Filip Han • ponedjeljak, 11.02.2013.

Odigrane su preostale tri utakmice 24. kola francuskog prvenstva. Lille je na Gerlandu iznenađujuće visoko porazio Lyon, Marseille je u gostima kod Eviana uspio sačuvati bod s dva igrača manje, a Rennes se pobjedom nad Toulouseom popeo na prvenstvenoj tablici...

Lille je uspio doći do pobjede u gostima kod Lyona zahvaljujući stalnom pritisku od samog početka utakmice. O pokušajima Lilleovih igrača dovoljno govore četiri zaleđa u prvih sedam minuta utakmice. U vodstvo su došli u 28. minuti nakon kornera koji je izveo Dimitri Payet, a strijelac je bio Aurelien Chedjou koji je glavom poslao loptu u mrežu.

Raspoloženi i rastrčani gosti do povećanja prednosti došli su u zadnjim trenucima prvog poluvremena. Payet se dobrom fintom oslobodio svog braniča na sredini terena i dao loptu Florentu Balmontu koji ju je lakoćom poslao u gol.

Početkom drugog poluvremena, točnije u 50. minuti, Lille je došao u priliku dokrajčiti protivnika, što je i napravio. Nakon igranja rukom Milana Biševca, zbog kojeg je dobio i žuti karton, dosuđen je jedanaesterac za Lille. Izveo ga je Salomon Kalou i postavio rezultat od 3:0.

Sedam minuta poslije Lyon je uspio smanjiti zaostatak pogotkom Lisandra Lopeza s bijele točke, no više od toga domaći nisu mogli, iako je do kraja utakmice nekoliko soldinih prilika imao Bafetimbi Gomis. Dejan Lovren nije igrao zbog crvenog kartona iz prethodnog kola.

Lyon si je ovim porazom otežao lov na prvoplasirani PSG, zaostaje šest bodova, a s obzirom na formu Parižana teško da ih može dostići do kraja sezone. Svjestan je toga i Lyonov trener Remy Garde: "PSG je trenutno stepenicu iznad nas. Pokušat ćemo se držati što duže, ali ne smijemo samo gledati njih. Naš je cilj završiti među prve tri momčadi lige i u tomu imamo ozbiljne suparnike."

Marseille može biti zadovoljan bodom koji je osvojio nakon utakmice s Evianom. Nakon prvog poluvremena u kojem su se momčadi izmjenjivale u prilikama za gol, rezultat je ostao na nuli. U 51. minuti susreta Marseille je došao u vodstvo nakon akcije Mathieua Valbuene i Andre-Pierrea Gignaca u kojoj je potonji volejem s ruba šesnaesterca postigao odličan pogodak.

Šest minuta kasnije, Marseilleov Kassim Abdallah srušio je u svom kaznenom prostoru Sabera Khalifu i dobio izravni crveni karton. Siguran s bijele točke bio je Yannick Sagbo za izjednačenje i rezultat 1:1.

Do kraja utakmice Marseilleu je posao čuvanja rezultata otežao Jordan Ayew. Nakon što je u 73. minuti u igri zamijenio Valbuenu, već je u sljedećoj dobio prvi, a minutu kasnije i drugi žuti karton. Brojčano jači Evian do kraja utakmice je nekoliko puta zaprijetio Mandandi, no nije uspio preokrenuti rezultat.

Rennes je na svom terenu dočekao Toulouse, a na prvi pogodak u izjednačenom dvoboju trebalo je čekati do 79. minute, kada je Romain Alessandrini iskoristio lošu reakciju gostujućeg vratara Ahamade i doveo domaćine u vodstvo. Pet minuta poslije, konačan je rezultat od 2:0 postavio Mevlut Erdinc koji je ujedno upisao 150. nastup u francuskom prvenstvu.

Rennes je ovom pobjedom stigao na peto mjesto ljestvice i trenutno ima tri boda zaostatka za Marseilleom. Toulouse nakon dobrog početka sezone sve više pada, kako u igri, tako i na tablici. Sada zauzima 12. mjesto.