Villa de Aranda iznenadila Aragon, slavile i La Rioja, Huesca i Guadalajara

Zvonka Keliš • nedjelja, 07.10.2012.

Nakon što su sredinom tjedna svoje obaveze u domaćem prvenstvu odradile tri najbolje španjolske momčadi Lige, ujedno i sudionici natjecanja za prvaka Europe, vrijeme je ove subote bilo da na rukometne terene diljem Španjolske izađu i preostale ekipe Lige Asobal. U sklopu petoga kola do uvjerljivih su pobjeda stigli rukometaši La Rioje i Huesce, a uspješna je bila i momčad Guadalajare, dok je Villa de Aranda iznenadila Aragon nanijevši mu prvi ovosezonski poraz.

Quabit Guadalajara - Helvetia Anaitasuna 25:22 (10:12)

Do svoje druge prvenstvene pobjede momčad Guadalajare morala je čekati sve do petog kola Lige Asobal u sklopu kojeg joj je u goste stigla ekipa Anaitasune. Zanimljivo i podosta izjednačeno bilo je u prvom dijelu ogleda u Guadalajari u kojem se domaćin na dva pogotka razlike uspijeva odvojiti tek u 17. minuti (7:5), no gosti mini serijom 3-0 ubrzo preokreću rezultat u svoju korist (8:7). Nastavila je gostujuća momčad u istom tempu do isteka 30. minute te je na koncu osigurala i +2 na poluvremenu (12:10).

Nastavak dvoboja je, međutim, u potpunosti pripao domaćoj momčadi koja na samom otvaranju drugog poluvremena radi seriju od šest uzastopnih pogodaka te osigurava potom nedostižnih 16:13. Trudili su se gostujući rukometaši stići domaće vodstvo do samoga kraja ogleda, no uspijevaju se približiti tek na dva gola zaostatka (17:19, 20:22, 22:24), dok Guadalajara konačno upisuje pobjedu 25:22. Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Javier Parra sa sedam postignutih pogodaka, dok je najbolji kod Anaitasune bio David Rodriguez s pet golova.

Naturhouse La Rioja - ARS Palma del Rio 33:27 (18:15)

Odličnu igru momčad La Rioje pokazala je i u petom prvenstvenom kolu u kojem je uvjerljivo bila bolja od novopridošle ekipe Lige Asobal, Palme del Rio. Domaćin je vrlo dobro otvorio susret, poveo je 4:1 da bi se gosti polako, ali sigurno približili na gol zaostatka (5:6, 10:11). Do odlaska na odmor domaća momčad ipak povećava svoju prednost te stiže na +3 (18:15).

Uvodne minute nastavka prelomile su, pak, susret u korist domaćih rukometaša koji čvrstom obranom i brzim kontrama stižu na 22:16 i 27:20. Igrači La Rioje potom mirno privode susret kraju te osiguravaju slavlje 33:27. Odličan je u redovima Naturhouse La Rioje bio Rafael Capote s osam pogodaka, dok se kod Palme del Rio istaknuo Ljubomir Vermirovsky s devet golova.

Aragon - Villa de Aranda 20:22 (12:12)

Prvi ovosezonski poraz momčadi Aragona na njihovu je terenu nanijela nova momčad Lige Asobal, Villa de Aranda, koja je tako pokazala kako u elitno španjolsko društvo nije stigla kako bi se zadovoljila s posljednjom pozicijom već upravo suprotno. Napeto i uzbudljivo bilo je u Zaragozi gdje su gosti nakon uvodnog vodstva domaćina 3:1 i 5:2 ubacili u višu brzinu te pokazali kako se znaju nositi sa svima. Poravnala je tada gostujuća momčad rezultat na 9:9, uspjela povesti 11:9, no na odmor se ide s novim izjednačenjem 12:12.

Drugi dio ogleda nije bio ništa manje zanimljiv, naime, domaća se momčad u uvodnim minutama odvaja na 15:13, obrane na obje strane bivaju sve čvršće te je stroga sredinom nastavka semafor pokazivao 16:16. Tada se ozbiljnijima i boljima pokazuju gostujući rukometaši koji prvo odlaze na 17:16 da bi dvije minute prije samoga kraja postavili konačnih 22:20. Do slavlja protiv Aragon Villu de Aranda predvodio je Enrique Plaza sa sedam pogodaka, dok je Antonio Carton u poraz svoje momčadi ugradio isto toliko golova.

Cuatro Rayas Valladolid - Huesca 26:34 (12:15)

Valladolid je bio domaćin ogleda petog kola španjolskog rukometnog prvenstva u sklopu kojeg su rukometaši Huesce nanijeli i peti ovosezonski poraz domaćinu koji se tako nije pomaknuo sa začelja tablice Lige Asobal. Domaćin je tek na samom startu susrea uspio držati korak s gostujućom momčadi koja se do sredine prvoga dijela odvaja na dva pogotka razlike (8:6) da bi njena prednost potom narasla i do +4 (13:9). Uspjela je domaća momčad u narednim minutama smanjiti svoj zaostatak te se na predah ide s gostujućim vodstvom 15:12.

Mini serijom gostujućih pogodaka za vodstvo Huesce 18:12 otvoren je nastavak dvoboja u kojem se domaćin trudi, no ne uspijeva smanjiti svoj zaostatak. Gostujući rukometaši samo povećavaju svoje vodstvo na 23:15 i 28:19, dok na koncu slave 34:26. U pobjedu svoje momčadi Abraham Rochel ugradio je sedam pogodaka, dok su Gonzalo Vicente i Victor Alonso za Valladolid zabili po šest golova.

Peto kolo Lige Asobal u nedjelju će kompletirati dvoboj rukometaša Granollersa i Ciudad Encantade.