Igor Šestak • utorak, 25.09.2012.

U utorak su odigrane prve četiri utakmice petog kola Bundeslige. S odličnim nastupima je nastavio Mario Mandžukić koji je za Bayern postigao dva pogotka protiv svog bivšeg kluba. Na Allianz Arenu se u dresu Wolfsburga vratio Ivica Olić, ali nije uspio spriječiti poraz svoje momčadi. Ivan Perišić je ponovno bio u prvom sastavu dortmundske Borussije, ali se u remiju na gostovanju kod Eintrachta nije uspio upisati u strijelce. Za Mainz je debitirao Ivan Klasnić, ali je njegova momčad poražena u Gelsenkirchenu, dok je Fortuna iz Düsseldorfa nastavila svoj odličan start u sezonu pobjedom kod Greuther Fürtha.

Na Allianz-Areni u Münchenu Bayern je ugostio Wolfsburg, a Mario Mandžukić i Ivica Olić su dobili priliku zaigrati od prve minute protiv svojih prošlosezonskih klubova.

Bavarci su u ovoj utakmici tražili svoju petu pobjedu u isto toliko bundesligaških kola, a trener Jupp Heynckes napravio je tri izmjene u početnom sastavu u odnosu na subotnju utakmicu protiv Schalkea i izvan sastava ostavio oba strijelca iz prošlog kola. Mjesto u prvih 11 su dobili Javi Martinez, Ribery i Shaqiri, na klupu su preselili Kroos i Luis Gustavo, a Müller nije našao svoje mjesto u zapisniku. Napad Wolfsburga predvodio je Dost. Olić, Diego i Kahlenberg su prijetili iz pozadine, a drugi hrvatski napadač, Srđan Lakić, ovoga puta nije bio niti na klupi.

Odmah na početku utakmice Bayern je jasno pokazao svoju namjeru - osvojiti nova tri boda. Već u trećoj minutu Schweinsteiger je nakon kornera sa samo nekoliko metara od gola pogodio stativu. U ranoj fazi utakmice prijetili su Ribery, Dante i Javi Martinez, ali se rezultat nije mijenjao. Schweinsteiger je u 18. minuti još jednom pogodio stativu, ovaj put udarcem s dvadesetak metara, a put do mreže napokon je pronašao šest minuta kasnije.

Najveći dio posla odradio je Ribery po desnoj strani pa uposlio Bayernovog veznjaka koji pogađa za 1:0. I nakon postignutog gola Bayern je bio bolja momčad. Pokušavali su Ribery, Mandžukić i Shaqiri, ali na odmor se otišlo s 1:0 za Bavarce. Nogometaši Wolfsburga su u prvih 45 minuta bili prilično nemoćni, a Neuer je uglavnom bio besposlen.

Nakon osam minuta igre priliku za goste je imao Olić, ali nije uspio svladati Neuera, a onda je na scenu stupio Mario Mandžukić. Švicarac Shaqiri je u 57. minuti na lijevoj strani prevario Nalda, ubacio loptu pred Wolfsburgova vrata, a tamo se odlično snašao hrvatski napadač i glavom pogodio za 2:0. Samo osam minuta kasnije, Mandžukića je ubačajem poslužio Lahm, a Hrvat je još jednim udarcem glavom zatresao mrežu bivšeg kluba. Bio mu je to peti bundesligaški pogodak u Bayernovom dresu.

Mogao je Mandžukić i do hat-tricka u 78. minuti, ali je pogodak spriječio Pogatetz. Minutu kasnije na terenu ga je zamijenio Pizarro. Iako je bilo prilika, mreže su u završnici utakmice mirovale pa je Bayern s uvjerljivih 3:0 stigao do pete uzastopne pobjede na otvaranju prvenstva i ostao sam na vrhu tablice. U subotu će gostovati kod Werdera u Bremenu, dok će Wolfsburg bodove tražiti protiv Mainza.

Prošlogodišnji prvaci gostovali su kod Eintrachta koji je u prva četiri kola ostvario stopostotan bodovni učinak. Borussija je u prošlom kolu poražena kod HSV-a s 3:2, a trener Klopp odlučio se na tek jednu izmjenu u prvom sastavu. Umjesto Götzea je zaigrao Poljak Blaszczykowski. Napad prvaka je predvodio njegov sunarodnjak Lewandowski, a s dva gola u prošlom kolu svoje je mjesto u prvih 11 sačuvao i Ivan Perišić. U sastavu domaćih zbog ozljede nije bilo inače standardnog napadača Occeana pa je njegovo mjesto zauzeo Hoffer, strijelac jednog pogotka u prošlom kolu.

