Josip Piršljin • subota, 15.12.2012.

Odigrane su prve utakmice 17. kola nizozemske Eredivisie. Vodeći PSV je ostao na čelu ljestvice unatoč remiju protiv NEC-a, no u stopu ga prati Twente koji je bio bolji od Heraclesa. AZ je prekinuo niz od šest utakmica bez pobjede, a čak dvije utakmice su završile bez golova što nije uobičajeno u zemlji tulipana.

PSV je nakon slavlja u prošlom kolu protiv tada vodećeg Twentea ponovno preuzeo vrh tablice, no u 17. su kolu igrači Dicka Advocaata dopustili nogometašima iz Enschedea da se bodovno izjednače s njima. Na gostovanju u Nijmegenu crveno-bijeli su vodili, ali na kraju su otišli u Eindhoven samo s jednim bodom.

Na 37 bodova pridružit će im se i Vitesse u nedjelju ukoliko pobijedi na domaćem terenu Waalwijk, a eventualnim slavljem Ajaxa i Feyenoorda situacija na vrhu maksimalno će se zakomplicirati točno na polovici prvenstva. Sljedećeg vikenda igra se zadnje kolo jesenskog dijela nakon čega slijedi jednomjesečna stanka.

Na Goffertstadionu sve je krenulo po planu za PSV koji je do vodstva uspio doći već u desetoj minuti. Iz kornera je u sredinu domaćeg šesnaesterca ubacio Narsingh, a dobro je skočio i pucao glavom Danac Jorgensen za 1:0.

S tim se rezultatom otišlo na poluvrijeme, a do novog pogotka gledatelji u Nijmegenu čekali su sve do 80. minute. Tada je NEC izjednačio prekrasnim pogotkom Islanđanina Palssona. Driblingom je prošao Derijcka, namjestio se za udarac u kutu kaznenog prostora i odličnim udarcem pogodio gornji lijevi kut vratara PSV-a Watermana. NEC je tako sačuvao svoje sedmo mjesto bez obzira kako završi nedjeljni susret Waalwijka.

Twente je u petak uspio na svom terenu pobijediti Heracles unatoč žestokom otporu kluba iz Almela. Na taj se način sastav Stevea McClarena izjednačio s PSV-om na vrhu tablice nakon što je od momčadi iz Eindhovena izgubio s 3:0 u prošlom kolu.

U Enschedeu su poveli gosti preko Vejinovića koji je bio precizan u 20. minuti, a do kraja prvog poluvremena domaći su uspjeli tek izjednačiti, strijelac je bio Chadli. Početkom nastavka u roku od dvije minute padaju dva gola, za Twente je zabio Gyasi, a za Heracles Bruns. Ipak, da ne završi susret remijem pobrinuo se Castaignos koji je 20 minuta prije kraja postavio konačnih 2:0.

Za Heracles nije zaigrao hrvatski veznjak Dario Vujićević jer još uvijek nije zaliječio ozljedu.

AZ je konačno nekoga pobijedio. Momčad iz Alkmaara je "žrtvu" pronašla u Zwolleu koji se nalazi na 15. mjestu. Ponovno je čovjek odluke bio Altidore s dva pogotka i time se popeo na četvrto mjesto na listi strijelaca. Za prošlosezonskog drugoligaša smanjio je Avdić, a Van den Berg je u završnici zaradio crveni karton.

Netipično za nizozemsku ligu dvije su utakmice 17. kola završile rezultatom 0:0. Groningen je pred svojim navijačima uzeo bod protiv Venla unatoč tome što je gotovo cijelu utakmicu igrao bez isključenog Bacune. Derbi začelja odigrali su 16. i 17. momčad Eredivisie, NAC i Roda. U Kerkradeu su igrači Nebojše Gudelja ostali iznad svojih direktnih konkurenata za ostanak.