Valenciennes
Valenciennes 4:1 Marseille
Marseille

Ivan Dorian Molnar • nedjelja, 30.09.2012.

Fenomenalna predstava ove nedjelje na Stade de Hainautu! Rapsodija domaće momčadi protiv lidera Marseillea razveselila je mnogobrojnu domaću publiku, a već nakon prvog dijela Valenciennes je vodio s tri pogotka razlike. Potpunu dominaciju okrunili su igrači Daniela Sancheza još jednim pogotkom u drugom dijelu, a Marseille je uspio postići samo počasni pogodak i teren je napustio pognute glave nakon prikazane vrlo loše igre.

Valenciennes – Marseille 4:1 (3:0)

7. kolo Ligue 1, 30. rujna, 14 sati

Stade du Hainaut, Valenciennes
Gledatelja: 22.684

Sudac: Bartolomeu Varela (Dunkerque), pomoćnici David Benech i Regis Gaillard

Strijelci: 1:0 Danic 16', 2:0 Le Tallec 34', 3:0 Kadir 39', 4:0 Le Tallec 63', 4:1 J. Ayew 90 + 1'

Valenciennes: Penneteau, Mater, Isimat Mirin, Gil, Nery, Sanchez, Ducourtioux, Danic (od 83' Bong), Kadir, Dossevi (od 74' Saez), Le Tallec (od 85' Aboubakar)

Marseille: Mandanda, Morel, N'Koulou, Fanni, Kabore, Abdullah, Cheyrou (od 55' Cheyrou), D. Ayew (od 64' J. Ayew), Valbuena, Amalfitano, Gignac (od 80' Raspentino).

Prepuni Stade de Hainaut ove nedjelje dočekao je ogled Valenciennesa i vodećeg Marseillea, koji je u prvih šest kola jedini ostvario maksimalan učinak. Odlučio se Elie Baup za postavu koja je do sada donosila dobre rezultate, sa isturenim Gignacom, kojem podršku u ofenzivi daju Dede Ayew, Amalfitano i uvijek opasni Mathieu Valbuena.

Valenciennes je nakon poraza u Brestu i ispadanja iz Liga kupa od drugoligaša Monaca bio uzdrman, ali Daniel Sanchez postavio je napadačku formaciju protiv lidera, sa Le Tallecom u vrhu napada uz ofenzivnog Kadira te brzonogog Gaela Danica.

Izjava na odmoru

“Nakon poraza u Brestu morali smo se oporaviti, znali smo da ne smijemo dozvoliti opasnom Marseilleu da vodi igru i mislim da smo to jako dobro napravili. Držali smo konstantan pritisak i potpuno smo dominirali terenom, moramo biti čvrsti i u nastavku te vjerujem da ćemo zadržati prednost“, rekao je u intervjuu nakon prvog dijela veznjak Valenciennesa i strijelac prvog pogotka, Gael Danic.

Dvoboj je krenuo vrlo dinamično, domaćini su bili raspoloženi i prvi zaprijetili već u četvrtoj minuti. Kadir je prošao po lijevoj strani i vratio loptu u sredinu, gdje je dočekuje Anthony Le Tallec i upućuje udarac, ali siguran je na vratima bio Steve Mandanda, svladan samo jednom u dosadašnjem tijeku prvenstva.

Foued Kadir koristio je svoju brzinu i u 10. minuti uspio se osloboditi svojih čuvara, sada na lijevoj strani, ali nakon ulaska u kazneni prostor njegov je udarac otišao visoko iznad vratiju. Trud Valenciennesa isplatio se šest minuta kasnije, Gael Danic dobio je priliku kakvu ne propušta i iskosa sjajnim slobodnim udarcem pogodio gornji lijevi kut Mandandine mreže za vodstvo domaćih, 1:0.

Danic je nakon pogotka bio iznimno raspoložen, samo dvije minute kasnije odlično je s lijevog boka pronašao usamljenog Ducourtiouxa, koji sa šest metara puca visoko iznad grede. Marseille je u prvih 20 minuta izgledao potpuno nemoćno i nije uspio ozbiljnije zaprijetiti Nicolasu Penneteauu. Prva ozbiljnija prilika za momčad sa Velodromea stigla je u 21. minuti, kada je Dede Ayew izmakao gostujućoj obrani i poslao loptu u sredinu, ali nitko od gostiju nije uspio natrčati na nju i pospremiti je u nebranjenu mrežu.

Dvije minute kasnije Charles Kabore nadmudrio je svojeg čuvara na lijevom boku i poslužio Valbuenu, koji u naletu gađa tribine umjesto vratiju, na veliko razočaranje Eliea Baupa. Trener gostiju, poznat po svom modnom detalju, šilterici, cijelo vrijeme nervozno je šetao pokraj klupe i davao upute svojim igračima.

