Blažičko s 22 obrane i Vuković sa sedam golova odveli Lübbecke do pobjede nad Lemgom

Igor Šestak • nedjelja, 26.08.2012.

U subotu je odigrano pet utakmica prvog kola rukometne Bundeslige. Aktualni prvaci iz Kiela su sezonu otvorili uvjerljivim slavljem na gostovanju kod Gummersbacha, a još uvjerljiviji su bili rukometaši Flensburga protiv novaka u ligi Essena. Hamburg je doživio neugodan poraz kod Wetzlara uz nastup trojice hrvatskih reprezentativaca, a Hannover je bio bolji od Balingena. Posebno uspješnu večer imali su Nikola Blažičko i Drago Vuković u pobjedi Lübbeckea na gostovanju kod Lemga.

Vfl Gummersbach - THW Kiel 25:34 (10:16)

Rukometaši Kiela, aktualni europski i Njemački prvaci, u novu su sezonu krenuli na isti način na koji su završili prošlu. Nakon slavlja nad Flensburgom u utakmici Superkupa, Kiel je pobjedom otvorio i novo njemačko prvenstvo. Na gostovanju kod Gummersbacha pobjeda Kiela ni u jednom trenutku nije došla u pitanje. U redovima domaćina zaigrala su hrvatska krila. Vedran Zrnić je zabio pet golova, a Goran Šprem dva.

Nakon početne faze utakmice u kojoj se igralo gol za gol, Kiel je prvi stigao do osjetnije prednosti. Posebno raspoložen bio je Filip Jicha, koji je zabio tri gola u prvih deset minuta i donio svojoj momčadi prednost od 5:3. Prednost Kiela nastavila je rasti i u idućim minutama pa je tako u 16. minuti Jicha zabio svoj četvrti gol za 8:4. Gummersbach se privremeno vratio na dva gola zaostatka, uz tri gola Zrnića u prvom dijelu. Ipak, u posljednjih sedam minuta poluvremena Kiel je napravio seriju 5:2 i odvojio se na šest golova prednosti.

U drugom dijelu nije bilo značajnijih rezultatskih promjena. Kiel je sigurno održavao svoju prednost, dok se Gummersbach nije uspio približiti na zaostatak manji od pet golova. U 42. minuti Gummersbach je gubio 23:18, ali je u idućih osam minuta Kiel povećao prednost na 28:20. Domaćini su još jednom došli na minus šest, ali su u posljednje tri minute primili četiri gola i okončali utakmicu s devet golova zaostatka.

Najraspoloženiji igrač Kiela bio je Jicha s osam postignutih golova, a po pet su dodali Zeitz i Palmarsson. Kod domaćih se odličnim izvođenjem sedmeraca istaknuo Kentin Mahe. Zabio je svih šest sedmeraca i dodao jedan gol iz igre. Vedran Zrnić je postigao pet golova, ali je promašio i jedan sedmerac. Omeyer je obranio 13 lopti, dok su domaći vratari Ristovski i Rezar prikupili 14 obrana.

HSG Wetzlar - HSV Hamburg 33:26 (15:14)

Za iznenađenje prvog bundesligaškog kola pobrinuli su se rukometaši Wetzlara koji su na domaćem parketu svladali Hamburg sa sedam golova razlike. Za HSV su nastupili hrvatski reprezentativci, od kojih je najbolji bio Vori s četiri pogotka, dok su Duvnjak i Lacković zabili po dva.

Utakmicu su bolje otvorili gosti. Uz dva gola Vorija u ranoj fazi utakmice, HSV je na kon devet minuta igre vodio 6:3, a domaći je trener bio prisiljen pozvati minutu odmora. No, ni to nije pomoglo domaćima jer je Pascal Hens bio izrazito raspoložen te je održavao Hamburgovu prednost od tri gola sve do 24. minute. Kai Wandschneider je pozvao novu minutu odmora, nakon koje je Wetzlar zabio tri uzastopna gola i izjednačio na 13:13 u 26. minuti utakmice. Na odmor se otišlo s vodstvom domaćih 15:14.

U nastavku sasvim drukčija priča. Igralo se gol za gol do 40. minute u kojoj je Lindberg iz sedmerca zabio za 19:19. Nakon toga domaći su napravili seriju od 9:2 i u 51. minuti stigli do vodstva 28:21, koje su znali sačuvati do kraja dvoboja. HSV je najbliže stigao na četiri gola zaostatka, ali snage i vremena za preokret nije bilo.

