Melsungen šokirao Sparkassen Arenu: Kiel doživio prvi prvenstveni poraz nakon 585 dana

Igor Šestak • nedjelja, 09.12.2012.

Utakmicama između Mindena i Flensburga te Kiela i Melsungena u nedjelju je zaključeno 15. kolo Bundeslige. Na papiru, u ovim su se utakmicama mogle očekivati i više nego uvjerljive pobjede Flensburga i Kiela, ali na terenu se pokazalo kako ta očekivanja nisu bila opravdana. Flensburg je strepio svih 60 minuta i na kraju teškom mukom svladao Minden, dok se u Kielu dogodila prava senzacija. Melsungen je slavio s 29:25 i nanio aktualnim prvacima prvi prvenstveni poraz nakon 585 dana.

THW Kiel - MT Melsungen 25:29 (16:14)

Veliko iznenađenje dogodilo se u nedjelju u Sparkassen Areni u Kielu. Nakon 585 dana bundesligaške neporaženosti Kiel je napokon posrnuo. Svakoj seriji jednom dođe kraj pa je tako došao i Kielovoj, ali na neočekivanom mjestu protiv neočekivanog protivnika. Autori ove prave senzacije su rukometaši Melsungena, trenutno šestoplasirane momčadi lige.

Momčad koju s klupe vodi Michael Roth pretvorila je zaostatak od dva gola s poluvremena u pobjedu s čak četiri gola razlike i prva pobijedila Kiel u domaćem prvenstvu nakon što je to uspjelo Magdeburgu 4. svibnja 2011. godine. Melsungenovi junaci bili su Allendorf sa sedam, Danner sa šest i Vučković s pet golova, a velike zasluge idu i vrataru Sandströmu koji je skupio 17 obrana, ali i svim ostalim igračima koji su sjajno odigrali u obrambenom segmentu igre i ograničili Kiel na samo 25 golova (najmanje u sezoni).

Kiel je u utakmicu ušao bez ozlijeđenih Palmarssona i Wienceka, a poštedu je na početku dobio i Omeyer zbog lakše ozljede. Unatoč tome Kiel je bio taj koji je prvi došao do dva gola prednosti, 7:5 u devetoj minuti. Gosti su se brzo vratili, čak i poveli s 9:8, ali Kiel je napravio seriju 4:0 i prvi put poveo s tri pogotka prednosti. U 25. minuti utakmice imali su domaćini i 15:11, ali su na poluvrijeme otišli s plus dva.

Pun ponosa nakon povijesne pobjede za Melsungen bio je trener Michael Roth: "Vjerojatno ćemo tek za nekoliko dana shvatiti što smo učinili. Ovo je za naš klub zaista povijesna pobjeda i sjajna promocija. Potpuno sam izvan sebe i do samog kraja nisam vjerovao da se ovo događa. Odigrali smo fantastičnu utakmicu, taktički smo bili odlični i odlično se prilagodili igri Kiela. Igrači su zaista dali sve od sebe."

Kod vodstva Kiela 18:16 Melsungen je postigao pet uzastopnih pogodaka i doveo domaćine u velike probleme. Tijekom utakmice još im se ozlijedio i Jicha pa nije mogao igrati punom snagom. U 48. minuti Zebre su došle na pogodak zaostatka, ali reakcija gostiju bila je dobra i nije dozvolila izjednačenje. U 52. minuti Melsungen je vodio s 25:22, ali nada za Kiel trajala je sve do posljednje dvije minute. Zeitz je zabio za 25:26 tri minute i 48 sekundi do kraja, ali Danner, Karipidis i Vučković donijeli su Melsungenu jednu od najvećih pobjeda u povijesti kluba.

Kiel je do trenutka kad se ozlijedio vodio Jicha sa šest golova, pet je zabio Narcisse, a po četiri Vujin i Sigurdsson. Palicka je branio do 43. minute i skupio osam obrana, a onda je Gislason na vrata poslao Omeyera. Francuz je obranio pet lopti što nije bilo dovoljno za preokret Zebri. Ovom rezultatu sigurno su se obradovali i u Mannheimu jer je Rhein-Neckar Löwen nakon desetak dana na drugom mjestu ponovno vodeća momčad Bundeslige.

"Razočaran sam zbog ovog poraza, ali moram priznati da je Melsungen zaslužio pobjedu. Igrao je dobro, posebno u obrani, a sjajan je bio i vratar Sandström. Mi smo činili previše pogrešaka. Promašili smo čak 25 šuteva, što je apsolutno previše za jednu utakmicu. No, moram komplimentirati igračima na seriji koju su napravili. 51 utakmica bez poraza nije mala stvar. Znali smo da će seriji jednom doći kraj, ali smo željeli da traje što duže. Dali smo sve od sebe, a današnja utakmica pokazatelj je snage ovog natjecanja", izjavio je nakon utakmice Alfred Gislason.

TSV GWD Minden - SG Flensburg-Handewitt 29:30 (16:16)

Nedjelja očito nije bila dan za favorite. Prije nego je Kiel senzacionalno poražen od Melsungena, Flensburg je gostovao kod Mindena, momčadi sa samo osam osvojenih bodova i silno se namučio kako bi osvojio dva boda i vratio se na treće mjesto ispred Füchsea i Wetzlara koji su ranije ovoga tjedna upisali pobjede.

Igrači Ljubomira Vranješa prvi su put poveli u osmoj minuti (3:2), a dvije minute kasnije došli su do dva pogotka prednosti. Prednost su uspješno održavali sve do 28. minute kada su domaćini došli do izjednačenja 15:15, a momčadi su u egalu otišle i na poluvrijeme.

Gosti su nastavak otvorili dobro i vratili prednost od dva pogotka te ju ovaj put čuvali do 47. minute kada je Oechsler domaćine doveo na 23:23. Tri minute kasnije Bilbija je zabio dva uzastopna gola i Minden je poveo s 25:24, a Svitlica je zabio za plus dva. Flensburg je odgovorio golovima Eggerta, a vodstvo mu je vratio Weinhold. U 59. minuti Svan Hansen je zabio za 30:28, a domaćini do novog izjednačenja nisu došli. Za konačnih 29:30 zabili su 24 sekunde prije kraja pa vremena za još jedan pravi napad nije bilo.

Prvi strijelac utakmice došao je iz domaćih redova. Nenad Bilbija zaustavio se na 12 golova, svih 12 iz igre. Šest je zabio Svitlica, a pet Doder. Goste je do slavlja vodio Eggert sa šest golova, a po pet su zabili Glandorf i Gustafsson. Domaći vratari Persson i Vortmann skupili su 13 obrana, a Andersson i Rasmussen na drugoj strani jednu manje.

13HBW Balingen-Weilstetten 34951:1019-6825
14Minden 34880:1009-12918
15Gummersbach 34887:1018-13116
16TV Großwallstadt 34848:946-9815
17TV 1893 Neuhausen 34885:1042-15715
18TUSEM Essen 34870:1063-1938