Bavarski stroj pregazio i Werder: Mandžukiću odmor, Pavloviću debi

Igor Šestak • subota, 23.02.2013.

Münchenski Bayern nezaustavljivo juri ka potvrdi naslova prvaka Njemačke. U 23. kolu Bundeslige na svom je stadionu razmontirao Werder iz Bremena s čak 6:1. Mario Mandžukić ovaj put nije igrao, dok je za goste svoj debitantski nastup upisao Mateo Pavlović. Na ostalim terenima također je bilo vrlo zanimljivo. Hannover je s 5:1 porazio HSV za koji je svih 90 minuta odigrao Milan Badelj, a Wolfsburg je s igračem manje izborio remi kod Mainza. Olić je odigrao 33, a Perišić samo tri minute. Remizirali su još Stuttgart i Nürnberg, a Augsburg je u derbiju začelja s 2:1 bio bolji od Hoffenheima.

23. kolo Bundeslige i dolazak Werdera na Allianz Arenu Bayern München je dočekao s 15 bodova prednosti pred drugoplasiranom Borussijom iz Dortmunda. Takva komforna situacija omogućila je slavljeniku Juppu Heynckesu da nakon pobjede nad Arsenalom u Ligi prvaka značajno promiješa svoj početni sastav pa su umjesto Van Buytena, Alabe, Schweinsteigera, Kroosa, Müllera i Marija Mandžukića utakmicu započeli Boateng, Contento, Luiz Gustavo, Shaqiri, Robben i Gomez. Za goste je i ovu utakmicu na klupi počeo Mateo Pavlović.

Promjene u momčadi nisu poremetile sjajnu Bayernovu formu. Heynckesov stroj se zagrijavao 25 minuta, a onda je Robben odlično iskoristio svoju priliku u početnom sastavu. Pravovremeno je utrčao u peterac Werdera i iz blizine u mrežu pospremio centaršut kapetana Lahma. Samo četiri minute kasnije Nizozemac se pretvorio u asistenta. Dobro je centrirao iz slobodnog udarca s desne strane, a put do mreže lijepim udarcem glavom pronašao je Javi Martinez. Katastrofalno prvo poluvrijeme Werdera zaključeno je crvenim kartonom za Prödla u 44. minuti.

Heynckesov jubilej

Utakmica protiv Werdera treneru Bayerna bila je tisućita u Bundesligi. U svojoj igračkoj karijeri Jupp Heynckes je za Borussiju (M) i Hannover odigrao 369 utakmica, dok je kao trener vodio 631 utakmicu. Sjedio je na klupi Borussije (M), Bayera, Eintrachta, Schalkea i Bayerna.

Taj crveni karton potaknuo je Thomasa Schaafa da konačno pruži priliku Pavloviću i bivši Zagrebov stoper upisao je svoj debitantski nastup u Bundesligi. Neće ga baš pamtiti po dobrom. Već u četvrtoj minuti nastavka izgubio je jedan duel s Gomezom, Bayernov napadač je pokušao ubaciti za Riberyja, a loptu je u vlastitu mrežu poslao nes(p)retni Gebre Selassie. Samo dvije minute kasnije na semaforu je već zasvijetlilo 4:0. Nakon dobre akcije Shaqirija i Riberyja u strijelce se uspio upisati i Gomez.

Werder je u 58. minuti uspio smanjiti zaostatak. Dante nije na vrijeme izbacio loptu iz svog kaznenog prostora, a Ignjovski je odlično poslužio De Bruynea, koji je iz blizine pogodio mrežu Neuera. Pavlović je u 67. minuti zaradio žuti karton, a Werder je u završnici doživio pravu katastrofu. U 86. minuti Ribery je izbjegao zamku zaleđa i odličnu asistenciju Lahma pretvorio u peti pogodak Bayerna, dok se tri minute kasnije u strijelce još jednom upisao Gomez. S uvjerljivih 6:1 Bavarci su došli su do svoje šeste uzastopne prvenstvene pobjede i 14. utakmicu zaredom završili bez poraza.

S Milanom Badeljom u prvom sastavu, a bez Ive Iličevića HSV je gostovao u Hannoveru. Domaćini su ovu utakmicu morali igrati samo 40 sati nakon uzvratne utakmice šesnaestine finala Europske lige protiv Anžija, no to ih nije spriječilo da upišu uvjerljivu pobjedu. Slavili su s visokih 4:1 i približili se pozicijama koje vode u europska natjecanja iduće sezone.

