Josip Piršljin • ponedjeljak, 17.09.2012.

U nizozemskom nogometnom prvenstvu odigrano je peto kolo. Twente je i dalje vodeća momčad s istim brojem bodova, a slijedi ga sve bolji Vitesse. Tek iza njih se nalaze Ajax i Feyenoord koji su s 2:0 svladali svoje protivnike, a PSV je upisao drugi poraz u ovoj sezoni i pao na peto mjesto.

Ajax je uoči dvoboja s dortmundskom Borussijom u Ligi prvaka ugostio na Amsterdam Areni Waalwijk koji je još uvijek bio neporažen u novoj sezoni. Kopljanici su od samog starta najavili kako će gostima teško pružiti više od pristojnog poraza. U prvom poluvremenu ipak nije bilo pogodaka, no stvari su na svoje mjesto sjele u nastavku.

U 52. minuti gledatelji u glavnom gradu Nizozemske su vidjeli sjajnu akciju danskih igrača u redovima Ajaxa. Eriksen i Schone su vrlo lijepo kombinirali ispred šesnaesterca gostiju da bi potom Schone opalio snažan i neobranjiv udarac pod gredu protivničkih vratiju.

Pobjedu i nova tri boda kojim su došli do trećeg mjesta na tablici Eredivisie igračima Franka de Boera osigurao je Lukoki u 69. minuti. Babel je ubacio u sredinu kaznenog prostora gdje je Lukoki dosta blago pucao glavom, ali je vratar Zoet nespretnom reakcijom pustio loptu u mrežu za konačnih 2:0.

PSV je prekinuo niz od četiri pobjede na gostovanju u Utrechtu. Domaći su pobijedili s 1:0 iako su u jednom trenutku imali samo devet igrača na terenu. To je za Dicka Advocaata bio drugi poraz u sezoni i njegova je momčad pala na peto mjesto sa šest bodova zaostatka za vodećim Twenteom.

U prvih 45 minuta gledatelji na stadionu Galgenwaard nisu vidjeli pogotke, no zato je vrlo zanimljivo bilo u nastavku susreta. Najprije je u 69. minuti crveni karton zaradio Kali zbog prekršaja na Strootmanu, a samo dvije minute kasnije Utrecht je unatoč brojčanom zaostatku poveo nakon što je slobodni udarac Oara okrznuo glavu Bulthuisa te prevario i vratara i gostujuću obranu.

Crveno-bijeli iz Eindhovena su pokušali izjednačiti, a u prilog im je išlo i novo isključenje u redovima Utrechta. Deset minuta prije kraja crveni karton je dobio Gerndt jer je oštro startao na kapetana Van Bommela, ali čak ni s dva igrača više na terenu PSV nije uspio doći do boda.

Vrlo efikasnu utakmicu odigrali su Willem II i Twente. Momčad Stevea McClarena slavila je s visokih 6:2 i time potvrdila odličnu formu. Crveni iz Enschedea su zadržali maksimalan učinak i zasluženo su na samom vrhu prvenstvene ljestvice.

Suvereno su igrali kroz veći dio utakmice, a do poluvremena su vodili s 2:0 golovima Gutierreza i Castaignosa. Za 3:0 je precizan početkom nastavka Schilder, a isti igrač je strijelac i za 4:1 nakon što je za domaće zabio Höcher. Za Twente je još gol postigao Janssen, a novi prvoligaš je do kraja zabio još dva. Lumu u protivničku i Haastrup u svoju mrežu.

Uspješni kao domaćini bili su AZ i Feyenoord koji su bez većih problema slavili protiv Rode, odnosno Zwollea. Heerenveen je iznenađujuće izgubio na vlastitom terenu od ADO Den Haaga, dok su Venlo i NEC podijelili bodove. Heracles je upisao prvu pobjedu u prvenstvu, a do četvrte su došli nogometaši Vitessea koji su se time popeli na drugu poziciju.