Regionalna liga (M), 11. kolo, 05.12.2012, 18:00 h
Vardar Skoplje 26:23(12:10) RK Zagreb
RK Zagreb

I Vardar, baš poput Metalurga, u Skoplju ostavio CO Zagreb bez ikakvih šansi

Damir Žbulj • srijeda, 05.12.2012.

Rukometaši Vardara uvjerljivom igrom, pogotovo u nastavku utakmice, stigli su do sigurne pobjede nad CO Zagrebom, rezultatom 26:23, u susretu 11. kola regionalne SEHA lige. Prednost domaćih u završnici bila je i sedam golova, a predvodio ih je Dobrivoje Marković koji se devet puta upisao u listu strijelaca. Raspoložen je bio i hrvatski vratar Martinović s 12 obrana. Kod Zagrebaša, istaknuo se jedino kapetan Horvat, dok ostatak ekipe nije bio na razini potrebnoj da bi se s ovog gostovanja odnijeli bodovi...

Vardar PRO - Croatia osiguranje Zagreb 26:23 (12:10)

SEHA liga, 11. kolo
Skoplje, Dvorana Kale

Vardar PRO: Martinović (12 obrana), Milić (2 obrane); Lazović 3, Ojleski 1, Markoski 2, Stoilov, Pribak 1, Dragaš 2, Kukoski, Petrić 1, Jovčevski 2. Marković 9, Lazarov, Karačić 1, Rajković 3, Abutović 1;
Trener: Veselin Vujović

Croatia osiguranje Zagreb: Ivić (2 obrane), Stevanović (8 obrana); Marić, Mihić, Brozović 1/2, Stepančić 2/10, Matulić, Matić 1/5, Šprem 2/2, Špiler 0/2, Horvat 7/8, J. Valčić 3/5, Sršen 2/3, T. Valčić 1/2, Mandalinić 4/6;
Trener: Slavko Goluža

Isključenja: Vardar 2 minute / CO Zagreb 0 minuta
Sedmerci: Vardar 1/1 / CO Zagreb 2/2

Okršaji Croatia osiguranje Zagreba i Vardara posljednjih godinu dana izrasli su u prave regionalne derbije, a nakon što je skopski sastav pod vodstvom Veselina Vujovića stigao i do regionalne titule, dvoboj je dobio još jednu dodatnu dimenziju.

Prvi ovosezonski međusobni obračun ovih klubova, u rujnu u Zagrebu, završio je neodlučeno 25:25 i podjelom bodova te se moglo očekivati i kako će novi susret proći u neizvjesnosti. Obje ekipe su iza sebe imale naporni europski vikend, Zagrebaši su poraženi u Szegedu u Mađarskoj, dok Vardar na domaćem terenu nije uspio nadoknaditi zaostatak protiv Magdeburga i plasirati se u skupine Kupa EHF.

Trener Co Zagreba Slavko Goluža najavio je čvrstu i izjednačenu utakmicu, a tako je i bilo u prvih pola sata. Nije strateg Zagrebaša mogao računati na ozlijeđene Batinovića i Šebetića, poštedu su dobili stariji Skoko i Kelentrić, a igrači hrvatskog prvaka odlično su krenuli u utakmicu.

Izuzetno raspoložen bio je kapetan Zlatko Horvat, koji je bio precizan u otvaranju, baš poput bekova Stepančića i Mandalinića te je prednost uskoro narasla i na četiri pogotka viška, koliko je bilo u desetoj minuti (4:8).

Nije obrana domaćina bila posebno učinkovita, nisu pronašli rješenje za raspoložene Zagrebaše, a njihov prvi vratar Strahinja Milić ostao je gotovo bez učinka. Tada Vujović radi nekoliko zamjena, na vratara Vardara dolazi Martinović, koji je odigrao važnu ulogu i polako se prednost počinje topiti. Dva pogotka Dobrivoje Markovića te jedan Abutovića nagovijestili su preokret, a nakon jedne duge pauze od čak šest minuta bez promjene rezultata, seriju uzastopnih golova zaključuje Rajković, za poravnanje na 8:8 u 19. minuti.

Raspoloženi jedino Horvat

Kod Zagrebaša jedino je kapetan Horvat bio raspoložen, zabio je sedam pogodaka iz osam pokušaja te realizirao dva sedmerca. Stipe Mandalinić zabio je četiri gola, ali je imao previše tehničkih pogrešaka, Josip Valčić u tri je navrata svladao suparničke vratare. Luka Stepančić odigrao je valjda najgoru utakmicu u dresu CO Zagreba, s dva postignuta pogotka iz deset pokušaja, Matić je imao šut 1/5, Špiler 0/2. Ivić je skinuo samo dvije lopte, Goluža ga je zamijenio Stevanovićem, koji je obranio osam protivničkih pokušaja.

Vardar PRO je fantastično predvodio Dobrivoje Marković, koji je zabio čak devet pogodaka pa učinak Filipa Lazarova od 0/5 nije niti došao do izražaja. Hrvatski vratar Ivan Martinović ušao je umjesto slabog Milića i do kraja obranio 12 pokušaja indisponiranih Zagrebaša.

Do kraja poluvremena Zagrebaši nisu uhvatili novi zalet, za priključak je zabio Ilija Brozović, a nakon još jednog neučinkovitog razdoblja za obje ekipe, Vardar bolje privodi kraju prvih 30 minuta pa Ojleski i Karačić osiguravaju makedonskom predstavniku +2 za nastavak susreta (12:10).

Nakon predaha mreže su mirovale gotovo četiri minute, a prvi se u listu strijelaca upisuju domaći rukometaši. Nošeni podrškom publike igrači Vardara odlaze i na pet golova prednosti, uz zapaženu ulogu Vuka Lazovića, koji u tom razdoblju postiže tri pogotka, uz savršenu realizaciju. Obrana Zagrebaša ponovno nije bila na razini, a rezultat 17:12 morao je potaknuti reakciju Goluže.

Crnu seriju od gotovo osam minuta bez da se zatresla mreža Vardara prekida Josip Valčić te sa svoja dva uzastopna pogotka vraća CO Zagreb u igru, no, barijeru od tri pogotka zaostatka, pogotovo zahvaljujući odličnoj predstavi Martinovića, Zagrebaši nisu uspjeli preskočiti.

Točnije, u završnici susreta su u potpunosti pali u igri. Vardar je na krilima fantastičnih Dobrivoje Markovića i Vukašina Rajkovića zaključio novu uzastopnu seriju postignutih golova te šest minuta prije kraja otišao na +7, bilo je jasno kako će bodovi ostati u Skoplju.

Marković se u samoj završnici novim golovima trudio kako Zagrebaši ne bi ublažili poraz, no slavlje u dvorani ipak je utjecalo na izvedbu domaćih igrača pa konačnih 26:23 ne otkriva kako hrvatski prvak nije imao šanse za pobjedu u ovom dvoboju.

Zagrebaši će ovaj dio sezone zaključiti u subotu, domaćom utakmicom s Izviđačem iz Ljubuškog.