Marseille nije na terenu djelovao kao lider prvenstva, atmosfera na Hainautu davala je krila domaćima, koji su povećali svoju prednost u 34. minuti. Raspoloženi Gael Danic ukrao je jednu loptu Fanniju i izvrsno poslužio Le Talleca, koji nije imao problema poslati loptu u praznu mrežu za 2:0 i veliko slavlje Valenciennesa.

Potpuni raspad sistema Marseillea nastupio je pet minuta kasnije, Steve Mandanda nevjerojatnom, katastrofalnom greškom omogućio je Valenciennesu treći pogodak. Reprezentativni vratar Francuske doslovno je bacio loptu Kadiru, koji pogađa za 3:0, ostavljajući Baupa i goste u nevjerici.

Marseille je bio razbijen, pokušaji gostiju bili su jalovi i Penneteau je bio nezaposlen u prvom poluvremenu. Na odmor se otišlo velikom prednošću Valenciennesa, koji je poznat po nepobjedivosti na Hainautu. Stopostotan učinak Marseillea u prvih 45 minuta nije ih nimalo impresionirao.

Posljednjih pet dvoboja bez pobjede Marseillea

Valenciennes – Marseille 3:2
Marseille – Valenciennes 2:2
Valenciennes – Marseille 1:1
Marseille – Valenciennes 1:1
Valenciennes – Marseille 4:1

Na početku drugog dijela Valenciennes je djelovao strpljivo i nije dozvolio Marseilleu da ozbiljnije zaprijeti. Baup je morao reagirati i u 55. minuti uveo je Loica Remyja u igru umjesto indisponiranog Cheyroua. Unatoč promjeni, stanje na terenu nije se promijenilo, domaći su držali loptu u svojem posjedu i dominirali susretom.

U 60. minuti Mandanda je spasio svoju momčad od četvrtog pogotka, ponovno je inspirirani Gael Danic kao i kod drugog pogotka pronašao Le Talleca, koji ometan od Morela ipak puca u stranu gostujućeg vratara. Statistika nakon sat vremena igre pokazivala je velikih 11 udaraca domaćih, a samo četiri pokušaja Marseillea.

Nedjeljno popodne bilo je ipak čarobno za momčad Valenciennesa. Vrlo je propusna bila desna strana gostujuće obrane, Foued Kadir majstorskom je loptom na drugoj vratnici pronašao Le Talleca, koji glavom matira nemoćnog Mandandu za 4:0. Igrala se tada 63. minuta, Hainaut je eruptirao od veselja, a Baup je Dede Ayewa zamijenio bratom Jordanom.

Priliku za smanjenje imao je Remy dvije minute poslije, korner je izveo Valbuena, a napadač Marseillea je glavom bio neprecizan sa sedam metara. Iako domaći vratar Penneteau nije imao previše posla, u 75. minuti morao se baciti pod noge Gignacu i zatvoriti kut, što je odlično učinio i očuvao svoju mrežu netaknutom.

Ovacije Hainauta dobio je u 83. minuti Gael Danic, strijelac i asistent, pokretač svih akcija domaćih, a umjesto njega na teren je istrčao Gaetan Bong. Bong je odmah nakon ulaska mogao zabiti i za 5:0, ali nakon dobrog ubačaja Kadira bio je neprecizan glavom.

Marseille je ipak uspio postići počasni pogodak, Jordan Ayew dobrim je volejem u sudačkoj nadoknadi pogodio donji lijevi kut Penneteauove mreže, ali to je bilo sve što su gosti pokazali u ovom susretu.

Valenciennes je mirno priveo susret kraju, a raspjevani navijači slavili su veliku pobjedu svoje momčadi. Završilo je 4:1, bio je to prvi poraz Marseillea, kojeg u sljedećem kolu Ligue 1 očekuje veliki derbi s PSG-om, a već u četvrtak na Velodrome stiže ciparski AEL u drugom kolu Europske lige.

• Obrisan korisnik05.10.2012. u 11:44
    ajme OM...pa što vam bi?! strašan poraz....ajde da je od lyona ili PSG-a, ali od ovih indijanaca....
  • Obrisan korisnik30.09.2012. u 22:11
    Možda su i očekivali pobjedu Valenciennesa, al sigurno nitko nije očekivo da će potuć Marseille do nogu.
  • Obrisan korisnik30.09.2012. u 18:37
    Od kad su ušli u Ligue 1 prije dosta godina nitko ih doma ne more ubit igrom. Uvijek izvuču dobre rezultate.
  • Obrisan korisnik30.09.2012. u 16:34
    Svi koji prate francusku ligu, vjerovatno su očekivali ovakav rezultat jer Valensienes tipična domačinska momčad koju je stvarno teško pobijediti na njihovom stadionu.
  • Obrisan korisnik30.09.2012. u 16:09