Tabakova Caja Laboral dvaput dobivala istu utakmicu

Ivor Krapac • petak, 08.03.2013.

Caja Laboral proslavila je pobjedu u posljednjoj utakmici 10. kola skupine F euroligaškog drugog kruga. Momčad Žana Tabaka bila je uspješna u Istanbulu, gdje ih je dočekao Bešiktaš, koji više nema izgleda za prolazak u četvrtfinale. Bio je to susret u kojem je Caja dvaput morala lomiti otpor svojih domaćina...

Poslije pet uzastopnih poraza u Euroligi, Caja Laboral prekinula je loš niz u ovom natjecanju s 83:73 protiv Bešiktaša u Istanbulu. Momčad koju vodi Žan Tabak osigurala je pobjedu s puno više problema nego se činilo da će ih imati poslije prvog poluvremena, koje su završili s 20 poena prednosti (43:23). Domaći su se u trećoj četvrtini približili na dva poena zaostatka, ali nisu uspjeli stići do preokreta.

Caja Laboral je s ovom pobjedom došla do omjera 5-5, koliko ima i telavivski Maccabi. Četvrto mjesto je pobjedu daleko i jednima i drugima. Caja i Maccabi gledaju u leđa Himkiju i Olympiakosu, koji su na 6-4.

Bešiktaš je i dalje bez pobjede u ovom društvu, sada na omjeru 0-10.

U prvom poluvremenu se sve kretalo samo u gostujućem smjeru. Koliko problema je Bešiktaš imao u tih 20 minuta, dovoljno će reći što im je šut iz igre bio 9/29, 5/14 za dvicu i 4/15 za tricu, dok su s crte slobodnih bacanja pucali jako slabih 1/8.

Poslije 43:23 za Tabakovu momčad na kraju druge četvrtine, ništa nije najavljivalo da bi se ovo moglo zakomplicirati. No, ponajprije zbog vlastitih pogrešaka i velikog pada u igri, Caja je u trećoj dionici ispustila gotovo cijelu prednost. Pritom su ih koštale i dvije tehničke pogreške u kratkom razdoblju sredinom četvrtine, koje su zaradili Nocioni i Heurtel, prvi zbog pokušaja iznuđivanja prekršaja u napadu, a drugi zbog prigovora nakon što mu je bila dosuđena osobna pogreška u obrani.

No, pored te tehničke, Andres Nocioni imao je puno više svijetlih trenutaka u Istanbulu, a jedan takav dogodio se tricom za 58:50 kojom je donio svojoj momčadi mir na ulasku u završnih 10 minuta. No, Caja nije stala na tome. Rano u posljednjoj četvrtini gosti su se vratili na dvoznamenkastu prednost i više se nisu osvrtali, ne puštajući domaću momčad bliže od -7.

Nocioni je završio s 22 poena, šest skokova i četiri asistencije za goste iz Vitorije. Tibor Pleiss pridružio se s 15 poena, četiri skoka i dvije blokade, a Maciej Lampe s 14 poena i šest skokova, ali i pet izgubljenih lopti.

Damir Markota bio je među najistaknutijima u domaćoj momčadi, s 13 poena (2/3 za dvicu, 3/7 za tricu), po dva skoka, asistencije i izgubljene lopte za nepunih 25 minuta u igri. Slovenski centar Gašper Vidmar imao je 18 poena, šest skokova i dvije blokade, Ricky Minard istaknuo se s 14 poena i osam skokova, a Cevher Ozer s 13 poena.