Bundesliga, 23. kolo, 23.02.2013, 18:30 h
Schalke 04
Schalke 04 2:1(1:0) Fortuna Düsseldorf
Fortuna Düsseldorf

Igor Šestak • subota, 23.02.2013.

Posljednju subotnju utakmicu Bundeslige odigrali su u Gelsenkirchenu Schalke i Fortuna iz Düsseldorfa, a pobjedu su s 2:1 odnijeli domaćini. Junak utakmice bio je kamerunski stoper Joel Matip, strijelac oba pogotka za domaćine. Rudari su tako prekinuli seriju od četiri utakmice bez pobjede te se s tri osvojena boda vratili u borbu za plasman u europska natjecanja.

Subotnji program u Bundesligi lokalnim su derbijem zaključili Schalke i Fortuna Düsseldorf. Poneseni dobrom igrom i pozitivnim rezultatom ostvarenim u Istanbulu u Ligi prvaka, Rudari su se vratili domaćim obavezama odlučni da nakon četiri sušna kola napokon dođu do pobjede i vrate se u borbu za plasman u europska natjecanja. Gosti iz Düsseldorfa slavili su dvaput u posljednja tri kola i nadali se da u Gelsenkirchenu mogu do novih bodova.

Prvo poluvrijeme bilo je u potpunosti u znaku domaćina. U prvih dvadesetak minuta Rudari su stvorili pet prilično izglednih situacija, no nisu pronašli put do mreže. Najaktivniji u pokušajima bio je Farfan, a najbliže pogotku došao je u 19. minuti kada je njegov udarac s dvadesetak metara odsjeo na vratnici. Schalke je dominaciju napokon naplatio u 29. minuti i to iz prekida. Farfan je izveo slobodni udarac, Jones glavom spustio za Matipa, a stoperu je preostalo tek gurnuti loptu u mrežu.

Kameruncu je to bio drugi pogodak u ovoj sezoni Bundeslige, a prvi je također zabio Fortuni, krajem rujna u remiju 2:2. Do kraja prvog dijela Schalke je mogao i povećati vodstvo, ali dobru je priliku zapucao Huntelaar. Gosti u prvom poluvremenu nisu stvorili nijednu šansu i domaći vratar Hildebrand bio je posve besposlen.

U prvih desetak minuta nastavka nije bilo previše zanimljivosti, a onda su igrači Fortune šokirali Veltins Arenu. Odigrali su brzi kontranapad po lijevoj strani, a dobru akciju pogotkom je okrunio Bellinghausen, igrač koji je prošlog vikenda zabio za pobjedu protiv Greuther Fürtha. Gosti su došli do izjednačenja iz svog prvog udarca u okvir Hildebrandova gola, a taj ih je pogodak dodatno ohrabrio pa su u idućim minutama igrali znatno bolje od domaćina.

Desetak minuta trebalo je domaćinima za oporavak od šoka, a onda su ponovno proradili i krenuli u potragu za pobjedničkim pogotkom. Aktivirao se Bastos i nekoliko puta prijetio udarcima iz daljine, a gosti su za to vrijeme strpljivo čekali kakvu priliku za kontranapad. Odluka je pala u 81. minuti kada je svoj drugi pogodak na utakmici zabio Matip. Kameruncu se Fortuna očito jako zamjerila, a pogodak je postigao nakon jednog neuspješnog pokušaja Bastosa. Gosti su se tada posve otvorili tražeći barem bod. Pritom su ostavili mnogo prostora i Schalkeovim napadačima, no promjena rezultata nije bilo.