Regionalna liga (M), 16. kolo, 09.03.2013, 18:00 h
RK Zagreb 25:19(11:12) Metalurg Skoplje
Metalurg Skoplje

Oslabljeni Metalurg bez Line Červara namučio Zagrebaše, ali i očekivano pao u završnici

Damir Žbulj • subota, 09.03.2013.

Ipak je Zagreb vidio rukometni derbi. Vodeći sastav SEHA lige, Metalurg, gostovao je kod drugoplasiranog CO Zagreba, ali bez trenera Červara i većine prvotimaca, koji su ostali u Skoplju spremati se za četvrtak i gostovanje u Minsku u prvom dvoboju osmine finala Lige prvaka. Oslabljeni gosti pružili su izvrstan otpor, vodili na odmoru, no, u nastavku je Golužin sastav ipak pronašao način da stigne do pobjede kojom su osigurali nastup na završnom turniru ovog regionalnog natjecanja.

Metalurg je u Zagreb stigao bez svog trenera Line Červara, bez većine ponajboljih igrača, sa šestoricom juniora, kako bi se prva ekipa što bolje pripremila za ogled osmine finala lige prvaka koji ih u četvrtak previše problema očekuje u Minsku kod Dinama.

Iako se očekivalo kako će Zagrebaši bez previše muke napuniti do vrha mrežu Makedonaca, gosti su pružili i više nego solidan otpor, vodili su čak na poluvremenu, ali im je ipak u završnici ponestalo snage.

Nije tu bilo niti vratara Stanića, Slovenaca Kozline, Vugrineca, kao gotovo niti čitave njihove makedonske osovine ekipe, međutim, kako su i najavili, nije ovaj kombinirani sastav vodeće ekipe regionalne SEHA lige stigao u Hrvatsku s bijelom zastavom.

Croatia osiguranje Zagreb proteklog tjedna doživio je neke značajne kadrovske promjene, zbog reprezentativnih obveza iz kluba su se povukli Golužin pomoćnik Željko Babić te kondicijski trener Tomljanović. Na njihovo mjesto stigao je voditelj omladinskog pogona u klubu Boris Dvoršek.

Keta nije mogao računati na ozlijeđenog Matića, Špiler se našao u zapisniku iako nije sasvim oporavljen, a trener Zagrebaša u početni sastava stavio je Stevanovića na vrata, Brozovića na crtu, Šprema i Horvata na krila te Mandalinića, Josipa Valčića i Stepančića na vanjske pozicije.

Sasvim solidno je hrvatski prvak otvorio dvoboj, dobro je funkcionirala 6-0 obrana, a u napadu su raspoloženi bili Šprem, ali i Mandalinić, koji se istaknuo s nekoliko dobrih udaraca. Prednost je porasla na tri pogotka do 11. minute, a sve do polovice prvog dijela činilo se kako neće biti većih problema za Zagrebaše.

No, u narednih pet minuta Joso Valčič uspio je dva puta zaraditi isključenje, gosti love priključak, a doslovno na krilima Koražije, slovenskog krila koje je u Metalurg stiglo prije samo desetak dana, zbog ozljede Manaskova, dolaze i do izjednačenja, a šest minuta prije predaha Makedonci imaju i minimalnu prednost (8:9). Goluža je morao pozvati minutu odmora.

Učinak igrača

Kod Zagrebaša najefikasniji je bio kapetan Zlatko Horvat sa sedam postignutih golova, pet je zabio Lovro Šprem, uz maksimalan učinak, dok je isti broj golova zabio i Stepančić, ali njegov je svaki drugi šut završio u suparničkoj mreži. Joso i Tonči Valčić zabili su svaki po dva pogotka, baš kao i Mandalinić, dok su se po jednom u strijelce upisali Brozović i Marić. Stevanović je u prvom dijelu obranio četiri lopte, ali je u nastavku branio Ivić, koji je uspješan bio osam puta. Kod gostiju Nelovski šest golova, ali iz 13 pokušaja, dok je dobar bio Koražija s pet postignutih pogodaka.

Nakon pogotka Horvata iz teške pozicije, mrtvog kuta, za poravnanje, ponovno razdoblje u igri Zagrebaša bez postignutog gola. Slaba igra u obrani, bez previše imaginacije u napadu i Metalurg odlazi na +3, a da nije bilo Stepančića I Horvata, koji pogađa sa sirenom, iz daljine, bilo bi jako neugodno pred nastavak dvoboja. Ovako je bilo samo -1, točnije 11:12.

U nastavku ipak puno ozbiljnija igra Zagrebaša, na vratima je zaigrao Ivić, koji je poskidao nekoliko lopti pa je i rezultat ubrzo okrenut u korist domaćina. Proigrao je i Stepančić, dvaput je zabio i Tonči Valčič i ponovno je bilo +3, baš kao i na početku ovog dvoboja.

U završnih desetak minuta ipak su hrvatski rukometaši slomili otpor gostiju, probudio se i Šprem, zabijali su i Horvat i Stepančić, otišli na pet pogodaka viška, a efektnim pogotkom Marića s istekom vremena dvoboj je završio s 25:19 za CO Zagreb.

Metalurg je bez obzira na poraz i dalje vodeći, ali Zagrebaši su ovim slavljem osigurali nastup na završnom turniru regionalnog natjecanja, koji će se sredinom idućeg mjeseca održati u Skoplju.