Barcelona osigurala četvrtfinale, Maccabi šuterski sjajan u Istanbulu

Ivor Krapac • četvrtak, 07.03.2013.

U 10. kolu drugog kruga doznali smo prvog sigurnog sudionika četvrtfinala Eurolige. Svoje mjesto među posljednjih osam rezervirala je Barcelona, koja je nastavila svoj uspješni niz u skupini F pobjedom nad Olympiakosom u Pireju. Telavivski Maccabi također je bio uspješan u gostima, s punim plijenom u ogledu s Fenerbahče Ülkerom u Istanbulu, a hrvatski košarkaši imali su kvalitetne nastupe u obje utakmice...

Barcelona u četvrtfinalu, osma euroligaška pobjeda zaredom

U sudaru momčadi koje su bile u pozitivnom nizu u Euroligi, Barcelona je nastavila svoju seriju s 90:77 protiv Olympiakosa u Dvorani mira i prijateljstva u Pireju. Momčad Xaviera Pascuala time je došla do osme euroligaške pobjede zaredom, dok je Olympiakosov niz zaustavljen na pet uzastopnih dobivenih utakmica.

Poslije izjednačene prve četvrtine, dvoboj u Pireju promijenio se u drugoj dionici. Olympiakos se prvo odvojio do +5, ali gostujuća momčad brzo se vratila u egal, pa s četiri poena Ante Tomića u kratkom razdoblju došla u prednost. Uz trice Marcelinha Huertasa i Erazema Lorbeka, Barcelona je serijom od 8:0 odmaknula do 39:30 u 18. minuti, dok se na poluvrijeme otišlo s nijansu većim vodstvom gostiju (46:36).

Najveći dio druge četvrtine bio je Barcelonin, a glavnina treće išla je u smjeru domaćina. S vodećim ulogama Josha Powella, Georgiosa Printezisa i Vassilisa Spanoulisa, Olympiakos je u 27. minuti prešao u vodstvo, ali domaća momčad ubrzo je propustila priliku za veće odvajanje. Poslije dosuđene četvrte osobne Anti Tomiću, pa tehničke Šarunasu Jasikevičiusu zbog prigovora, Kyle Hines i Vassilis Spanoulis su kod vodstva od 60:58 promašili po dva slobodna bacanja, a kako Olympiakos nije iskoristio ni dodatni napad, gosti su bez posljedica preživjeli tu kriznu situaciju.

Odluka je pala u posljednjoj četvrtini, u koju se ušlo sa 63:62 za Barcelonu. Erazem Lorbek i Pete Mickeal bili su glavni gostujući aduti u bijegu do devet poena prednosti (76:67) u 34. minuti, a dodatni Olympiakosov pad dogodio se u završnici. Barcelona je zapečatila stvar serijom od 9:0, zaključenom Jasikevičiusovom tricom za 87:71 nešto više od dvije i pol minute do kraja.

Lorbek je ubilježio 21 poen, a Mickeal 20 poena za pobjedničku momčad. Zbog problema s prekršajima, Ante Tomić bio je na parketu nešto manje, 22 i pol minuta, a to vrijeme iskoristio je za 10 poena (5/8 za dvicu), pet skokova i blokadu.

Spanoulis je s 23 poena vodio Olympiakos, a prvi u pratnji bili su Printezis (16 poena, sedam skokova) i Powell (15 poena).

Maccabi uspješan u Istanbulu, Bogdanović ponovno vodio domaće

Bez obzira što je Bojan Bogdanović još jednom bio raspoložen, ovog puta s 26 poena uz 11/15 iz igre, 7/8 za dvicu i 4/7 za tricu, Fenerbahče Ülker pretrpio je i osmi poraz u Topu 16, izgubivši još malo ionako tankih izgleda za prolazak među posljednjih osam. Istanbulsku momčad je pred njihovim navijačima s 94:85 nadjačao telavivski Maccabi, kojem je to bila treća euroligaška pobjeda zaredom, a s njom su popravili vlastiti omjer na 5-5 i nastavili utrku za barem četvrto mjesto.

Maccabi se na putu do pobjede mogao osloniti na vrlo kvalitetan vanjski šut. Imali su 15/27, 55 posto, za tri poena, a kada ide tako uspješno, sve je lakše.

U gostujućim redovima je dobro odigrao Darko Planinić, koji je ubrzo po ulasku u igru sredinom prve četvrtine ubilježio sedam poena, a završio je s 11 poena, tri skoka, po jednom blokadom i osvojenom loptom za 12 i pol minuta na parketu.

Momčad Davida Blatta obavila je važan dio posla na putu do pobjede serijom od 11:1 na početku druge četvrtine, za odlazak do 33:23 u 14. minuti. Domaći su se u nastavku susreta nekoliko puta približavali, ali povratka više nije bilo.

Nakon što je Maccabi rano u posljednjoj četvrtini vodio sa 74:60, istanbulska momčad izborila se za nadu smanjivanjem na 78:72 malo manje od šest minuta do kraja. No, gosti nisu dopustili da sve što su gradili u ranijem dijelu utakmice pobjegne iz ruku.

Blattovu momčad je s 18 poena i šest asistencija vodio Ricky Hickman. Devin Smith imao je 16, a David Logan 15 poena. Shawn James istaknuo se s 13 poena i sedam skokova.

Uz 26 poena, Bogdanović je imao i pet skokova i tri osvojene lopte za domaće. Emir Preldžić upisao je 15 poena i sedam asistencija, Kaya Peker 13 poena i šest skokova, a Bo McCalebb 12 poena i devet skokova, sa slabih 6/16 iz igre, 6/14 za dvicu i 0/2 za tricu.