Zimski sportovi

Filip Jukić • srijeda, 20.02.2013.

Predzadnji utorak u veljači donio je pred igrače NHL-a novih osam utakmica od kojih se najviše izdvojio derbi zapadne konferencije odigran u Chicagu. Na istoku je najviše pažnje privukao ogled Rangersa i Canadiensa.

New York Rangers - Montreal Canadiens 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Nakon slavlja u New Yorku Montreal je postao vodeća momčad istočne konferencije. Utakmica je počela prilično "sramežljivo" s obje strane pa je tako u prvom periodu igre zabilježeno ukupno tek osam udaraca. U drugoj trećini obje momčadi su zaigrale malo "življe" što je rezultiralo pogotkom sa svake strane. Prvo je Anton Stralman doveo domaćine u vodstvo, da bi Max Pacioretty svojim drugim pogotkom sezone stvari vratio na početak.

Odmah u drugoj minuti treće trećine Alex Galchenyuk je nakon brze i ubojite kontre i svog drugog gola u 2013. godini najavio petu uzastopnu pobjedu Canadiensa. Konačno slavlje za ekipu iz Quebeca, u predzadnjoj minuti susreta, potvrdio je Raphael Diaz ubacivši pak u praznu mrežu Rangersa koji su tako ostali "kratkih rukava" u svom MSG-u. Canadiensima je ovo pak peta uzastopna pobjeda te sada s bodom više od Pittsburgha drže čelnu poziciju istoka.

Nashville Predators - Detroit Red Wings 4:3 (2:1, 0:0, 1:2, OT: 1:0)

Predatorsi su jučer pred svojim navijačima doprinijeli ukupnoj pobjedi ekipa iz Tennesseeja nad onima iz Detroita. I dok su Grizzliesi u NBA-u ranije te večeri uvjerljivo slavili protiv Pistonsa u Michiganu, Nashville je do svoje pobjede došao na znatno teži način.

Marian Hossa (SVK/ CHI) - 2 gola, 2 boda, +/-: 0

Nakon prve trećine, pogocima Craiga Smitha i Gabriela Bourquea, domaćini su imali vodstvo od 2:1. Kako se u sljedećih 20 minuta susreta nitko od igrača nije upisao u listu strijelaca, u treći period susreta ušlo se s jednakim rezultatom. Sredinom tog perioda Jordin Tootoo je poravnao rezultat na 2:2. Međutim, te brojke nisu dugo stajale na semaforu jer je Roman Josi već minutu kasnije Predatorsima donio novo vodstvo. Stvari su se ipak morale riješiti izvan redovnih 60 minuta jer je Pavel Dacjuk odgovorio na jednako brz način kao i Josi postigavši pogodak u narednoj minuti susreta i to genijalnim i fantastičnim coast-to-coast solo prodorom.

U prvoj minuti produžetka, zvijezda domaće momčadi, Shea Weber je pospremanjem odbijanca u mrežu Detroita donio oduševljenje domaćoj publici te osmu pobjedu svom klubu koji sada drži četvrto mjesto u zapadnoj konferenciji. Detroitu je ovo pak treći poraz s osvojenim jednim bodom te se sada nalaze jedno mjesto ispod crte doigravanja.

Chicago Blackhawks - Vancouver Canucks 4:3 (0:1, 3:0, 0:2, SO: 1:0)

Jednako kao i u Nashvilleu niti u Chicagu se stvari nisu mogle odlučiti unutar tri odigrane trećine. U prvom periodu igre jedini strijelac bio je Daniel Sedin pa se na odmor otišlo s vodstvom gostiju od 1:0. Nakon tog odmora na ledu United Centera u narednih 20 minuta postojala je samo jedna momčad, Chicago Blackhawksi. Tri pogotka u mreži Coryja Schneidera bili su melem za oči domaće publike nakon slabašne prve trećine njihovih ljubimaca. Kobni za goste u ovom razdoblju igre bili su Patrick Sharp s jednim pogotkom te Marian Hossa s njih dva.

Ipak, Canucksi su se oporavili te su u zadnjih 20 minuta uspjeli doći do poravnanja rezultata. Zgoditkom s igračem više Alexander Edler je smanjio rezultatski deficit gostiju iz Kanade, da bi Kevin Bieksa svojim četvrtim golom sezone u potpunosti vratio svoju momčad u igru. Kako u produžecima nitko nije uspio osigurati drugi bod, pristupilo se izvođenju kaznenih udaraca u kojima su vještijih ruku bili domaćini koji su tako dodatno učvrstili prvo mjesto u konferenciji te najbolji omjer pobjeda i poraza u čitavom NHL-u.

Osim što imaju najbolji omjer, Blackhawksi su još uvijek jedina momčad lige koja nema niti jedan poraz unutar 60 minuta te su time izjednačili rekord lige sa 16 utakmica na početku sezone u kojima su svaki put osvojili barem po bod (isto to su učinili i Anaheim Ducksi u sezoni 2006./'07.). Vancouver je pak na trećom mjestu zapada s bodom više, ali i dvije utakmice manje od Nashvillea.

Ostale utakmice

U ogledu momčadi iz donjeg dijela ljestvice istočne konferencije do čitavog plijena došli su Jetsi koji su rezultatom 2:1 domaćem Buffalu nanijeli četvrti poraz u zadnjih pet odigranih utakmica. Slavivši rezultatom 3:1, momčad iz glavnog grada Kanade je na svom ledu osvojila dva boda protiv Islandersa. Ottawa sada ima devet pobjeda te 20 osvojenih bodova.

Isto toliko bodova imaju i Maple Leafsi koji nisu uspjeli spojiti dvije pobjede na gostovanjima kod floridskih momčadi. Tampa Bay je rezultatom 4:2 došla do svoje druge uzastopne pobjede, ukupno osme u sezoni. St. Louis pak nije iskoristio prednost domaćeg leda u dvoboju sa San Joseom. Rezultat je bo 2:1 u korist gostiju iz Kalifornije. Istu sudbinu su doživjeli i Oilersi na svom ledu protiv Kingsa. Konačni rezultat bio je 3:1 u korist aktualnih prvaka.