U izrazito sadržajnom prvom poluvremenu akcija je počela već u sedmoj minuti kada je Diouf doveo Hannover u vodstvo. Kod slobodnog udarca Husztija sjajno se oslobodio pratnje pa stigao do lopte prije Adlera i glavom ju proslijedio u mrežu. Odgovor je stigao pet minuta kasnije kada je prodor Aogoa prekršajem u kaznenom prostoru zaustavio Djourou, a s bijele točke miran je bio Van der Vaart. Uslijedio je nešto mirniji period utakmice, a onda su igrači Hannovera u završnici prvog dijela postigli još dva pogotka.

U 38. minuti Adler je prilikom istrčavanja u svom prostoru srušio Pinta, a kazneni udarac odlično je izveo Huszti. Nažalost po njega, prilikom izvođenja je ozlijedio mišić i morao je napustiti igru. U posljednjoj minuti prije odlaska na odmor u strijelce se prvi put upisao Ya Konan, silovitim udarcem s dvadesetak metara nakon niza nespretnosti u HSV-ovoj obrani. Domaći igrači stvorili su niz dobrih prilika za povećanje vodstva, a do četvrtog su pogotka došli u 68. minuti. Strijelac je drugi put bio Ya Konan, a pogotku su ponovno u velikoj mjeri kumovali i gostujući igrači. Točku na i velike pobjede Hannovera stavio je Abdellaoue pogotkom iz kontranapada u 85. minuti za konačnih 5:1.

Mainz je bez Ivana Klasnića ugostio Wolfsburg za koji je od prve minute na desnom krilu zaigrao Ivica Olić, dok je Ivan Perišić utakmicu počeo na klupi. Domaćini su poveli u petoj minuti nakon velike pogreške Wolfsburgovog vratara Benaglija koji je loptu dodao ravno u noge Szalaiju. Mađar je prvo sam pucao u blok, a onda asistirao Zimlingu za vodeći pogodak. Vukovi su do izjednačenja došli u 15. minuti nakon pogotka glavom Nalda, a u probleme su ponovno upali u 29. minuti. Tada im je prilično strogo isključen Madlung i morali su više od sat vremena igrati s igračem manje.

Trener Hecking morao je uvesti novog stopera, a žrtva je postao Olić koji je tako igru napustio već u 34. minuti. Igrači Wolfsburga u nastavku su pokazali veliku disciplinu u igri i uspjeli su izdržati bez primljenog pogotka. Najveće prilike za Mainz propustio je Szalai. Prvu u 64. minuti kada je izašao sam pred Benaglija pa opalio preko gola, a drugu u 86. minuti kada je iz dobre situacije pucao pored gola. Svakoj momčadi na kraju je pripao po bod, a Perišić je priliku dobio u samoj završnici utakmice, od 87. minute.

Identičnim rezultatom završila je i utakmica Stuttgarta i Nürnberga. Momčadi koje na tablici dijele samo dva boda u prvih 45 minuta nisu pronašle put do mreže, a prvi pogodak pao je u 51. minuti. Harnik si je driblingom stvorio dobru priliku, njegov je udarac obranio Schäfer, ali na odbijenu je loptu natrčao Traore i doveo Stuttgart u vodstvo. Švabe ga ipak nisu znale sačuvati. Gosti su u 77. minuti odigrale brzi napad koji je lijepo završio Feulner i donio bod svom klubu.

Dva vrlo lijepa pogotka postigli su nogometaši Augsburga u derbiju začelja. Ugostili su Hoffenheim, pobijedili ga s 2:1 i preskočili na 16. mjestu koje vodi u doigravanje za ostanak u ligi. Augsburg je poveo u posljednjoj minuti prvog poluvremena krasnim pogotkom Dong-Won Jija, a prednost su udvostručili u 79. minuti kada se u strijelce upisao Mölders. U sudačkoj nadoknadi za Hoffenheim je pogodio De Camargo, ali za bilo što više bilo je prekasno i Hoffenheim je ubilježio treći uzastopni poraz.

• Obrisan korisnik24.02.2013. u 03:39
    Razumljivo da Gomez dobija šanse dobar je strijelac a pri tome i član Njemačke repke,zato ga Heynckes ga mora stavljati u igru da ostane u formi, zbog nadolazećih susreta u kfalifikacijama,samo što na taj način naš Manđo teško može biti najbolji strijelac Bundes lige!
  • Obrisan korisnik23.02.2013. u 22:53
    a i zab napisat...golovi i akcije su ludilo bas san uziva gledajuci utakmicu
  • Obrisan korisnik23.02.2013. u 22:34
    bravo bayern rastura na sve strane prva i druga momcad neznas koja je jaca iako je ribery bia prisutan i danas...
  • cameosis23.02.2013. u 19:16
    osim pobjede münchena, za sada se nakon jučerašnjeg neriješenog protiv freiburga još dobro razvilo kolo ... sada još da izgube leverkusen, dortmund i schalke i but ću donekle zadovoljan.