Bogdanović pogodio je tricu tri sekunde prije kraja produžetka u Kijevu, osigurao Hrvatskoj pobjedu, a Ukiću "izbrisao" mogući epitet tragičara. Hrvatska je u Kijevu ubilježila drugu pobjedu u kvalifikacijama za Eurobasket 2013...

Ukrajina - Hrvatska 79:80 (22:18, 38:36, 53:52, 69:69)

UKRAJINA - HRVATSKA 79:80 (22:18, 38:36, 53:52, 69:69)
Kvalifikacije za EP 2013., 3. kolo
Kijev, gradska dvorana, 4.000 gledatelja.

Ukrajina: Zabirčenko 8, Bertt 11 (4 asistencije), Gladyr 8, Drozdov 11 (7 skokova), Gliebov, Pustozvonov 1, Korniyenko 6, Pečerov 11 (8 skokova), Kravcov 14, Natyažko 4, Lypoviy 5 , Tymofeyenko. Izbornik: Mike Fratello

Hrvatska: Ukić 10, Andrić 1, Vrbanc, Bogdanović 20 (5 asistencija), Stipčević 3, Rudež 3, Babić, Simon 15 (7 skokova), Markota 14 (6 skokova), Marčinković 2, Žorić 9 (7 skokova), Planinić 3. Izbornik: Jasmin Repeša

Skokovi: 47-36
Asistencije: 16-15
Osvojene lopte: 5-4
Izgubljene lopte: 13-15
Osobne pogreške: 26-33

Na najtežem gostovanju kvalifikacija za Eurobasket 2013. Hrvatska je ubilježila drugu pobjedu. Nakon dramatičnih 45 minuta sve se svelo na jednu loptu, koju je na pravo mjesto poslao naš najbolji igrač - Bojan Bogdanović.

Hrvatska je u Kijev otputovala svjesna da bi pobjeda u ovoj utakmici mogla zadržati nulu u rubrici poraza sve do kraja kvalifikacija, u kojima se još sastajemo s Austrijom, Ciprom i Mađarskom. Ukrajina je od početka povela, održalavala minimalnu prednost, početkom druge četvrtine bilo je 22:21 za domaćine.

Tu su krenuli problemi za Hrvatsku. Ukrajinci su serijom 7:0, potom i 14:2 otišli na dvoznamenkastu prednost, najveću na utakmici - 34:23. Srećom, Hrvatska je odgovorila prije poluvremena svojom serijom 13:4 i u svlačionicu otišla sa samo dva poena zaostatka - 38:36.

Treća četvrtina donijela je lošu košarku na obje strane, Ukrajina je bila četiri minute bez postignutog koša, no Hrvatska to nije znala kazniti i još uvijek je zaostajala 43:40. Nakon dvije trice Ukića i jednom Simona, Bogdanović je u posljednjem napadu treće četvrtine zaostatak spustio na minimalnih 53:52.

Sredinom četvrte četvrtine činilo se da Hrvatska definitivno "preuzima" utakmicu. Stipčević je tricom u 36. minuti Hrvatskoj donio prvo vodstvo - 61:63, Markota potom diže na 61:65.

No, peti prekršaj Žorića Ukrajince vraća u igru, a Bertt pogađa za 69:69 i ostavlja Hrvatskoj 10 sekunda za posljednji napad. Loptu u ruke uzima Ukić i kreće na polaganje, zaustavljen je prekršajem dvije sekunde prije kraja. Trebalo je ubaciti barem jedno bacanje za pobjedu, no Ukić je promašio oba i utakmica je otišla u produžetak.

Tamo se događala prava revija slobodnih bacanja na obje strane. Ukrajina je opet kontrolirala rezultat, a kod 79:77 za domaćine, Hrvatska je 16 sekunda prije kraja opet imala zadnji napad. Ovog puta loptu je na krilu dobio Bojan Bogdanović i pogodio tešku tricu tri sekunde prije kraja za 79:80 i pobjedu Hrvatske u Kijevu.

Bogdanović je bio najbolji u hrvatskoj momčadi s 20 poena, pet asistencija i tri skoka. Krunoslav Simon zabio je 15, uz sedam skokova, Damir Markota 14, uz šest skokova. Ukić je ostao na 10 poena i Bogdanovićevom tricom izbjegao titulu tragičara utakmice.

Naredni kvalifikacijski susret Hrvatska igra u petak u Osijeku, a protivnik je Mađarska.

• woogla22.08.2012. u 10:01
    složio bi se s tobom, samo nebi još ništa o recimo žgancu i marinelliju, još su to djeca, netko će od ovih sada dobrih otpasti, netko manje dobar će iskočiti i tako, ali da su zasad u prednosti - jesu. za marinellija se nadam da će tijelo razvojem pratiti glavu...nadodao bi... [više na forumu]
    woogla
  • Obrisan korisnik22.08.2012. u 09:05
    od ove repke zadržati samo bogdanovića, ukića i žorića! dodati im na playu katića i mavru (forsirati ih i trpiti poraze-nije bitno!), bojanu na beku dodati pilepića, na krila šarića i hezonju, na krilnog banića, žorića i malog žganeca (ili arapovića), na centra tomića, planinića i... [više na forumu]
  • woogla22.08.2012. u 09:04
    ovo je sve jedno veliko sranje!! umjesto da se ovo ljeto napravi doselekcija na nekakvu osnovu reprezentativaca, da se napravi plan za eurobasket, da već ovdje započmu pripreme za veliki rezultat na eurobasketu, NE - ovdje igraju članovi XL agencije, igrači koji se istima ne bi smjeli nazivati, a... [više na forumu]
    woogla
  • Obrisan korisnik22.08.2012. u 08:58
    na što smo spali...da čupamo pobjedu u ukrajini! nekada bismo im održali besplatno 40-minutno predavanje košarke s laganih +25. ali nije ni čudno u biti, kada ova repka, koja je jučer igrala ima u svom sastavu samo 4 košarkaša: bogdanović, žorić, ukić i simon. s time da je ukić glup k'o panj, a... [više na forumu]