Josip Piršljin • nedjelja, 25.11.2012.

Prije velikog derbija Milana i Juventusa odigrano je pet nedjeljnih utakmica 14. kola talijanskog prvenstva. Roma je uspjela svladati Pescaru istim rezultatom kao i Genoa Atalantu, te Sampdoria Bolognu (1:0). Pobjednički niz Fiorentine zaustavio je Torino odigravši 2:2 s Violama, a bez pobjednika je bilo i u dvoboju Chieva i Siene.

Nogometaši Rome otputovali su na jadransku obalu kako bi iskoristili krizu Pescare i došli do novih bodova. U tome su i uspjeli, ali ne baš lako. Bila je to prva utakmica Cristiana Bergodija na klupi Pescare koji hrvatskog napadača Antu Vukušića nije koristio u dvoboju protiv Rimljana.

Giallorossi su do prednosti došli već u petoj minuti. Totti je s velike udaljenosti izveo slobodan udarac. Oštro je tukao prema vratima Perina koji je to nekako uspio obraniti, ali lopta se odbila do Destra koji se našao na pravom mjestu i zabio za 1:0 Rome na stadionu Adriatico.

Roma je stvorila još nekoliko prilika u prvom poluvremenu, ali nije uspjela povećati svoju prednost. Pescara je pružila solidan otpor, no više od pristojnog poraza nije izvukla. Time je pala na posljednje mjesto prvenstvene tablice, dok se Roma, barem privremeno, izjednačila s ljutim gradskim suparnikom Lazijem na petoj poziciji.

Niz od pet pobjeda Fiorentine u Seriji A zaustavio je Torino pred svojim navijačima. Čak je i dva puta vodio, ali Viole su na kraju izvukle remi 2:2. Time je sastav Vincenza Montelle izbio na drugo mjesto ispred Intera, ali Nerazzurri tek trebaju odigrati svoju utakmicu 14. kola.

Torino je poveo u 40. minuti utakmice kada su njegovi igrači odigrali brzu kontru. D'Ambrosio je povukao po lijevoj strani i uputio upotrebljivu loptu u šesnaesterac gdje je bio Cerci koji je pogodio za 1:0. Fiorentina je izjednačila tek u 74. minuti kada je jedanaesterac realizirao Rodriguez nakon prekršaja D'Ambrosija.

Samo dvije minute kasnije domaći su vratili vodstvo kada je udarac Birse prevario gostujuću obranu i vratara Viviana. Ipak, Viole do boda dolaze šest minuta prije kraja. El Hamdaoui je primio loptu u domaćem kaznenom prostoru i uputio precizan udarac u suprotni kut Gilleta za konačnih 2:2.

Genoa je u 14. kolu upisala treću pobjedu i na taj način pobjegla sa samog dna ljestvice. U prošlom kolu doživjela je poraz od gradskog rivala Sampdorije, ali na gostovanju u Bergamu igrači Luigija Delnerija dobro su reagirali. Pobijedili su Atalantu golom Bertolaccija krajem prvog poluvremena, a slavlje nije ugrozio niti crveni karton Morettija u 87. minuti.

Nije bilo previše pogodaka niti na utakmici Sampdorije i Bologne. Momčad iz Genove zabila je samo jedan gol, ali joj je bio dovoljan za osvajanje sva tri boda. U tome joj je pomogao Morleo koji je u redovima gostujućeg sastava zaradio izravni crveni karton već u petoj minuti. Brojčanu prednost igrači Cire Ferrare iskoristili su tek u 61. minuti kada je precizan bio Poli.

Na stadionu Marc'Antonio Bentegodi u Veroni Chievo je ugostio Sienu u svojevrsnom derbiju začelja koji je opravdao svoj naziv. Nije bilo pogodaka niti velike igre, a sve je "začinjeno" crvenim kartonom domaćeg igrača Samasse u 85. minuti. Siena je pala na pretposljednje mjesto, a nije daleko niti Chievo, te će obje momčadi morati pružiti puno više u nastavku prvenstva kako bi izbjegle ispadanje.