Asobal liga, 13. kolo, 09.12.2012, 13:00 h
Atletico de Madrid
Atletico de Madrid 22:25 Barcelona
Barcelona

Šterbik presudio svojim donedavnim suigračima i ostavio Atletico bez pobjede pred domaćom publikom

Zvonka Keliš • nedjelja, 09.12.2012.

Rukometaši španjolskog i europskog viceprvaka Atletico de Madrida u svom Vistalegreu, u sklopu 13. kola Lige Asobal te sjajnog španjolskog derbija, nisu uspjeli osigurati toliko željenu pobjedu te su dopustili svom najvećem suparniku Barceloni da se slavljem s tri pogotka razlike odvoji na značajna tri boda prednost u domaćem prvenstvu.

Momčad Atletico de Madrida u sklopu 13. je kola Lige Asobal u svom velebnom Vistalegreu ugostila aktualnog španjolskog prvaka, ujedno i svog najvećeg rivala, Barcelonu. Nakon što su na samom otvaranju sezone svoju titulu u Superkupu morali prepustiti momcima Xavija Pascuala te su prije svega tjedan dana izgubili bod na gostovanju kod Aragona, a samim time i vodeću poziciju u prvenstvu, rukometaši Talanta Dujšebajeva pobjedu nad katalonskim divom žarko su željeli kako bi se vratili na sam španjolski rukometni vrh.

Međutim, i tu se mnogo toga pitalo samu Barcu koja je bolje ušla u susret da bi potom domaćin sustigao svog suparnika te držao susret u neizvjesnosti sve do uvodnih minuta nastavka. Gosti tada pokazuju klasu i koncentraciju više, na pravom je mjestu i vratar Arpad Šterbik i Barca stječe potom nedostižnu prednost. Iako pri ulasku u samu završnicu Atletico hvata priključak, do one posljednje minute nikako ne uspijeva poravnati rezultat ili, pak, preuzeti vodstvo što iskusna katalonska ekipa na koncu kažnjava slavljem s tri pogotka razlike.

Prvi napad u susretu pripao je gostima koje topnik prvog međusobnog dvoboja ovih momčadi u novoj sezoni, Sjarhej Rutenka, odvoji na laganih 1:0. Na drugoj strani odmah uzvraća Nikolaj Markussen nakon čega kreće veliki dvoboj vratara, Magnusa Dahla te bivšeg Atleticova člana Arpada Šterbika, koji do osme minute uporno kroje rezultat te ga drže na 3:3.

Ukazuje se tada Cedric Sorhaindo koji odvodi svoju ekipu na 4:3, hrvatski reprezentativac Jakov Gojun iz kontre potom pokušava poravnati rezultat, a iako ne biva uspješan, ponajbolji kružni napadač današnjice Julen Aguinagalde ispravlja njegovu pogrešku, dok Xavier Barachet dovodi Atletico do njegova prvog vodstva 5:4 u 11. minuti ogleda. Uslijedila je tada igra pogodak za pogodak u kojoj Šterbik uz pomoć Raula Entrerriosa drži Barcu u susretu da bi je Angel Montoro u samoj završnici prvoga dijela vratio na +1 (10:9).

A najbolji su...

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Raul Entrerrios s osam postignutih pogodaka, dok je njih šest dodao Sjarhej Rutenka. Odličan je među Barcinim vratnicama bio bivši Madriđanin Arpad Šterbik s ukupno 17 sakupljenih obrana, je na drugoj strani Magnus Dahl obranio 10 lopti, a Adnan Šabanović tek tri. Najbolji kod Atletico de Madrida bili su Nikolaj Markussen i Jonas Källman s po pet golova, Kiro Lazarov je dodao njih tri, dok se Hrvati Ivano Balić i Jakov Gojun nisu upisali u listu strijelaca.

Pokušavao je tada Dujšebajev posložiti svoje momke u napadu, no obrana Barcelona tada se pokazuje izuzetno čvrstom te jednostavno tjera svog suparnika na pogreške. Jedan od najboljih trenera svijeta ostaje tada na terenu bez hrvatskog maestra Ivana Balića koji odlazi na dvije minute na predah te stoga na klupu šalje i vratara Dahla kako bi uz pomoć Roberta Parronda vratio Atleticov zaostatak. Pri 11:11 Barca biva stisnuta u napadu, publika se budi i nosi svoje igrače da bi se među vratnicama ponovno ukazao Šterbik i spriječio naume momčadi iz Madrida. Joan Canellas tada radi grešku u napadu, dok Angel Montoro na drugoj strani biva uspješan te se na odmor ide s minimalnom prednošću gostujuće momčadi (12:11).

Prvi napad u nastavku poveo je hrvatski virtuoz Ivano Balić, no razoran šut njegova suigrača Markussena nanovo zaustavlja sjajan Šterbik kojeg nekoliko trenutaka kasnije probija bivši Zagrebaš Kiril Lazarov s linije sedam metara (12:12). Iako se činilo kako će tada stvari za domaće rukometaše krenuti na bolje, dogodilo se upravo suprotno, naime, Entrerrios se pokazuje izuzetno raspoloženim te uz pomoć Jespera Noddesboa i Rutenke odvodi Barcu na potom nedostižnih 17:12.

Igrači bivšeg Ciudad Reala tada se bude, neuspješne napade ostavljaju iza sebe, među vratnice im stiže Adnan Šabanović, dok Aguinagalde, Parrondo i Barachet vraćaju nadu domaćinu i njegovoj publici (15:17). Iako tada Entrerrios ponovno pokazuje svoje namjere, domaći se rukometaši ne predaju se nešto više od desetak minuta prije kraja u potpunosti vraćaju u susret (18:19).

Međutim, lov na aktualne španjolske prvake u nastavku nije bio suviše uspješan, kao ni Atleticovi napadi koji su rijetko bili okončani pogocima stoga gostujući rukometaši grade svoju prednost te u posljednjih pet minuta preko Rutenke i kapetana Victora Tomasa mirno postavljaju konačnih 25:22.

Momčad Barcelone tako se nakon 13 odigranih susreta sada već dobrano odvojila od svog prvog pratitelja Atletico de Madrida te na samome vrhu drži svojih 26 bodova, dok je današnji domaćin ostao na njih 23 te sada ima velikih i značajnih tri boda zaostatka koja bi mogla uvelike presuditi o samom pobjedniku nove sezone Lige Asobal.