Liga prvaka, Natjecanje po skupinama, Skupina D, 5. kolo, 21.11.2012, 20:45 h, Amsterdam, Amsterdam ArenA, gledatelja: 47.500
Suci: Pedro Proenca (Portugal), Tiago Trigo (Portugal), Bertino Miranda (Portugal)

Igor Šestak • srijeda, 21.11.2012.

Borussia Dortmund postala je prva njemačka momčad koja je uspjela slaviti na Amsterdam Areni. A učinila je to sa stilom, s uvjerljivih 4:1. Sjajnu igru prikazao je Götze te s dvije asistencije i pogotkom odveo svoju momčad u drugi krug Lige prvaka. Ivan Perišić u igru je ušao u 63. minuti.

Lasse Schone
46'
23
Daniel Hoesen
64'
39
Viktor Fischer
73'
Ivan Perišić
63'
16
Jakub Blaszczykowski
70'
23
Julian Schieber
79'
Jürgen Klopp

Borussia Dortmund dočekala je peto kolo na čelu jake skupine D s osam osvojenih bodova, a na gostovanju u Amsterdamu imala je priliku potvrditi prolazak u drugi krug. Ajax je do ove utakmice osvojio četiri boda te se nadao pobjedi kojom bi se uključio u borbu za jedno od prva dva mjesta. Treneri nisu eksperimentirali s postavama. Frank de Boer odlučio se za formaciju 4-3-3 s De Jongom, Boerrigterom i Lukokijem u napadu. Jürgen Klopp ostavio je Ivana Perišića na klupi, a ofenzivnu četvorku činili su Reus, Götze, Großkreutz i Lewandowski.

Nijemci su dobro otvorili utakmicu i poveli već u osmoj minuti. Götze je s desne strane gurnuo loptu u prostor za Reusa, koji je pravovremeno utrčao i lakoćom svladao domaćeg vratara Vermeera. Nakon vodstva Nijemaca uslijedio je period bez većih prilika. Za Ajax se u dobroj situaciji našao Eriksen u 22. minuti, ali je pucao preko gola. Gosti su pak imali još nekoliko obećavajućih kontranapada, ali je izostala završnica.

Iako prilika nije bilo mnogo, gledatelji na Amsterdam Areni do poluvremena su vidjeli još dva pogotka, ali na njihovu žalost oba postignuta u Ajaxovu mrežu. U 36. minuti odličnom dugom loptom Hummels je na lijevoj strani pronašao Götzea, koji vara Van Rhijna i pogađa prvi kut Vermeera. Pet minuta kasnije nakon slobodnog udarca iz daljine pucao je raspoloženi Götze, Vermeer je obranio, ali ne i uhvatio loptu, koju je u mrežu sproveo Lewandowski.

U 51. minuti priliku za Nizozemce imao je Boerrigter, ali u situaciji jedan na jedan s Weidenfellerom nije se najbolje snašao. U 63. minuti iz igre je krvavog nosa morao izaći Bender, a Klopp je u igru poslao Perišića. Samo četiri minute kasnije Borussija je došla do četvrtog pogotka, a kreirao ga je ponovno Götze. Mladi veznjak sjajnom je loptom pronašao Lewandowskog, koji se istaknuo odličnim prijemom lopte i postigao svoj drugi gol na utakmici.

Ajax je do kraja uspio postići počasni pogodak i to na vrlo lijep način. Odličnim se potezom na sredini terena istaknuo Eriksen pa uposlio Hoesena. Igrač koji je u igru ušao u 64. minuti pucao je iskosa s lijeve strane, a lopta se od Subotića u viskom luku odbila u mrežu Weidenfellera.

Uvjerljivom pobjedom Borussia je osigurala svoje mjesto u proljetnom dijelu natjecanja, a u posljednjem kolu igrat će protiv Manchester Cityja. Ajax je ostao na trećem mjestu, koje će pokušati sačuvati na gostovanju kod Reala i plasirati se u Europsku ligu.

• Obrisan korisnik23.11.2012. u 14:07
    Bravo Borussia!! E, još ovo, ovaj Subotić je stvarno pehista, ali je odličan igrač, hihihihi
  • danchy22.11.2012. u 11:49
    sad malo sreće u ždrijebu i evo nas u četvrtfinalu... NUR DER BVB
    danchy
  • Obrisan korisnik22.11.2012. u 02:40
    Ofenzivni vezni igrači Dortmunda su čudo. Reus i Goetze bi mogli igrati u bilo kojem klubu.
  • LivFan22.11.2012. u 00:19
    ma kud bas ajax u takvu skupinu, nadam se da ce izborit europsku ligu...borusiji zelim da dodje sto dalje, definitivno su zasluzili...
    LivFan
  • Obrisan korisnik21.11.2012. u 23:31
    mislim da je triput asistirao, onaj odbijanac za prvi gol lewandowskog mu se isto pise...svaka cast