Na samom početku utakmice nije bilo previše uzbuđenja, a onda je sredinom prvog poluvremena Borussia postigla dva pogotka. U 24. minuti svoj prvi ovosezonski gol postigao je Lukasz Piszczek. Samo četiri minute kasnije desni branič Borussije se pretvorio u asistenta, a strijelac za 2:0 bio je Marco Reus. Igraču koji je ovog ljeta stigao iz Mönchengladbacha ovo je drugi prvenstveni pogodak za dortmundsku Borussiju.

Gosti su na odmor otišli s velikim vodstvom, ali su igračima Eintrachta nakon samo četiri minute igre u nastavku dozvolili smanjenje zaostatka. Domaći su dočekali svoju priliku za kontranapad, Inui je poslužio Aignera, koji su ruba kaznenog prostora snažnim udarcem pogađa mrežu Borussije. Samo minutu kasnije isti igrači su kreirali i drugi gol Eintrachta, ali su zamijenili uloge pa je strijelac ovoga puta bio Inui.

Izjednačenje je potrajalo tek četiri minute. Götze je iskoristio neopreznost obrambenog stopera Andersona Bambe, oduzeo mu loptu u kaznenom prostoru i pogodio za 3:2. No, golovima ni tu nije bio kraj jer je Bamba dvadesetak minuta kasnije uspio ispraviti svoju pogrešku. Brazilac je iskoristio ubačaj Oczipke i glavom svladao Weidenfellera za 3:3.

Ivan Perišić napustio je teren u 68. minuti, kada ga je zamijenio Großkreutz. U posljednjih 15 minuta ove iznimno efikasne utakmice nije bilo novih golova pa su Eintracht i Borussija podijelili bodove. Klub iz Frankfurta je sada drugi na tablici s dva boda manje od Bayerna, dok se Borussijin zaostatak za Bavarcima ovim remijem povećao na velikih sedam bodova. U idućem kolu Eintracht će ugostiti Freiburg, dok će Borussia u Dortmundu ugostiti imenjaka iz Mönchengladbacha.

Sa sedam osvojenih bodova u prva četiri kola Schalke je u Gelsenkirchenu ugostio Mainz. Momčad Huuba Stevensa je u prošlom kolu od Bayerna doživjela prvi prvenstveni poraz, a u ovoj utakmici zbog ozljede nije mogao nastupiti Jermaine Jones. Svoje mjesto u napadu zauzeo je Huntelaar, kao i njegov sunarodnjak Afellay, kojem je to bio drugi nastup u početnoj postavi novog kluba. Gostujući trener Tuchel odlučio je u napad postaviti Szalaija i Rukavytsyu, dok je Ivan Klasnić ostao na klupi.

Schalke je prema trećoj ovosezonskoj pobjedi krenuo u 21. minuti kada je kazneni udarac uspješno realizirao Jefferson Farfan. Peruancu je to prvi ovosezonski pogodak u Bundesligi. Momčad iz Gelsenkirchena prikazala je više u ovom susretu, ali je na drugi pogodak morala čekati do same završnice utakmice.

Gosti su teško dolazili do prilika pa je Tuchel u 75. minuti posegnuo za Ivanom Klasnićem. Ipak, ni iskusni Hrvat nije uspio donijeti izjednačenje Mainzu, a Schalke je golovima u 81. i 89. minuti potvrdio osvajanje nova tri boda. Prvo je Holtby iskoristio ubacivanje Fuchsa i glavom pogodio za 2:0, a konačni rezultat je postavio Pukki nakon što je Draxler obavio veliki dio posla pa poslužio Finca.

U dvoboju prošlogodišnjih drugoligaša susreli su se Greuther Fürth i Fortuna Düsseldorf, a uoči utakmice u boljoj su poziciji bili gosti jer u prva četiri kola nisu poraženi. Čak triput su remizirali, a svoju jedinu pobjedu upisali su protiv Augsburga.

Domaćini su do ove utakmice osvojili četiri boda, a na tom će učinku i ostati, barem do subote. Fortuna je na Trolli Areni postigla dva pogotka već u prvom dijelu i osigurala si nova tri boda. Za 1:0 je u 26. minuti pogodio Oliver Fink, a osam minuta kasnije strijelac je bio Ken Ilso Larsen. Fortuna je trenutno četvrta momčad na tablici s devet osvojenih bodova.