U domaćim redovima su se istaknuli Tobias Reichmann i Steffen Fäth sa sedam postignutih golova, a isto toliko je zabio i Hens za Hamburg.

TBV Lemgo - TuS N-Lübbecke 29:32 (15:18)

Za drugo iznenađenje večeri pobrinuo se Lübbecke na gostovanju kod Lemga, a odličnu večer imali su i hrvatski rukometaši Nikola Blažičko i Drago Vuković.

Već u četvrtoj minuti gosti su stigli do vodstva od dva gola prednosti, ponajprije zahvaljujući Vukoviću koji je postigao dva uzastopna gola. Prednost je u 12. minuti narasla na 8:4, a Dennis Wilke je u 17. minuti pogodio za visokih plus pet. Ipak, do odmora su rukometaši Lemga uspjeli smanjiti na prihvatljivih 15:18.

U 36. minuti Lemgo je došao na samo gol zaostatka, ali gosti nisu dozvolili izjednačenje već su ponovno digli svoju prednost na na četiri pogotka. Lübbecke je u periodu od 43. do 49. minute zapao u napadačku krizu, što su domaćini iskoristili za povratak u utakmicu i izjednačenje. Kod rezultata 25:25, Vuković i Schöngarth su postigli golove za novo vodstvo gostiju, koje Lemgo u posljednjim minutama nije uspio dostići.

Sjajnu večer imao je Hrvat na vratima Lübbeckea Nikola Blažičko s čak 22 obrane. U napadačkom dijelu gostujuće momčadi briljirali su Wilke s osam i Vuković sa sedam golova. U redovima Lemga istaknuo se Hermann sa sedam golova, a šest je zabio Dietrich.

SG Flensburg-Handewitt - TUSEM Essen 40:20 (21:6)

Vrlo laku zadaću imali su prošlosezonski viceprvaci. Flensburg je novo prvenstvo otvorio protiv novaka u ligi iz Essena i okončao utakmicu s čak 20 golova prednosti. Gosti su se prikazali u vrlo lošem svjetlu i nastave li tako, teško će izbjeći povratak u 2. Bundesligu.

Flensburg je u prvih osam minuta stigao do 6:1, u 21. minuti je bilo 15:5, a na odmor se otišlo s visokih 21:6 za domaće. U nastavku utakmice je ipak došlo do malog opuštanja kod domaćih pa je rast vodstva uglavnom zaustavljen. Gosti su u drugom poluvremenu ipak postigli 14 golova i tako okončali utakmicu sa zaostatkom od 20 golova.

Najbolji strijelac utakmice bio je Anders Eggert s deset golova, Lars Kaufmann je zabio devet, a Holger Glandorf osam. Kod Gostiju četiri pogotka su postigli Rahmel i Leenders.

TSV Hannover-Burgdorf - HBW Balingen-Weilstetten 25:20 (12:9)

Domaću pobjedu su na otvaranju sezone ubilježili rukometaši Hannovera, a njoj je najviše pridonio Morten Olsen s osam postignutih golova. Gostujući Balingen je s pet pogodaka predvodio Manuel Liniger.

Prva polovica prvog poluvremena prošla je u izjednačenoj igri pa je u 17. minuti na semaforu stajalo 7:7. Tada su domaći uspjeli napraviti seriju od 4:0 i stvoriti si prednost uoči drugih 30 minuta. Stečenu prednost su u nastavku uspješno branili, ne dozvolivši gostima da ostvare rezultatski priključak. Vodstvo Hannovera naraslo je 51. minuti na visokih 21:14, a gosti su u završnici ipak uspjeli donekle ublažiti poraz.

Preostale utakmice prvog kola igraju se u nedjelju. Rhein-Neckar Löwen gostuje kod Göppingena, Füchse Berlin dočekuje prvaka druge lige Minden, a Magdeburg još jednog novog člana Bundeslige, TV 1893 Neuhausen.

13HBW Balingen-Weilstetten 34951:1019-6825
14Minden 34880:1009-12918
15Gummersbach 34887:1018-13116
16TV Großwallstadt 34848:946-9815
17TV 1893 Neuhausen 34885:1042-15715
18TUSEM Essen 34870:1063-1938