Zimski sportovi

Ivan Dominik • nedjelja, 03.03.2013.

U prvoj utakmici večeri s nedjelje na ponedjeljak u najjačoj hokejskoj ligi svijeta sastale su se u ranom poslijepodnevnom terminu u Detroitu momčadi domaćih Red Wingsa i vodeće ekipe lige, Chicago Blackhawksa. Utakmica je to, inače, od velikog značaja za obje ekipe, kad god se igrala, s obzirom da se radi o najvećem derbiju Zapadne konferencije i divizije Central, a posebni je značaj ovaj sraz u Joe Louis Areni imao zbog činjenice da je Chicago lovio podebljavanje svog rekorda od 22. uzastopne utakmice u kojima je osvajao bodove...

Prepuna Joe Louis Arena, u kojoj ove sezone nakon dugo, dugo vremena stanuju nejaki i "novi" Detroit Red Wingsi, bez velikih vođa i zvijezda,. kao što su godinama bili Steve Yzerman i Chris Chelios, pa Nicklas Lidstrom ili Brian Rafalski, koji su posljednji umirovljeni velikani te franšize - dočekala je Chicago Blackhawkse. Momčad koju Wingsi najviše vole vidjeti kako gube.

Jer, radi se o dvoboju dviju ekipa iz Original six ere, najvećem derbiju Zapadne konferencije i divizije Central, koji je ove sezone odigran još samo jednom. U prvoj utakmici slavili su bili igrači Chicaga pobijedivši Detroit 2:1 u produžetku na domaćem ledu, pogotkom svog mladog i perspektivnog beka, Nicka Leddyja.

Slika 1 od 1.

Nova, druga utakmica sezone, pak, od četiri ukupne koje su zakazane za ovu skraćenu sezonu, igrana je u Detroitu kao svojevrstan uzvrat, Detroit je tražio drugu pobjedu u nizu kao šesta momčad Zapada, dok je Chicago, kao lider lige i divizije želio produžiti pobjedom svoju seriju osvajanja bod(ov)a na pomalo nestvarne 22 utakmice zaredom. Iako su rekord Anaheim Ducksa iz 2006. godine srušili davno, prešavši brojku 16.

Kako bilo, zbog svega navedenog utakmica je startala podjednakom igrom, obje su momčadi igrale svoj stil hokeja i pokušavale se nametnuti, a Detroit, koji je ove sezone slabiji i lošiji no inače i koji jako oscilira, nije u početku bio dominantan. Međutim, niti Blackhawksi nisu pokazali bogzna što u prvih 20 minuta pa je prvi period okončan mirno i bez pogodaka. Isto "zagrijavanje" viđeno je i u drugoj dionici utakmice, ali uz nešto bolju igru Red Wingsa, koji su napokon "natpucali" goste s 15:12, nakon 9:3 u udarcima na gol Chicaga u prvom periodu.

Bolju igru iz druge trećine, Wingsi su prenijeli i u posljednjih 20 minuta, ali pogotka u vrlo neizvjesnoj i izjednačenoj utakmici nije bilo sve do 43. minute. Ipak, tada domaćini kapitaliziraju svoju inicijativu, a pogodak za vodstvo momčadi Mikea Babcocka zabija mladi 22-godišnji Slovak Tomaš Tatar nakon što su mu šansu iza gola iskreirali Joakim Andersson i uporni Patrick Eaves.

Utakmica je nakon vodećeg gola Winged wheela ušla u mirniju fazu i zaista se činilo kako će napokon Red Wingsi prekinuti veliku seriju momaka iz Vjetrovitog grada. Međutim, kao i bezbroj puta u svojoj ne baš dugoj, ali već sad velikoj karijeri, ukazao se za Chicago Amerikanac Patrick Kane. Krilo Hawksa zabilo je dvije minute i dvije sekunde prije kraja svoj 11. ligaški pogodak za Hawkse i izjednačio u situaciji s igračem više na ledu, dok je u boxu bio bek Detroita Jonathan Ericsson. Još jedan Šveđanin, Viktor Stalberg, bio asistent za Kaneov pogodak nakon što je iščeprkao pak Kyleu Quinceyju i poslužio Kanea koji ga je "zakucao" po prečku vrata Detroita s dna lijevog kruga domaće defenzivne trećine.

Do kraja utakmice stoga je ostalo 1:1 pa se moralo u produžetak. No, dodatnih pet minuta brzo je proteklo bez velikih uzbuđenja, iako su prijetili Kane, Leddy te Brandon Saad i Michael Frolik s gostujuće, odnosno Johan Franzen, koji je pogodio i stativu, u više navrata s domaće strane.

Ušlo se zato u raspucavanje koje je moralo odlučiti pobjednika, a vratari su došli u prvi plan, nakon što su obojica, Jimmy Howard i Corey Crawford, imali po 32 obrane u 65 minuta. Zvijezda raspucavanja ipak je bio koncentriraniji Crawford, koji je povratnik u momčad nakon ozljede u četvrtak, i koji je obranio udarce Detroitovih najvećih zvijezda i najboljih igrača Pavela Dacjuka, kapetana Henrika Zetterberga i mladog Švicarca Damiena Brunnera.

Njegov uspjeh dao je poticaj gostima, za koje je prvo promašio kapetan Jonathan Toews, a potom utakmicu odlučio fenomenalni Patrick Kane. Chicago je stoga produžio svoju impresivnu seriju bez izgubljenog boda u 22 utakmice zaredom te je zadržao lidersku poziciju u ligi, na Zapadu i u diviziji Central. Momčad iz Motowna morala se ipak zadovoljiti osvojenim bodom u jednoj tvrdoj, teškoj, ali ipak oku lijepoj utakmici.