Lazio
Lazio 3:0 Udinese
Udinese

Igor Šestak • utorak, 27.11.2012.

Posljednju utakmicu 14. kola Serie A odigrali su u utorak Lazio i Udinese. Gosti su u Rim doputovali bez velikog broja ozlijeđenih igrača i doživjeli poraz s uvjerljivih 3:0. Strijelci za Lazio bili su Gonzalez, Klose i Hernanes. U isto vrijeme utakmicu četvrtog kola Coppa Italije odigrali su Palermo i Verona, a prolazak u osminu finala izborili su drugoligaši rezultatom 2:1. Priliku je u redovima Palerma dobio Igor Budan, ali se u 58. minuta na travnjaku nije posebno istaknuo.

Lazio - Udinese 3:0 (2:0)

Rim, Stadion Olimpico
14. kolo Serie A
Suci: Giampaolo Calvarese, Massimiliano Grilli, Gianluca Vuoto

Strijelci: 1:0 Gonzalez 17', 2:0 Klose 31', 3:0 Hernanes 59'

Žuti kartoni: Ledesma 39', Coda 58', Cana 84', Maicosuel 90'

Lazio: Marchetti - Cavanda, Biava, Ciani, Radu - Candreva (od 82' Lulić), Gonzalez, Ledesma (od 65' Cana), Ederson (od 46' Hernanes), Mauri - Klose
Trener: Vladimir Petković

Udinese: Brkić - Coda (od 87' Heurtaux), Danilo, Domizzi (od 24' Angella) - Pereyra, Willians (od 46' Ranegie), Allan, Badu, Armero - Maicosuel, Di Natale
Trener: Francesco Guidolin

Neobično 14. kolo Serie A protegnulo se na čak četiri dana, a čast odigrati posljednju utakmicu kola dobili su Lazio i Udinese, klubovi koji su u četvrtak odradili obaveze u Europskoj ligi.

Rimljani su ovu utakmicu dočekali na šestom mjestu i imali priliku pobjedom uhvatiti priključak s momčadima koje se bore za vrh. Tri boda morali su tražiti bez Zaratea, Diasa i Brocchija, ali se u napad vratio Klose nakon što je prebolio prehladu. Gosti iz Udina imali su mnogo više problema sa sastavom. Trener Guidolin nije mogao računati na čak šest igrača, među kojima su najznačajniji Lazzari, Benatia i Basta. Eventualnom pobjedom Udinese je mogao skočiti s 12. na osmo mjesto.

NO RACISM

Nakon nemilih scena koje su popratile dvoboj Lazija i Tottenhama u Europskoj ligi, a nakon kojih je jedan navijač engleske momčadi s teškim ozljedama završio u bolnici, igrači Lazija su na utakmici protiv Udinesea nosili posebno napravljene dresove s natpisom NO RACISM, kako bi izrazili stavove kluba i dodatno osudili nasilje koje se dogodilo u četvrtak.

Već na isteku prve minute gostujućem vrataru je zaprijetio Candreva, a deset minuta kasnije Rimljani su zaradili najbolju moguću priliku - kazneni udarac. Izvođenja se prihvatio Ledesma, ali je Brkić pogodio stranu i sačuvao mrežu. Pet minuta kasnije Di Natale je iz slobodnog udarca pogodio gredu Marchettijevih vrata.

Minutu nakon grede Di Natalea Brkić je morao po loptu u mrežu. Mauri je sjajno poslužio Gonzaleza koji je silovitim udarcem iz blizine pogodio za vodstvo domaćih.

U 24. minuti Udineseova "bolnica" je dobila pojačanje. Ozlijedio se i Domizzi, a u igru je ušao Angella. Lazio je i nakon vodstva nastavio dominirati, a novu veliku priliku imao je Candreva u 25. minuti. Još se jednom odličnom obranom istaknuo Brkić.

Nakon točno pola sata igre Udineseova je obrana još jedom kapitulirala. Asistent je ponovno bio Mauri, a Kloseu su gostujući braniči vrlo lošim postavljanjem omogućili da sasvim sam izađe pred Brkića. Njemački napadač rutinski je riješio tu situaciju za 2:0. Udinese je do odmora stvorio nekoliko obećavajućih situacija, a Marchetti je najviše problema imao s još jednim slobodnjakom Di Natalea.

Guidolin je na poluvremenu zbog ozljede u svlačionici morao ostaviti i Williansa, a umjesto njega ušao je Ranegie. Petković je umjesto Edersona uveo Hernanesa.

Izuzev jedne neiskorištene prilike Klosea, u prvih desetak minuta nastavka nije bilo previše uzbuđenja, a onda je Hernanes sjajno izveo slobodni udarac na rubu kaznenog prostora i preko živog zida pogodio mrežu Brkića za visokih 3:0.

U posljednjih pola sata igrači Vladimira Petkovića lako su sačuvali prednost za svoju osmu prvenstvenu pobjedu te sada za Fiorentinom i Interom zaostaju samo dva boda.

Verona s igračem manje šokirala Palermo

Osim posljednje utakmice 14. kola Serie A, u utorak je odigrana i prva od osam utakmica 4. kola Coppa Italije. Palermo, trenutno 15. klub na tablici Serie A, ugostio je Veronu, trenutno trećeplasiranu momčad Serie B. Palermov trener Gian Piero Gasperini značajno je promijenio svoj početni sastav u odnosu na prvenstvene utakmice pa se u početnoj postavi našao i hrvatski napadač Igor Budan.

U prvih deset minuta pala su dva pogotka, po jedan u svaku mrežu. Palermo je prizemnim udarcem s 12 metara u vodstvo doveo Giorgi u sedmoj minuti, a brzo nakon što se krenulo s centra za goste je izjednačio Cocco vrlo lijepim udarcem s desne strane kaznenog prostora. U nastavku prvog poluvremena Palermo je bio dominantna momčad, ali prilike su kroz kontranapade stvarali i gosti. Ipak, nakon efikasnog početka, mreže su do odmora mirovale.

Početkom drugog poluvremena u nekoliko se dobrih situacija našao Budan, ali nije uspio zabiti pa ga je trener u 58. minuti izvadio iz igre i na teren poslao Dybalu. Palermo je u narednim minutama stezao obruč oko gostujućeg šesnaesterca, a pune ruke posla imao je i vratar Verone Rafael. Situacija je za goste postala još teža u 68. minuti kada je isključen Cacciatore.

U jeku Palermovih napada do vodstva su u 73. minuti došli gosti. Po desnoj strani napad je povukao Bugarin Božinov i ubacio loptu pred vrata, gdje je nespretno reagirao Labrin, a lopta se od Cacije odbila u mrežu. Palermo je u završnici svim snagama pokušao izjednačiti, ali Rafael je zaustavio sve pokušaje koji su išli u okvir vrata.

Verona se tako plasirala u osminu finala Coppa Italije i ponovila prošlogodišnji uspjeh kada je u četvrtom kolu izbacila Parmu. Tada ju je u idućem kolu izbacio Lazio.

Pet utakmica 4. kola talijanskog Kupa na rasporedu je u srijedu, a još dvije idućeg tjedna.